Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Austrálie a Oceánie - maturitní otázka 20/27

Austrálie a Oceánie - maturitní otázka 20/27

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Maturitní otázka se zabývá Austrálií a Oceánií. Stručně uvádí základní údaje o těchto kontinentech. Seznamuje s jejich geografickými údaji. Dále sleduje problematiku obyvatelstva, hospodářství a státoprávního uspořádání. Poté informuje o jejich povrchu, podnebí a vodstvu.
Předchozí maturitní otázku naleznete zde Jižní a Střední Amerika - maturitní otázka 19/27 a následující zde Rusko, Střední Asie a Zakavkazsko - maturitní otázka 21/27.

Obsah

1.
Základní údaje
2.
Austrálie
2.1.
Povrch
2.2.
Klima
2.3.
Vodstvo
2.4.
Fauna a flóra
2.5.
Státoprávní uspořádání
2.6.
Obyvatelstvo
2.7.
Hospodářství
3.
Oceánie
3.1.
Povrch
3.2.
Státoprávní uspořádání

Úryvek

"Austrálie
Austrálie je pojmenována podle latinského označení terra australis (jižní země). Leží na jižní polokouli obklopena Indickým a Tichým oceánem. Pro značnou odlehlost od ostatních kontinentů byla objevena až v r. 1606 holandskými mořeplavci.
Pobřeží Austrálie je málo členité. Severovýchodní pobřeží lemuje největší korálový útes světa – Velké útesová bariéra (Velký korálový útes), dlouhá 2000 km.
Povrch Austrálie je převážně plochý s průměrnou nadmořskou výškou pod 300 m. Povrch vytvářejí tři základní oblasti: Západoaustralská tabule; Středoaustralská pánev; Východoaustralské pohoří.
Západaustralská tabule, rozprostírající se v západní části kontinentu, je plošně nejrozšířenější. Je charakteristická zarovnaným reliéfem. Geologický podklad tvoří prahorní a starohorní horniny (australský štít), které jsou překryty usazeninami. Ve střední části tabule jsou tři rozsáhlé pouště – Velká písečná poušť, Gibsonova poušť a Velká Viktoriina poušť. Maximálních nadmořských výšek (přes 1 500 m) dosahuje MacDonnellovo a Musgraveovo pohoří.
Středoaustralská pánev se táhne ze severní části Austrálie (od Carpentarského zálivu) až k jižnímu pobřeží (Velký australský záliv). Jedná se o oblast s převahou rovin do 100 m, tvořenou zejména sedimenty.
Východoaustralské pohoří se označuje názvem Velké předělové pohoří. Lemuje celé východní pobřeží a pokračuje na ostrov Tasmánie. Nejvyšších nadmořských výšek dosahují Australské Alpy s nejvyšší horou Austrálie – Mt. Kosciusko (2 228 m).
Podnebí Austrálie lze pro malou členitost georeliéfu označit jako jednotvárné. Sever a severovýchod země má tropické klima, zbývající část území subtropické podnebí. Teploty jsou rozloženy rovnoměrně, nejteplejší oblasti leží na SZ pobřeží. Naproti tomu rozložení srážek je nerovnoměrné. Dostatečné množství srážek má severní část pevniny ovlivňovaná letním monzunem, Východoaustralské pohoří a JV Austrálie v důsledku jihovýchodního pasátu. Většina kontinentu vykazuje velmi nízké srážkové úhrny do 250 mm/rok.
Pro nedostatek srážek existují v Austrálii jen menší vodní toky. Více než polovinu pevniny tvoří bezodtoké oblasti, které nemají spojení s oceánem. Největším říčním systémem je řeka Murray (délka 2 520 km) společně s jejím největším přítokem Darling (3490 km). Množství vody v řekách je závislé pouze na atmosférických srážkách a pro jejich nedostatek většina toků vysychá. Australské řeky s občasným tokem se nazývají Creeky.
Největším jezerem Austrálie je slané bezodtoké Eyreovo jezero (8 800 km2) v oblasti Středoaustralské pánve, jehož hladina leží -16 m. Nedostatek vody v Austrálii se částečně řeší čerpáním vody z artézských pánví, které zabírají asi třetinu rozlohy kontinentu.
Fauna a flóra Austrálie je unikátní. Díky dlouhodobé izolaci kontinentu zde převládají endemické druhy. Rozšíření vegetace je ovlivněno nerovnoměrným rozložením srážek. Vlhké a teplé severní pobřeží zaplňují tropické deštné lesy. Jinde ve vlhčích oblastech rostou blahovičníkové lesy, které tvoří 95 % všech australských lesů. Směrem do vnitrozemí lesy přecházejí do travnatých stepí a savan, v nejsušších vnitrozemských oblastech dominují rozsáhlé polopouště a pouště.
Australská zvířena je typická nedostatkem vyšších savců. Jedinou šelmou je pes dingo. Tradičními představiteli australské fauny jsou vačnatci – klokani a medvídek koala. K zajímavým druhům rovněž patří ptakopysk, ježura, emu hnědý, krokodýl aj. Množství živočišných druhů přivezli do Austrálie evropští přistěhovalci během 19. a 20. století. Největší pohromou se stali divocí králíci, kteří zde nemají přirozeného nepřítele a došlo tak k jejich přemnožení. Jedinečnou australskou přírodu chrání přes 120 národních parků a přírodních rezervací."

Poznámka

Klíčová slova jsou tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20453
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse