Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Bernhard Waldenfels: Všední den jako tavicí kotel racionality

Bernhard Waldenfels: Všední den jako tavicí kotel racionality

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Předmětem práce je rozbor kapitoly „Všední den jako tavící kotel racionality“ z knihy Znepokojivá zkušenost cizího od Bernharda Waldenfelse. Zaměřuje se na jednotlivá dílčí témata této kapitoly. Rozebírá pojem „všední den“, srovnává výraz všední a nevšední a dále se věnuje například vlivu výchovy na utváření „všedního dne“.

Obsah

1.
Úvod
2.
Všední den jako tavicí kotel racionality
2.1
Syndrom všedního dne
2.2
Všední a jeho obrácená strana: nevšední
2.3
Všední pod tlakem univerzální výchovy
2.4
Rehabilitace všedního
2.5
Všední den jako racionalita, která se ztělesňuje a vstřebává
2.6
Všední den jako započínající racionalita
2.7
Všední den jako kvas
3.
Závěr
4.
Literatura

Úryvek

"2.2 Všední a jeho obrácená strana: nevšední

Autor začíná srovnáním co je všední a co nevšední: Všední je něco obvyklého, řádného, důvěrně známého. Nevšední vnímáme jako to, co je neobvyklé, mimořádné, neznámé. Waldenfels uvažuje o všedním dni zvířat, včely či lva. Podle veškerých zkušeností je zvíře „pevně určeno“ instinktivní výbavou a genetickými programy. Můžeme však hodnotit, co je pro něj všední den a co nevšední? Je však zajímavá úvaha zda-li i člověk není „pouze skrytě“ veden, motivován instinkty či pudy, protože mnohdy se toto objektivně projeví (např. sexuální pudy) Podle mě se můžeme pokusit z výše uvedeného objektivního hlediska hledat v životě zvířete „všednosti, stereotypizace“ avšak to co je pro něj (ze subjektivního hlediska) všední, fádní či obvyklé může rozlišit pouze ono samotné.
Člověk je ze své přirozenosti nucen vynalézt řád, který je jen přibližně předznačen, a vytvořit si svět. Dochází tak k procesu navykání, při němž se zkušenosti a dovednosti upevňuje a opakovním se utvrzují. Tyto zkušenosti utváří svět, jenž je nám důvěrně známý, ve kterém se vyznáme a orientujeme. Domnívám se, že všednost a řád, který má určitou „rozumnou“ míru, je pro člověka v něčem přínosem. Určitá předpokládatelnost dějů a jevů v životě člověka nám zaručí připravenost a tím se také zamezí zbrklému, neuvážlivému jednání. Život ve všedním dni nás obohacuje zkušeností, moudrým vhledem na nejrůznější události, tím, že nám umožňuje rozhled a kontrolovatelnost. Kdyby neexistoval řád v životě člověka, domnívám se, že by jej pod tlakem chaosu a mimořádných, neznámých dějů zastihla duševní porucha. Je pouze na nás jak dokážeme i ve zdánlivě „všedním dni znova a znova nacházet onu svátečnost, výjimečnost a radost z prožitku (byť malého až opomíjeného, pro oči zaslepené všedností neviditelného). Musíme si však také uvědomit, že vše s čím se setkáváme, nikdy nevstupuje okamžitě a se vším všudy do navyklého řádu. Autor pak také rozlišuje individuální život (rození, pohlavní zrání, nemoci, snové výlety a smrt) a kolektivní život (založení města, války, revoluce, vznik světa, přírodní a technické katastrofy).

2.3 Všední pod tlakem univerzální výchovy

„Tlak výchovy, paideia, vede k formování a rozšíření pohledu, k tomu, že se duše připodobní celku.“ V této podkapitolce se autor vyslovuje k tlaku výchovy na utváření „všedního dne“ (jeho hodnoty, zásady a hlavní principy). Za velmi výrazný považuji celkový tlak společnosti na jedince, což se pak odráží zejména v jeho všedním, či chcete-li v každodenním životě. Podrobněji se tímto tématem zabývá následující podkapitolka „Všední den pod tlakem expertů“. Domnívám se, že slovo „expert“ je zde velmi vhodně zasazeno, protože dokáže-li někdo či něco ovlivnit náš způsob „žití“ (vnímání, prožívání, jednání, uvažování apod.), nebojím se označit to za mistrnost a jakousi trochu „zvrácenou“ formu umění. Jedná se o nejrůznější pole působnosti člověka, od politiky, přes výchovu ke zdravotnictví. Všechny tyto prostředky kolem nás rozestírají síť formálních regulací. Jedná se o byrokracii a technokracii, které se dopouštějí „kolonizace světa našeho života“. Nechci zde však vše bagatelizovat, samozřejmě, že toto ovlivňování může mít na jedince prokazatelně pozitivní vliv."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19873
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse