Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Big brother is watching u – politika a informační teorie

Big brother is watching u – politika a informační teorie

Kategorie: Politologie, Informační systémy

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je esejistickou formou nastíněno, jak málo je chráněno naše soukromí, používáme-li informační technologie - a především internet. Na příkladu Echolonu, Carnivore a Backdoor je demonstrováno, proč byly vymyšleny systémy shromažďující soukromé údaje a zprávy ze všech konců světa i proč jsou důvody odebírání občanské svobody nesmyslné. Autor rovněž naznačuje, jakým způsobem je možné zůstat alespoň částečně anonymní a nepoužitelný pro obchodní spekulace různých firem.

Obsah

1.Totalitní stát a loutky velkobussinesu
2.Útoky na naše soukromí
2.1
Echolon
2.2.Carnivore a jeho příbuzní
2.3
Backdoor – zadní vrátka
2.4
Proč jsou důvody odebírání občanské svobody nesmyslné
3.Obrana
3.1
PGP a šifrování obecně
3.2
Internetová anonymita
4.
Šifrujte

Úryvek

(informace převážně z underground.cz)
Kromě způsobů nelegálních odposlechů elektronické komunikace se však rozmáhá také odposlech legální. V USA vznikl systém Carnivore(Masožravec), který je zářným případem státního šmírování. Carnivore je založen, stejně jako Echolon, na filtrování slov z elektronické komunikace. Nesleduje však satelity, ale je umísťován přímo ke zdroji tedy k poskytovatelům internetového připojení a odtamtud opět šifrovaně přeposílán do centra FBI. Jeho instalaci nařizuje v USA státní zástupce a jeho používání bylo upraveno legislativně v Combating Terorism Act z 13.9.2001. Je více než podezřelé, že tato legislativní úprava byla přijata jen dva dny po útocích, když se jedná o tak evidentní zásah do soukromí osob. Nyní se tedy masově umisťují tyto speciální počítače na páteřní sítě Internetu v USA. Jak je tedy možné vpustit toto jasné porušení Deklarace lidských práv i Čtvrtého dodatku americké ústavy do aktivní legislativy. Co se týče americké ústavy píše se tam, že je zakázáno bezdůvodné šetření občanů autoritami, ale není zde vyjmenován sběr dat. Pokud by se tato vyhodnocovala a prošetřovala i „obyčejné“ občany, tak by se samozřejmě jednalo o protiústavní čin. Problémem však je, že kromě autorit nikdo neví, co se s daty děje, takže kde není žalobce není ani soudce.
Carnivore však není jediným zástupcem tohoto fenoménu. V Rusku vymysleli ještě jednodušší způsob. Legislativně upravili, že poskytovatel musí ke svému serveru umístit na své VLASTNÍ náklady počítač Sorm a ještě natáhnout přímé kabely do centra FSB. Zde se toto děje zcela bez potřeby soudního rozhodnutí. Hrozí tedy, že se budou tyto systémy zavádět i v ostatních zemích.

Backdoor – zadní vrátka
Není tajemstvím, že se v USA jedná o povinném zavádění tzv. zadních vrátek do mnoha programů a také do šifrovacích kódů. Zadní vrátka jsou v podstatě způsob, jakým se může neautorizovaná osoba, která má potřebné znalosti např. kódy, know-how atd., dostat do Vašeho počítače. Na rozdíl od hackerského napadnutí však jsou zadní vrátka přímo zabudovány do programu, není tedy potřeba tento systém nabourání pracně zjišťovat. Je mnoho podezření, že přímo Microsoftí produkty odesílají více informací, než by odpovídalo tomu, co všude deklarují. V televizním pořadu „WISO“ televize ZDF ze 30.07.2001 byl měřením zjištěn při registraci programového balíku Microsoft Office přenos dat ve výši 72000 znaků. Samotný Microsoft však na svých internetových stránkách přiznává přenos pouhých 3000 znaků(itpravo.cz). Jistě se jedná o nedovolený přenos dat z našeho soukromí. Jestli jsou však opravdu ve Windows zadní vrátka to se bez zdrojového kódu nedozvíme. I tady však vyvstává úžasná možnost. Soudkyně jednoho z amerických státu, které nepřistoupily na dohodu s Microsoftem, Kollar-Kotellyová nařídila zajistit přístup ke zdrojovým kódům Microsoft Windows. Není tajemstvím, že tyto státy úzce spolupracují s konkurenty Microsoftu. Mohlo by se tedy stát, že se Windows se stanou dalším systémem, který je Open Source :-)).
Dalším problémem, který má americká administrativa s neposlušnými občany, je silné šifrování. Šifrováním se samozřejmě budu zabývat podrobněji, zde se však snaží americká vláda také zabudovat zadní vrátka. Pro nás je to však informace, jak pozitivní tak negativní. Negativní samozřejmě proto, že se zde jedná o naši svobodu. Pozitivní ale také proto, že pokud se americká vláda tak urputně mít tyto zadní vrátka, je předpokládatelné, že naše prozatímní šifry jsou bezpečné i před velkým bratrem.
Dalším obrovským problémem však je, že tato supervýzva hackerům a crackerům by nezůstala bez odezvy. A jakmile by se tam dostal jeden, věděli by to okamžitě všichni."

Poznámka

Seminární práce. Fakulta sociálních studií, Katedra sociologie - MU Brno.
Práce obsahuje fotografii. V textu je větší množství chybějících čárek a objeví se i překlepy.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2549
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse