Burza

Kategorie: Burzy a cenné papíry

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Slezská univerzita v Opavě Obchodně podnikatelská fakulta, Karviná

Charakteristika: Práce zabývající se podstatou burzy a její funkcí. Uvádí nejen způsoby obchodování na burze, fungibilitu, zabezpečení likvidity, stanovení hodnoty, ale také optimální rozložení kapitálu. Popisuje vznik a vývoj světových burz, charakterizuje historické burzy a vývoj moderních burz. Vyjmenovává vývojové trendy 20.století v této oblasti. Závěr je věnován historii pražské burzy.

Obsah

1.
Úvod
1.1.
Podstata burzy
1.2.
Funkce burzy
2.
Vznik a vývoj burz
2.1.
První období vývoje burz
2.2.
Období vzniku moderních burz
2.3.
Historie pražské burzy
2.4.
Vývojové trendy 20. století

Úryvek

"1.2. Funkce burzy
Existují v podstatě dvě základní funkce burzy. První z nich je funkce zabezpečení likvidity cenných papírů. Znamená to, že vlastník cenného papíru jej může velmi rychle na burze zpeněžit (bohužel to neplatí u některých českých cenných papírů). Jestliže by tato možnost nebyla, snížila by se poptávka po cenných papírech a znamenalo by to omezení přílivu peněz do ekonomiky a zpomalení hospodářského růstu.

Druhou funkcí je funkce stanovení hodnoty daného podniku prostřednictvím trhu, to znamená prostřednictvím nabídky a poptávky po cenném papíru, který představuje část jmění tohoto podniku. Vzniká tržní hodnota cenného papíru a ta poskytuje informace o kvalitě a perspektivě podniku. Z toho vychází třetí funkce burzy a to vyrovnání vztahů mezi úsporami a investicemi, umožňuje se tak optimální rozložení kapitálu do ekonomiky. Čtvrtou funkcí je indikátor vývoje celé ekonomiky a její kvality. Například ve třicátých letech krach na NYSE předpověděl celosvětovou hospodářskou krizi. Říká se, že burza je jakýmsi barometrem ekonomiky.

2. VZNIK A VÝVOJ BURZ
2.1. První období vývoje burz
Burzy vznikly z pravidelných schůzek obchodníků na určených místech. S těmito schůzkami se setkáváme již ve středověku v některých důležitých italských obchodních městech, např. v Benátkách, Miláně a Florencii. Schůzky se konaly v okolí faktorií(obchodních stanic vzdálených od vlastního podniku) italských obchodníků. Byly to pravidelně ulice a náměstí, především poblíž italských konzulárních domů, tzv. loggií, kde se vytvářel pravidelný burzovní obchod. Tyto obchody se omezovaly v podstatě jen na směnky, které byly bezpečným a nenákladným prostředkem převodu peněz na různá místa. Místa, kde se tento pravidelný obchod se směnkami prováděl, se nazývala „loggia“.

Pro rozvoj cenných papírů má značný význam založení banky sv. Jiří v Janově v roce 1407. Janov potřeboval peněžní prostředky pro válečné účely. Věřitelé vytvořili skupiny, tzv. montes, které byly pak rozděleny na určitý počet stejných, dělitelných a prodejných částí, tzv. loca, luoghi, znějících na 100 lir. V první etapě byli věřitelé zapsáni pouze do knihy státního dluhu, později byly na složené částky vydány cenné papíry.

Pozdější název burza vznikl v Bruggách, kde se obchodníci scházeli v obchodních místnostech vážené rodiny van der Burse, jejichž obchod byl označen třemi měšci. Název burza se začal používat prakticky ve všech světových jazycích s výjimkou jazyka anglického, kde se používá termín „The Exchange“, i když i v angličtině se tato instituce původně nazývala „The Bourse“. Obchody v Bruggách nebyly skutečnými burzovními shromážděními. Setkávali se tam pouze italští obchodníci, kteří měli své konzulární domy v Bruggách.
Po úpadku Brug byla burza přenesena v roce 1440 do Antverp. V roce 1531 byla v Antverpách postavena nádherná burzovní budova. Hlavním předmětem obchodu byly mince a směnky. Založení antverpské burzy je možné považovat za mezník vývoje burz a za první burzu vůbec.
V tomto období vznikají hlavně burzy ve Francii (v Lyonu v roce 1546, v Toulousu v roce 1549, v Rouvenu v roce 1556, v Hamburku v roce 1558, v Paříži v roce 1563,).
V Německu vznikaly burzy hlavně v hanzovních městech, a to v Hamburku, Kolíně, Lübecku, Brémách a Norimberku.
V Anglii byla zřízena burza v Londýně nazývána The Royal Exchange. Její počátky spadají až do roku 1535, ale oficiálně byla otevřena v roce 1571."

Poznámka

Práce do předmětu Ekonomika a podnikání v obchodě a službách - Slezská univerzita, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Katedra financí.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera360
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse