Červený a černý

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Karla Čapka, Dobříš, Školní 1530, Dobříš

Charakteristika: Rozbor díla Červený a černý se stručně věnuje i znakům období, ve kterém dílo vzniklo a rysům typickým pro tvorbu daného autora.

Obsah

1.Postavy
2.
Děj
3.
Interpretace
4.
Charakteristiky postav
5.
Znaky období, ve kterém dílo vzniklo
6.
Rysy typické pro tvorbu daného autora

Úryvek

"Stendhal
Postavy: hlavní hrdina: Julián Sorel, pan de Renal (starosta), paní de Renal, její přítelkyně paní Dervillová , komorná paní de Renal Elisa, Pan Valenod (ředitel chudobince), farář Chelan, markýz de la Mole, jeho dcera Matylda, Matyldin bratr Norbert, Sorelův přítel Fouqué, farář Chelan, pan Pirard (bývalý ředitel besanconského semináře), hrabě Altamira, markýz de Croisenois, hrabě de Caylus, vikont de Luz (všichni tři byli hosté v paláci markýze de la Mole a nápadníci jeho dcery), kníže Korazov, maršálová de Fervaques
Děj: Julián Sorel je syn tesaře z městečka Verrieres. Umí latinsky a umí citovat z bible nazpaměť. Obdivuje Napoleona a touží po kariéře. Chce se stát knězem. Pan de Renal ho chce zaměstnat, jako vychovatele svých dětí. Chce tím ukázat, že je tak bohatý že si to může dovolit. Juliánův otec s panem de Renalem vyjedná Juliánovi místo a Julián nastupuje jako vychovatel. Chová se pokrytecky, ve společnosti se necítí dobře a nesouhlasí s ní. Stává se milencem paní de Renal. Paní de Renal Juliána miluje, ale trpí výčitkami svědomí, že páchá zločin. Brzy si o nich začne povídat celé městečko a tak Julián odchází do Besanconu do semináře. V semináři to ale nemá rád. Marně se snaží vypadat pokorně a hloupě. Je jedním z nejlepších žáků. Ředitel semináře má pocit, že se ho lidé z vyšších míst snaží přinutit k tomu aby se vzdal svého místa a nakonec to udělá. Napíše dopis a pošle s ním Juliána na biskupství. Julián se tam ukáže v dobrém světle. Sesazený ředitel semináře pan Pirard ho doporučí jako sekretáře k markýzi de la Mole. Julián se dostává do Paříže. Nemá rád společnost, lidé mu přijdou strojení a prázdní ale nedává to najevo. Šlechta má sice všechno nač si vzpomene, ale je znuděná a nemá žádný smysl života. Dcera markýze Matylda se do Juliána postupně zamiluje. Julián jí miluje taky ale je opatrný protože se bojí, že je to jen žert a nechce, aby ho Matylda opustila. Jeho ruský přítel kníže Korazov mu poradí, aby se pokoušel flirtovat s jinou ženou a Matylda začala žárlit. Julián začne psát milostné dopisy maršálové de Fervaques. Jeho záměr se mu podaří, a konečně Matyldě jasně řekne, že ji taky miluje. Matylda pak otěhotní a napíše svému otci dopis, ve kterém žádá, aby si mohla vzít Juliána. Jejího otce to rozzuří, ale nakonec k sňatku svolí. Udělí Juliánovi šlechtický titul, protože nechce, aby si jeho dcera vzala obyčejného syna tesaře. Markýzovi de la Mole ale přijde dopis napsaný rukou paní de Renal o tom co jí Julián provedl a ze svatby má sejít. Dopis napsala paní de Renal na příkaz svého zpovědníka. Julián jede do své rodné vsi a postřelí v kostele paní de Renal. Zatknou ho a zavřou do cely. Paní de Renal přežije. Julián má být souzen a Matylda se snaží různými způsoby i uplácením Juliána zachránit. Julián si ale uvědomuje, že mnohem víc miluje paní de Renal. Odmítá milost a neustále opakuje, že jeho čin byl předem promyšlený a plánovaný. Proces vzbuzuje v Besanconu velkou pozornost. Nakonec je Julián odsouzen k trestu smrti a popraven. Umírá jako vzbouřenec. Matylda jeho hlavu pohřbila v jeskyni v horách a paní de Renal za tři dny umřela."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera30952
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse