Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Češi, Romové a holocaust

Češi, Romové a holocaust

Kategorie: Etnologie, Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá problematikou holocaustu českých a moravských Romů v průběhu II. světové války. Uvádí definici holocaustu a koncentračního tábora. Popisuje v historickém kontextu diskriminaci, která předcházela soustředění Romů do táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Text podrobněji informuje o táboru v Hodoníně u Kunštátu. Zabývá se jeho vznik, denním režimem, zásobováním a dalšími detaily. V závěru se věnuje tragedii moravských Romů, která vyvrcholila jejich transportem do koncentračního tábora Osvětim-Březinka a následným vyvražděním v plynových komorách.

Obsah

1.
Definice holocaustu
2.
Úvod
3.
Koncentrační tábor – definice a historie
4.
Internační tábory a německý fašistický režim
5.
Rómské „kárně-pracovní“ a diskriminace Rómů
6.
Zákon č. 117/27 Sb. o potulných Cikánech
7.
Rómové – statistiky do roku 1938
8.
„Cikán“ – historická definice
9.
Rómové a vznik protektorátu Böhmen und Mähren
10.
Tresty za nedodržování zákazu kočování
11.
Kárné pracovní tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu
12.
Tábor v Hodoníně u Kunštátu
12.1.
Vznik
12.2.
Denní režim
12.3.
Zásobování
13.
Tábor Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau)
14.
Závěr

Úryvek

"Úvod
Prakticky každoročně a už téměř tradičně se setkáváme s diskusí o problematice holocaustu českých a moravských Rómů v průběhu II. světové války. Jednou tuto diskusi vyvolávají různé rómské organizace požadující vykoupení a zbourání vepřína stojícího na místě bývalého romského tábora v Letech u Písku a postavení památníku, jindy naopak příslušníci krajní pravice umístěním kamene s provokativním nápisem právě v této lokalitě. Druhý tábor, který byl v Hodoníně u Kunštátu a na jehož místě je v současné době rekreační středisko a ve kterém je navíc umístěn důstojný památník těm, kteří zde v letech 1939 – 1944 trpěli, zůstává většinou mimo pozornost a emoce znesvářených stran.

Etiologie pojmu „koncentrační tábor“
Obvykle se největší spory vedou především o to, zda skutečně byly tábory, ve kterých byli Rómové umístěni, „koncentračními tábory“. Abychom mohli na tuto otázku odpovědět, je zapotřebí uvědomit si nejdříve, co vlastně pojem „koncentrační tábor“ znamená (či znamenal). Koncentrační tábory (v původním smyslu slova doslova „soustřeďovací tábory“) nevymysleli Němci, nýbrž Britové v průběhu Druhé Búrské války (Second Boer War) v letech 1899 – 1902. Britům se podařilo v průběhu roku 1899 porazit armádu Búrů (potomků holandských přistěhovalců), ti však nekapitulovali, nýbrž přešli na „partyzánský“ způsob boje (pojem „partyzán“ pochází z francouzštiny, označuje se tak bojovník, který bojuje záškodnickým způsobem) a způsobovali Britům značné ztráty. Britové proto vytvořili několik “concentration camps“, soustřeďovacích táborů, kam nedobrovolně vysídlovali venkovské obyvatelstvo, aby tak připravili nepřátelské bojovníky o podporu a především o zdroje potravin. Nejznámější tábory byly v Bloemfonteinu a Sterkfonteinu. V táborech byly především ženy s dětmi a staří lidé, britští „gentlemani“ se k internovaným nechovali nijak gentlemansky, bylo zaznamenáno mnoho případů znásilnění a zneužití, především však tábory nedostatečně zásobovali potravinami a nezajišťovali v nich lékařskou péči. To vedlo k vypuknutí epidemií, které způsobily značné ztráty na životech (několik tisíc mrtvých, především dětí a starých lidí). Jakmile se informace o situaci v táborech dostala do Británie, vyvolala obrovský skandál. Okamžitě byly do táborů odeslány zdravotnické jednotky a situace se rychle zlepšila. Na štěstí válka, které se zúčastnil i budoucí první lord admirality a ministerský předseda Winston Churchill, brzy skončila a tábory byly uzavřeny. Tolik tedy k etymologii pojmu „koncentrační tábor“. (Wikipedia, Second Boer War)
Na zkušenosti Britů pak po převzetí moci v roce 1933 navázal německý fašistický režim, který vytvořil „Konzentrazionslager“ nejdříve primárně jako internační tábory, do nichž byli soustřeďováni příslušníci politické opozice (sociální demokrati, komunisté, činitelé některých církví), aby jim bylo zabráněno v další politické činnosti proti NSDAP. Systém se „osvědčil“ natolik, že postupně vznikaly další tábory, do kterých režim soustřeďoval další „závadové“ osoby – homosexuály, prostitutky, kriminální živly, nepohodlné kněze a příslušníky minorit. Samostatnou kapitolou pak je pronásledování Židů, ovšem toto téma bych vzhledem k zaměření této práce nechal raději bokem ležet. Důležité je, že koncentrační tábory byly velmi různé; existovaly tábory, které lze označit jako čistě internační, jiné byly pracovní (a pokud osazenstvo splňovalo pracovní normy, byl život v takovém táboře vcelku poklidný), jiné trestně-pracovní (do takových byli například zařazováni čeští příslušníci Luftschutzu, kteří se nějak provinili, např. pokusem o útěk nebo rabováním, případně tzv. „hanobením rasy“, tj. sexem s příslušnicemi árijské „vyšší rasy“). Nejhorší pověst pak získaly koncentrační tábory především díky táborům určeným k likvidaci politických a jiných protivníků (hladem a vyčerpávající prací např. v lomech) a táborům vyhlazovacím, ve kterých bylo v průběhu války zavražděno v plynových komorách kolem 12 milionů lidí, z toho kolem 6 milionů Židů (nejznámější jsou Auschwitz-Birkenau (pravděpodobně víc než 2 miliony obětí) či Sobibór (1-2 miliony)).
Nicméně tábory, ve kterých byli na území Protektorátu Čechy a Morava soustřeďováni Rómové (a nejen Rómové, podle dobových údajů také „osoby vyhýbající se práci a tuláci práce se štítící“), nelze v žádném případě považovat za klasické „koncentrační tábory“, jednalo se o „kárné pracovní tábory“, jejichž smyslem bylo „převychovat osoby vyhýbající se práci“. Na tento fakt by se v žádném případě nemělo zapomínat."

Poznámka

Část textu se shodná s obsahem práce Diskriminace romského etnika, dostupná zde: http://www.seminarky.cz/detaily-16837.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18342
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse