Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Cesta Jugoslávie do války

Cesta Jugoslávie do války

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce se snaží nastínit a popsat okolnosti, které vedly k rozpadu Jugoslávie. Autor sleduje vývoj soužití Srbů a Chorvatů, aby zdůraznil, jak dlouho trvají spory mezi těmito národy. Poté charakterizuje vládu Josipa Tita a zdůrazňuje, že smrtí tohoto vůdce se znovu začaly objevovat neshody mezi jednotlivými národy. Práce popisuje jednotlivé historické mezníky, jež způsobily zmiňovaný zánik Jugoslávie. Autor jednotlivé události komentuje a poukazuje na genocidy a vraždění v průběhu války.

Obsah

1.
Úvod
2.
Cesta Jugoslávie do války
2.1
Jugoslávie - země šesti náboženství
2.2
Soužití Srbů a Chorvatů
2.3
Role Chorvatska za II. světové války
2.4
Nástup Josipa Tita k moci
2.5
Rok 1980 a Titova smrt
2.6
Rozpad komunistické strany v roce 1990
2.7
Vyhlášení nezávislosti Slovinska a Chorvatska - červen 1991
2.8
Srbsko - chorvatský konflikt
2.9
Jednání o míru v roce 1992
2.10
Snaha Bosny o nezávislost
2.11
Násilná evakuace Muslimů
2.12
Neschopnost OSN zabránit vyvražďování
3.
Závěr
4.
Použitá literatura

Úryvek

"Jugoslávie byla po desetiletí tou nejdostupnější komunistickou zemí. Návštěvníci, převážně západní turisté, obdivovali evidentní úspěchy jejího doživotního prezidenta Josipa Broze-Tita. Podařilo se mu spojit mnoho různých národů ve fungující národní celek a zdálo se, že přemohl ďábla etnické rivality, který děsil tolik jiných zemí. Kdo z těch, kteří tenkrát navštívili Jugoslávii mohl tušit, že bude brzy roztrhána na kusy, a to tak brutálně, tragicky a rychle?
Jugoslávie, „země jižních Slovanů“, byla zemí šesti náboženství a dvou abeced, ale s benevolentním diktátorem (jak jen diktátor benevolentní může být) a komunistickou stranou, která držela tento smíšený národ s dvěma nejvýbušnějšími elementy, Srby a Chorvaty, v poslušnosti a pasivitě. Srbové a Chorvati byli dlouhodobě ostře nepřátelští rivalové, podezírající jeden druhého z touhy po dominaci, přičemž Srbové osočovali Chorvaty za tendenci dělat problémy. Srbové na východě země byli po staletí oddělováni od Chorvatů, žijících na západě, a to neustálým posunováním vojenských hranic. Bylo to jako lomová linie zemětřesné oblasti, oddělující východní Evropu od západní – nejenom dvě kultury, ale i dvě říše, Habsburků a osmanských Turků.
Tyto dva kmeny sdílejí stejný jazyk, ale jinak mají jen málo společného. Srbové jsou pravoslavní a jejich náboženství bylo základem pro zachování národní identity během téměř čtyř století turecké poroby. Chorvati byli pod nadvládou Rakušanů a Maďarů a na formování jejich nacionalismu se touž měrou podílel katolicismus a vědomě prozápadní postoje. Ačkoliv různí vládci vždy oba národy udržovali odděleně, Habsburkové i Turci ze všech sil rozněcovali jejich vzájemnou nenávist, zvláště v oblastech, kde se srbské a chorvatské území překrývalo.
Primitivní krutost balkánských národů občas antropologové přirovnávají k amazonským Indiánům Yanomamo, kteří jsou považováni za jeden z nejdivočejších a nejprimitivnějších kmenů na světě. Až do přelomu tohoto století, v době, kdy se ostatní Evropa zabývala společenskou etiketou a sociálními reformami, z Balkánu stále ještě přicházely zprávy o useknutých hlavách nepřátel, předkládaných jako trofeje na stříbrných podnosech při večeři vítězů. Vítězi běžně jedli srdce a játra poražených. Dokonce ještě v roce 1903 byli srbský král a královna zavražděni svými důvěrnými strážci, kteří je pak rozkrájeli na kousky a hodili davu na ulici pod ložnicí paláce. Apologeti taková zvěrstva svádějí na osmanské Turky, kteří ovládali většinu Balkánu až do roku 1912 a pro něž byl masakr způsobem vlády. Historické knihy však Balkán ukazují jako zemi vražd a pomsty i před příchodem Turků a dlouho po jejich odchodu.
Rozpad Titovy Jugoslávie nebyl jen tureckým dědictvím. Nenávist a vendeta mají svůj původ v prastarém kmenovém systému i moderní politice. Před vypuknutím občanské války v devadesátých letech dosáhla tato vzájemná nenávist vrcholu za druhé světové války. Když nacisté uchvátili zemi v roce 1941, ustanovili chorvatský fašistický loutkový stát, který byl zpočátku podporován většinou Chorvatů a byl založen na symbióze chorvatských nacistů a bosenských muslimů – jak uvedl ministr Budak v zakládajícím projevu r. ‘41: „Chorvatský stát je katolický. Je to také muslimský stát, kde někteří naši lidé jsou mohamedánského vyznání. Pro menšiny jako Srby, Židy a Cikány máme tři miliony kulek.“ Chorvati bojovali po boku Němců, ačkoliv se mnozí z nich, včetně samotného Tita, postavili jako partyzáni po bok Spojenců. Inspirováni nacistickým vzorem, začali fašističtí Chorvati a muslimové (z nichž byly vytvořeny dvě čistě muslimské divize SS) s pogromy a vyhlazováním Srbů, Židů a Romů a odhaduje se, že za čtyři roky do konce války jich zabili přes půl milionu. V Donje Gradine je dodnes památník 360 000 Srbům umláceným, popraveným, oběšeným či ubodaným fanatiky fašistické ustašovské armády. Jeho součástí jsou i železniční vagóny, v kterých byli přivezeni z koncentračního tábora Jasenovac u Sávy, který měl rozlohu 200 kilometrů čtverečních, tudíž byl mnohem větší než nacistické tábory v Belsenu a Osvětimi. Adolf Eichmann k těmto „zásluhám“ Chorvatům později veřejně pogratuloval."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20091
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse