Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Cicero: De republica - esej

Cicero: De republica - esej

Kategorie: Filozofie, Politologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje vysvětlení Ciceronova odmítnutí jednotlivých zřízení (monarchie, aristokracie a demokracie), včetně rozhodnutí se pro zřízení smíšené (republiku) podle jeho spisu De re publica I. – III.

Obsah

Úvod
1.
Základy Cicerova uvažování
2.
Založení města
3.
Nedostatky monarchie, aristokracie, demokracie
4.
Možné důsledky jednotlivých vlád
5.
Které zřízení je podle Cicera nejlepší?
6.
Závěr

Úryvek

"Nemožnost najít toho jednoho nejlepšího, jenž by se mohl stát králem a ve stejné míře neakceschopnost a malá operativnost rozhodnutí lidu dala za vznik vládě několika. Optimát je tedy kompromisem mezi slabostí a zranitelností jednoho a zpozdilosti a těžkopádnosti mnoha.
Pro Cicerona není nejpodstatnější otázkou a ani otázka tak nestojí, které z výše zmíněných zřízení je nejlepší a nejvhodnější k aplikaci. Ani jedno z nich , i když se může ukázat sebelepším, není stálé. A věčnost obce je prvořadá, na ní je postavena její sláva. Stačí jen málo, například král přestane být spravedlivý, tedy stane se z něj tyran, ten vůbec nejhorší druh vlády, sousedící paradoxně s tím relativně nejlepším. Nebo zas krále přemohou optimáti a strhnou moc na sebe. Nastane druhý typ zřízení obce, pro občana se tím ale moc nemění - jen jednoho otce vystřídá několik otců, opatrovatelů státu a lidu. Třetí forma zřízení nastane, když samotný lid svrhne špatného krále nebo prohnilé optimáty. Nějaký čas je občanstvo šťastné a raduje se ze sesazení tyranie či kliky a chce udržet stav jím ustavený. Avšak lidu svoboda brzy zachutná. A když svoboda tak přece svoboda plná. Vývoj událostí pak dospěje k tomu, že otec se bojí syna, syn si neváží otce, úcta se vypaří. Zmizí rozdíl mezi občanem a cizincem. Učitel má strach ze žáků a ti jím opovrhují, starci ztratí veškerou vážnost. Dojde to nakonec k tomu, že také psi, koně a osli tak svobodně pobíhají, že je jim nutno uhýbat z cesty. Lid se stane změkčilým a zhýčkaným. Morálka klesá k nule. Při jakémkoli pokusu o tlak moci se občanstvo rozzlobí a nemůže ho snésti. Počne se nedbat zákonů a neexistuje žádná moc. Tato přemíra svobody však sama nakonec uvrhne svobodný lid do otroctví. Lid si zvolí vůdce, který jej vede proti již potřeným a svrženým vládcům. Tato osoba, jelikož jí hrozí mnohá nebezpečí ze strany bývalého establishmentu, se brzy obklopí strážci a získá takové pravomoci, že se zakrátko stává tyranem těch, ze kterých vzešla.
Jaké zřízení je tedy podle Cicerona nejlepší? Království? Optimát? Moc lidu? Podle něj není nejlepší samo o sobě ani jedno. Království má své kouzlo, král se stará o své poddané jako otec o své děti. Je moudrý, starostlivý a spravedlivý. Vždyť i v božím domě řeckém byl Zeus nade všemi, i křesťanský Bůh vládne sám. Snad v každém náboženském systému je někdo, kdo je nad všemi ostatními bohy. Neměl by být pro nás příkladem tento typ hierarchického uspořádání? Optimáti říkají, že jsou také ctnostní a spravedliví jako král, ale že mají ještě výhodu více rozumů. Lid se pak ozývá, že nechce sloužit jednomu ani druhým, že chce svobodu. Ciceronovi pak z toho vyplývá závěr, že nejlepší zřízení by bylo smíšené z těchto tří dobrých. Měl by tam být král jako otec, o záležitostech jiných by měli moudře rozhodovat optimáti a v něčem by měl mít hlavní slovo lid. Jen smíšené zřízení podle něj může přinést stabilitu a věčnost, neboť žádná z těchto sil nevydrží dlouho bez podílu na moci. Jen kompromis zajistí všem účast na věcech veřejných a uspokojení z moci. Toto zřízení v sobě pojí řád a svobodu. Je nejméně náchylné k převratům, neb všichni se budou podílet na moci. Ostří nenávisti k mocným bude otupeno. Všichni budou mít možnost hlídat a kontrolovat. Nad vším pak bude stát šlechetný král, který se jako otec bude starat o blaho občanů. Ano, nejlepší zřízení je zřízení smíšené, soudí Cicero."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1110
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse