Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > ENTOMOLOGIE, KYNOLOGIE A HIPOLOGIE VE SLUŽBÁCH PČR

ENTOMOLOGIE, KYNOLOGIE A HIPOLOGIE VE SLUŽBÁCH PČR

Kategorie: Humanitní - ostatní

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je obecně popsáno využití hmyzu v policejním vyšetřování, dále využití psů a koní ve službě Policie ČR, historie chovu a současná situace v této oblasti. V práci se popisuje práce na různých výcvikových střediscích v ČR. Rozepsání pojmu forenzní entomologie, druhy hmyzu, které se používají při policejní práci.

Obsah

1.
Úvod
2.
Forenzní entomologie
2.1.
Druhy hmyzu
2.2.
Historie forenzní entomologie u nás
3.
Služební kynologie
3.1.
Historie a tradice
3.2.
Chovné stanice Policie ČR
3.2.1.
Domažlice
3.3.
Výcviková střediska PČR
3.3.1.
Výcvikové středisko služebních psů Býchory
3.3.2.
Výcvikové středisko služebních psů Dobrotice
3.3.3.
Výcvikové středisko služebních psů Plzeň - Bílá Hora
3.4.
Kynologie v Praze
4.
Služební hipologie
4.1.
Hipologie v Praze
5.
Závěr
6.
Seznam použitých zdrojů

Úryvek

"2 Forenzní entomologie
Forenzní entomologii řadíme v rámci kriminalistiky do speciální biologie. Využívá znalostí hmyzu a ostatních bezobratlých nejčastěji ke stanovení doby úmrtí u lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí, nebo beze svědků a jejichž tělo bylo nalezeno až po delší době. Nejčastěji se obor využívá pro stanovení tzv. doby kolonizace, která říká, jak dlouho se zajištěný hmyz vyskytoval na daném těle mrtvého. Z dalších oblastí, ke kterým se může forenzní entomolog vyjádřit je, zda bylo s mrtvým tělem manipulováno, např. dodatečně zakopáno pachatelem nebo naopak odkryto např. zvířaty. V omezené míře se můžeme vyjádřit také k přesunu těla z místa na místo.
Hmyz, který se podílí na procesu rozkladu mrtvého těla (dekompozice), se souhrnně nazývá nekrobiontní (z řeckého nekros – mrtvola a bios – život). Nekrobionté kolonizují kadáver z různých důvodů – např. jako zdroj potravy, úkryt či jako místo pro rozmnožování. Rychlost kolonizace mrtvoly hmyzem závisí na prostředí, ve kterém se nachází, např. ve volné přírodě dochází k rozkladu těla rychleji, než je-li uložena v hrobě. Důležitým faktorem je však i podnebí v místě nálezu, v podmínkách mírného pásu je jím především během roku proměnlivá teplota, se kterou souvisí jednak rychlost rozkladu těla, jednak výskyt určitých druhů hmyzu (v zimě např. mouchy z čeledi lanýžovkovitých či sýrohlodkovitých).
Při nálezu se na těle nachází hmyz v nejrůznějších vývojových fázích. Nejčastěji jde o larvy, ovšem larvy řady druhů za účelem dokončení svého vývoje opouští kadáver. Jednotlivé fáze vývoje (tzv. instary) se od sebe liší, jejichž délku dokáží forenzní entomologové poměrně přesně rozeznat. Ke správnému u rčení vývojové fáze je třeba znát druh hmyzu, protože ve stádiu larvy jsou si všechny druhy velmi podobné. V ideálním případě se na místě část materiálu usmrtí, zbylou část entomolog odebere a dál zkoumá vývoj v laboratoři.
2.1 Druhy hmyzu
Dvoukřídlí (Diptera): bzučivkovití (Calliphoridae, masařkovití (Sarcophagidae, hrbilkovití (Phoridae) mouchovití (Muscidae, sýrohlodkovití (Piophilidae), octomilkovití (Drosophilidae, koutulovití (Psychodidae), mrvnatkovití (Sphaeroceridae), lanýžkovití (Heleomyzidae), kmitalkovití (Sepsidae) a řada dalších
Brouci (Coleoptera): mrchožroutovití (Silphidae), mršníkovití (Histeridae, Staphylinidae (drabčíkovití), pestrokrovečníkovití (Cleridae), kožojedovití (Dermestidae), lesknáčkovití (Nitidulidae), vodomilovití (Hydrophilidae), chrobákovití (Geotrupidae), potemníkovití (Tenebrionidae), střevlíkovití (Carabidae), vrubounovití (Scarabaeidae), a další.
Poznatků forenzní entomologie se využívá také u žijících lidí pro určení doby týrání anebo zanedbání péče o svěřenou nebo nemohoucí osobu, např. malých dětí, starých lidí a nepohyblivých pacientů.
2.2 Historie forenzní entomologie u nás
Forenzní entomologie má v naší zemi skutečně dlouholetou praxi, která je srovnatelná s celosvětovým užíváním tohoto oboru. První pojednání o využití hmyzu v kriminalistice napsal již profesor Jan Obenberger v roce 1953. Počátky praktického využití forenzní entomologie se u nás datují již do konce 60. a potom zejména 70. let 20. století, kdy policie oslovovala univerzitní profesory, jednotlivé entomology a specialisty na hmyz. Na přelomu 70. a 80. let 20. století začal psát entomologické posudky v Kriminalistickém ústavu RNDr. Milan Laupy. A rozhodně nesmíme opominout prof. Dr. Ing. Dalibora Povolného, DrSc. z Mendelovy univerzity v Brně, který byl znaleckou činností na poli forenzní entomologie vyhlášený. ,
3 Služební kynologie
3.1 Historie a tradice
Policejní služební kynologie na území České republiky má velmi bohatou tradici. Začátky využívání psovodů se služebními psy ve službě spadají až do období Rakousko-uherské monarchie (u četnických stanic, Finanční stráže, Ozbrojené stráže železnic). V období dvacátých let minulého století byl organizován první kurz psovodů Policie ČSR v Nových Hradech a v následujících letech byla založena Policejní škola psovodů v obci Pyšely. V roce 1952 byla tato škola přemístěna do Býchor (okres Kolín). Do této doby bylo doplňování služebních psů u jednotlivých složek Policie ČSR prováděno nákupem od civilních chovatelů. Vzhledem k tomu, že civilní chovatelé se orientovali převážně na odchov psů, který byl zejména zaměřen na kvalitu exteriéru psů, přistoupila policie k vlastnímu odchovu, zaměřenému zejména na povahové vlastnosti psů potřebné pro výkon služby.
V současné době je u PČR využíváno celkem 714 služebních psů s platnou kategorií použití. U krajských ředitelství policie a útvarů s celostátní působností je v současné době zařazeno do výkonu služby 413 psů hlídkových, výjezdových a strážních a 278 psů specialistů. Psovodi se "

Poznámka

České vysoké učení technické v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství, Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 38 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera31872
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse