Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ekonomický vývoj v Japonsku

Ekonomický vývoj v Japonsku

Kategorie: Regionální ekonomika, Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá ekonomickým vývojem v Japonsku. Uvádí stručnou ekonomickou historii a charakterizuje průmyslová odvětví. Seznamuje s ekonomickým vývojem v Japonsku v devadesátých letech a první recesí, včetně její příčiny a snah o překonání. Nastiňuje rovněž ekonomický vývoj na počátku nového tisíciletí. Vypisuje silné a slabé stránky postavení Japonska ve světové ekonomice. Závěr obsahuje některé ukazatele ekonomického vývoje Japonska v letech 1984 - 1995.

Obsah

1.
Stručná ekonomická historie
2.
Průmyslová odvětví
3.
Ekonomický vývoj Japonska v 90. letech
4.
První recese 90. let, její příčiny a snahy o překonání
5.
Druhá polovina 90. let
6.
Ekonomický vývoj na počátku nového tisíciletí
7.
Silné a slabé stránky postavení Japonska ve světové ekonomice
8.
Některé ukazatele ekonomického vývoje Japonska, meziroční změny v %, 1984-1995

Úryvek

"Ekonomický vývoj Japonska v 90. letech
V 90. letech v ekonomickém vývoji nastal zásadní zvrat oproti předchozím obdobím. Japonská ekonomika prošla první poválečnou střednědobou recesí. Tato recese však neznamenala pokles hrubého národního produktu, následovalo jen slabé a krátkodobé oživení. Avšak v letech 1977 a 1998 hospodářství upadlo do recese ještě hlubší. Japonská ekonomika se potýkala s mnoha problémy, jako např. potíže v bankovním sektoru, strukturální problémy, slabá spotřebitelská poptávka…atd.I přes to všechno si Japonsko zachovávalo velmi dobrou exportní výkonnost, nezaměstnanost se pohybovala na nízké, i když poněkud zvedající se úrovni.
První recese 90. let, její příčiny a snahy o překonání
Na začátku první japonské recese této dekády stály procesy, které se odehrávaly na trzích aktiv ve druhé polovině 80. let, které se v letech 1989 a 1990 ještě urychlily a ceny aktiv se značně zvýšily, především ceny nemovitostí a půdy. Toto .Toto zvýšení aktiv zaznamenalo výrazný růst právě v letech, kdy se Japonsko pokoušelo nahradit dosud úspěšnou exportní determinovanou strategii strategií růstu taženém poptávkou. Zprvu se zdálo, že toto úsilí bude úspěšné. Silný kurz jenu i nízká úroková míra působily ve směru podpory této poptávky. Levné půjčky, které byly snadněji přístupné, byly používány především na nákup zboží a služeb a také na nákup půdy, nemovitostí a cenných papírů. Firmy využívaly všechny možnosti nedávno liberalizovaných finančních a kapitálových trhů a pustily se do spekulativních transakcí.
Velmi rychle vzrostly ceny půdy a v roce 1991 byly na zhruba šestinásobku své hodnoty z roku 1970. Například ceny půdy šesti největších japonských měst se pak jenom mezi léty 1988 a 1990 zvedly o více než 50 %. Rostly ovšem i ceny cenných papírů a ostatních aktiv. Firmy využívaly trh aktiv pro financování investic, které využívaly emise akcií. Mnohé firmy, které plánovaly příliš vysoké budoucí výnosy, zvláště pak malé podniky a agentury podnikající v obchodu s nemovitostmi, začaly mít problémy se splácením úvěru. Ceny nemovitostí a aktiv nadále prudce rostly. Tehdy se Japonská banka rozhodla zvýšit diskontní sazbu a omezit přístup k levným úvěrům. Tento zásah, který měla být inflace aktiv zastavena, přivodilo nakonec sklouznutí ekonomiky do recese. Došlo k řetězové reakci, která znamenala nejen konec „bublinového boomu“(=japonská ekonomika se v letech 1986-1990 dostala do výrazného konjunkturního vzestupu, velmi příznivě se vyvíjela nezaměstnanost a prudce poklesla inflace), ale i pokles poptávky a následnou recesi. Ceny na trzích aktiv poklesly a mnoho ekonomických subjektů se ocitlo ve vážných problémech. V únoru 1991 bylo zakončeno 51 měsíční období expanze japonské ekonomiky a nastoupila 32 měsíců trvající recese.
Banky a ostatní subjekty podnikající v bankovnictví, stavební firmy a firmy podnikající v obchodu se nemovitostmi byly postiženy prudkým poklesem na trzích aktiv. Objem půjček v bankách se snížil a proto se začaly obávat opatření, které vyplývalo v důsledku krize posílených kontrolních mechanismů ze strany vlády a začaly proto půjčovat méně.
Prudká deflace cen aktiv způsobila, že celkové kumulativní kapitálové ztráty dosáhly závratné sumy blížící se jedné biliardě jenů. Finanční sektor přitom nesl přímo méně než pětinu těchto ztrát a hlavními postiženými se staly hlavně stavební firmy a firmy obchodující s nemovitostmi. K přímím ztrátám se však připojily vysoké obnosy špatných úvěrů, které banky takto zchudlým podnikům jako svým dřívějším klientům zapůjčily. Je možné říci, že bankovní sektor se z tohoto otřesu nevzpamatoval po celá 90. léta.
Recese v období 1991-1993 byla na japonské poměry neobvykle dlouhá. Vyznačovala se mnoha specifickými rysy a po ní přišla jen velmi mírná a krátká expanze s vrcholem v roce 1996. Tato expanze byla ukončena v březnu 1997, kdy ekonomika opět sklouzla v do recese.
Ke této recesi patřil velmi malý růst cenové hladiny – v letech 1991,1992 a 1993 to bylo 3,3; 1,7 a 1,2%, projevil se také malý efekt na vývoj nezaměstnanosti, v první polovině 90. let míra nezaměstnanosti kolísala mezi 2,0 až 2,5%, v roce 1994 se přiblížila 3%.
Co však v této recesi bylo zvláštní, že se zvyšovala hodnota japonského vývozu, zatímco hodnota importu klesala. V roce 1992 japonský export vzrostl o skoro 5% a dosáhl výše přibližně 133 mld. amerických dolarů. Hlavní obchodní partneři Japonska proto nepřestávali požadovat větší otevřenost japonských trhů pro své zboží a služby."

Poznámka

Práce obsahuje tabulku, která je vložena jako grafický objekt.
Některé informace již nemusí být aktuální.
Seminární práce z Ekonomiky.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2652
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse