Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Evropská imigrace a imigrační politiky

Evropská imigrace a imigrační politiky

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s charakterem imigrace a imigračními politikami vybraných evropských států a regionů ve druhé polovině 20. století a na počátku 21. století. V úvodu postihuje základní trendy migrace v Evropě minulého století a stěžejní část textu poté patří rozsahu imigrace a jejím důsledkům, rysům imigrantů a imigrační kontrole a opatřením v jednotlivých evropských zemích od Německa po jižní Evropu. Odtud se autorka přesunuje k obecným rysům kontroly imigrace v současných podmínkách a faktorům, které vedou k rozdílům mezi cíli a reálnými výsledky imigračních politik. Závěr práce zdůvodňuje vzrůst migrace ve 2. polovině 20. století.

Obsah

1.
Úvod: evropské migrační trendy ve 20. století
2.
Německo
3.
Nizozemsko
4.
Velká Británie
5.
Severní Evropa
6.
Jižní Evropa
7.
Kontrola imigrace
8.
Závěr: zesílení migrace ve 2. polovině 20. století

Úryvek

"I. Úvod
V průběhu 20. století se Evropa potýkala s více migračními vlnami. Zejména změna hranic po první i druhé světové válce přinesla zvýšenou migraci, kdy se lidé, kteří se ocitli na „nesprávné“ straně hranic, snažili vrátit se do své domoviny. V druhé polovině 20. století mluvíme především o migraci z ekonomických důvodů, která je charakteristická pro přesuny lidí z kolonií a závislých území do mateřské země, jako tomu bylo v případě migrace z Alžíru do Francie, z Indie a Pákistánu do Velké Británie a ze Surinamu do Nizozemska.
V 60. a 70. letech 20. století byla Evropa cílem především pro gastarbeitry, 80. léta se vyznačovala přílivem žadatelů o azyl a rodinných příslušníků cizinců, a v dnešní době je cílovou stanicí i pro kvalifikované pracovníky. Ve většině evropských zemí migrační zákony neodpovídají stávající situaci a i v důsledku této skutečnosti se přítomnost více než deseti milionů občanů třetích zemí v Evropské unii stalo jedním z hlavních politických témat. EU se proto zavázala k vytvoření společné imigrační a azylové politiky do roku 2004, jejímž cílem je vyvážit pokles populace a pracovní síly, a udržet sociální stát.

II. Německo
Německo se již od 60. let 20. století bránilo pověsti „přistěhovalecké země“. Čísla ovšem hovořila jasně – v letech 1950 – 2000 imigrovalo do Německa přibližně 31 milionů cizinců. Za posledních čtyřicet let Německo zažilo příliv gastarbeitrů jakožto nekvalifikované pracovní síly, v 90. letech se potýkalo s velkou mírou žádostí o azyl a imigracemi etnických Němců a od roku 2000 začalo samo iniciovat příjem kvalifikovaných odborníků.
Velkým problémem Německa je nelegální migrace. Vnitřní kontrola migrace v Německu byla v 90. letech slabá a to z dvou důvodů – jednak kvůli nedostačujícím kontrolám hranic v 80. a 90. letech, jednak kvůli odmítnutí německé vlády podniknout kroky proti obyvatelům východoevropských zemí, kteří jen přednedávnem získali svobodu a mohli konečně cestovat za hranice. Země se také zavázala, že nebude komplikovat přechod východoevropských ekonomik z centrálně plánovaných na tržní tím, že by ve zvýšené míře vymáhala pokuty pro zaměstnavatele za nelegální migranty. Nejlepším příkladem koncentrace takovýchto nelegálních migrantů je oblast stavebnictví, kde bylo zaměstnáno kolem 200 000 cizinců (kteří tvořili cca 36% všech zaměstnanců), z nichž 15-25% pracovalo nelegálně.
Přibližný počet nelegálních cizinců v Německu se pohybuje od 150 000 do 1,5 milionu. Nejvíc nelegálních imigrantů se objevuje v létě na sezonních pracích, o které se ucházejí zejména obyvatelé z východoevropských zemí. Předpokládá se, že většina nelegálních migrantů vstupuje do země legálně jako turisté nebo návštěvníci, a tudíž lze německé hranice považovat za poměrně slabou obranu vůči nelegální migraci. V posledních letech byl největší počet zatčených cizinců u německých hranic z Rumunska, Albánie a Bulharska."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23002
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse