Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jak se vyvíjely komunistické strany po pádu komunistických režimů v zemích střední a východní Evropy?

Jak se vyvíjely komunistické strany po pádu komunistických režimů v zemích střední a východní Evropy?

Kategorie: Politologie

Typ práce: Eseje

Škola: Univerzita Hradec Králové Filozofická fakulta, Hradec Králové III

Charakteristika: Cílem této práce je poskytnout nejen přehled nástupnických politických stran střední a východní Evropy a klasifikaci jejich vývoje po pádu komunistických režimů, ale také přiblížit současnou podobu těchto postkomunistických seskupení a jejich volební úspěchy. Je zde věnována pozornost postkomunismu na Slovensku, v Srbsku, Ukrajině, Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Makedonii, dále v Černé Hoře, Litvě, Rumunsku a Bulharsku.

Obsah

0.
Úvod
1.
Směr transformace politických stran
2.
Transformace – netransformace
2.1.
Slovensko
2.2.
Srbsko
2.3.
Ukrajina
3.
Pragmatická reforma
3.1.
Polsko
3.2.
Slovensko
3.3.
Maďarsko
3.4.
Slovinsko, Chorvatsko, Makedonie
3.5.
Černá hora
3.6.
Litva
4.
Mixovaná strategie
4.1.
Rumunsko
4.2.
Bulharsko
5.
Závěr

Úryvek

"Pro přehlednost v klasifikaci transformace postkomunistických stran se nechejme inspirovat přehlednou a jednoduchou klasifikací z práce Erhana Büyükakinciho, který ve své studii předkládá přehledné rozdělení postkomunistických stran podle jejich vývoje. (Büyükakinci 2005: 367 – 403)
První skupinou jsou nástupnické strany s příklonem k marxistické teorii, které se drží dogmatismu, nostalgie s komunistickým režimem a mají antisystémové tendence. Tyto strany většinou neměly prostor pro posun k sociálně demokratické platformě, jelikož pozici dominantní strany levé části politického spektra již zaujala jiná strana s umírněnější agendou. Aby si udržely svou pozici ve stranickém systému, začaly tyto postkomunistické strany zdůrazňovat nová nesocialistická témata a stavěly se do postu levicové alternativy, do „opozice proti všem“. (Hough 2005: 256) Do této skupiny můžeme zařadit například Komunistickou stranu Slovenska či Ukrajiny, do určité míry sem patří také nostalgicko-nacionalistická Strana socialistů Srbska. Patřit sem bude jistě i Komunistická strana Moldávie, která se dostala k moci na počátku tisíciletí a začala porušovat zavedený demokratický pořádek ve státě .
V druhé kategorii jsou pro Büyükakinciho strany, které prošly „pragmatickou reformou“ své ideologie a stranického programu, odmítly příslušnost k marxismu a svou komunistickou minulost. Strany tohoto typu se v reformách inspirovaly sociálně demokratickými stranami v západní Evropě a staly se většinou hlavní politickou silou levé části stranického spektra. To přispělo v daných zemích k marginalizaci ortodoxních komunistických skupin a také k úspěchu těchto postkomunistických uskupení. Mezi hlavní představitele této kategorie patří polská sociální demokracie SdRP/SLD, maďarská strana MSzP nebo slovenská SDL a mnoho dalších.
Büyükakinci uvádí i třetí kategorii, kam řadí nástupnické strany v Rumunsku a Bulharsku. Zde můžeme pozorovat smíšení obou předchozích strategií transformace – tato uskupení kombinují posun k sociální demokracii s nostalgií k režimu, která v ideologii přetrvává hlavně kvůli zajištění voličské podpory. Postkomunistické strany se zde ze začátku 90. let nesetkaly s vážnou opozicí.
Komplikovanější situaci můžeme pozorovat například v Bělorusku, a to především kvůli autoritativnímu a nepluralistickému charakteru tamního režimu. Vzniklo zde hned několik postkomunistických stran, přičemž relevantní z nich – proprezidentská Komunistická strana Běloruska – si udržuje vládní pozici a k transformaci strany nedošlo. Podobně jako v Bělorusku i v Ruské Federaci se z Komunistické strany SSSR transformovalo více stran, proto popis těchto systémů je ponechán mimo výše uvedenou klasifikaci. Kvůli rozsahu práce nebude mít autorka možnost se těmto stranám podrobněji věnovat."

Poznámka

Práce pro předmět Politické systémy zemí střední a východní Evropy - Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta, Katedra politologie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18241
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse