Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Karibská krize

Karibská krize

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá mezinárodním konfliktem označovaným jako Karibská či Kubánská krize. Cílem je tuto krizi charakterizovat a přiblížit události, které ji předcházely a které se podílely na jejím vzniku. V závěru jsou zhodnoceny společenské důsledky, které tento konflikt způsobil. Stěžejní část informací je čerpána z monografie Vladimíra Nálevky, který Karibské krizi věnoval velkou pozornost ve stejnojmenné knize.

Obsah

1.
Úvod
2.
Události před Karibskou krizí
2.1.
Castrovy reformy
2.2.
Vztahy USA a SSSR
3.
Útok na Kubu
4.
Rozmístění sovětských raket
5.
Řešení krize
6.
Závěr
7.
Použitá literatura

Úryvek

"2. Útok na Kubu
Vedení Bílého domu už v roce 1960 vytvořilo ve spolupráci s CIA program tajné operace „Pluto“, která spočívala ve vojenské přípravě, jejíž tábory byly umístěny v Guatemale, Nikaraguy a panamském průplavu. Tento program pokračoval i po zvolení J. F. Kennedyho. K plánu, který předložila CIA prezidentovi, týkající se vylodění vojska v Trinidadu na jihu ostrova v lednu 1961, se J. F. Kennedy postavil odmítavě a požadoval přepracování návrhu. Preferoval méně okázalou akci, která by nepoukazovala na USA, a požadoval jiné místo vylodění. Ačkoliv silně pociťoval tlak, který na něj americké politické spektrum vyvíjelo, přímého útoku se obával. CIA proto vybrala Zátoku sviní. Před zahájením útoku byla vydána tzv. Bílá listina, kterou USA obviňuje F. Castra ze zrady protibatistovské revoluce a propagaci komunismu.
Samotné invazi předcházelo bombardování kubánských letišť, jejímž výsledkem bylo zničení pouze nepatrné části Castrových bitevních letounů. Podle plánu se v neděli 17. dubna vylodila na pláži Girón v Zátoce sviní brigáda 1500 mužů a začala postupovat do vnitrozemí. F. Castro zareagoval vysláním jednotek, které zničily americké lodě a znemožnily vojákům přístup k moři. Ti byli po několika dnech obklíčeni a drtivá většina z nich se nepříteli vzdala. Což nelze považovat za akt zbabělosti, ale spíše za jedinou racionální volbu.
Neúspěch v Zátoce sviní měl hned několik důvodů. Předně CIA podcenila moc Castrovy vlády a její vojenskou sílu. Volba Zátoky sviní byla jednoznačnou strategickou chybou, protože v oblasti močálů byla americká brigáda snadným cílem. Navíc bylo později, z kubánských archivů zjištěno, že F. Castro věděl o datu a místu vylodění. Na negativním výsledku se projevila i absence druhého leteckého útoku, který J. F. Kennedy odvolal. Celá akce měla navíc působit jako útok vnitřních nepřátel s cílem vytvořit vládu Miroá Cardony, ale kontrarevolucionáři byli lidovými milicemi zastaveni a zlikvidováni. SSSR zareagoval odsouzením tohoto ozbrojeného útoku a příslibem veškeré pomoci pro Kubu. Americká administrativa toto obvinění odmítla, dubnový útok označila za vnitropolitickou záležitost Kubánců a varovala SSSR před vměšováním do záležitostí západní polokoule. Toto vítězství přispělo k dotvoření totalitního modelu sovětského typu na Kubě. Po tomto neúspěchu USA vytvořily projekt nazvaný Spojenectví pro pokrok, prostřednictvím něhož se snažily pomoci chudé Latinské Americe. Pravým záměrem tohoto projektu ale byla snaha přiklonit si Jižní Ameriku na svou stranu. J. F. Kennedy považoval neúspěch v Zátoce sviní za svoji osobní prohru.

3. Rozmístění sovětských raket
Na počátku ledna 1961 bylo rozhodnuto o rozmístění sovětské vojenské síly na území Kuby. Tento plán, pod krycím jménem Anadyr, započal 12. července 1962 s plánovanou lhůtou čtyř měsíců. Celý transport probíhal tajně, zbraně byly ukryty pod palubou lodí a stejně tak i vojáci. Vyklízení dovezené techniky probíhalo pouze v noci. V této záležitosti zásadně selhala schopnost CIA, která se o těchto transportech dozvěděla až koncem srpna. Po tomto zjištění, USA zareagovaly varováním SSSR před instalací sovětských raket na území Kuby, ale ten toto obvinění odmítl."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20898
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse