Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Bakalářské práce > > Kauza Horst Wessel jako příklad politického násilí na konci tzv. Výmarské republiky - bakalářská práce

Kauza Horst Wessel jako příklad politického násilí na konci tzv. Výmarské republiky - bakalářská práce

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Bakalářské práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Bakalářská práce se zabývá politickým násilím mezi národními socialisty a komunisty, a představuje nacistickou stranu NSDAP nejen jako extrémistickou, ale i jako tzv. Volkspartei. Část práce je také věnována problematice financování NSDAP, o kterém se vedou mylné debaty z hlediska spolufinancování velkopodnikateli. Jsou zde stručně charakterizovány ekonomické a sociální aspekty, které zásadně ovlivnily tehdejší společnost. Politické násilí je zde vysvětleno na případu Horsta Wessela, který se stal obětí politicky motivovaného zločinu, a na kterém je objasněna funkce Goebbelsovy propagandy, tvorby mýtů, písní a filmů, které měly zásadní vliv na ztvárnění NSDAP jako masové strany.

Obsah

0.
Úvod
1.
Financování NSDAP
2.
Život Horsta Wessela
3.
NSDAP a úloha Wessela ve straně
4.
Politická vraţda či jen shoda náhod?
5.
Zrod legendy a mýtu „Horst Wessel“
6.
Závěr

Úryvek

"2. Život Horsta Wessela
V této kapitole se budu věnovat životu Horsta Wessela, jelikož je velmi důležité poznat, co a jakým způsobem ovlivnilo život tehdejšího obyčejného člověka a co zapříčinilo jeho příklon k nacistickému hnutí. Nejprve se teoreticky podívám na dobu, ve které Wessel dospíval, jak ho ovlivnil stoupající zájem o antisemitismus a nacionalismus v tzv. Výmarské republice a soupeření komunistů s nacionalisty. Dále se zaměřím na jeho účast v různých mládežnických a bojových spolcích, jakou úlohu tam plnil, co si z nich odnesl až do doby vstupu Horsta Wessela do NSDAP. Kým vlastně byl? Jak se dostal mladý nadějný student až k nacistické NSDAP? Jak ho viděli ostatní kamarádi? To jsou hlavní otázky, na které se snažím dát odpověď v následujících řádcích. Hlavním zdrojem pro tuto kapitolu byla kniha od Wesselovi sestry Inge „Mein Bruder Horst“, která obsahuje úryvky z jeho osobního deníku tak i poznámky jeho sestry.42 Je důležité zdůraznit, že již během první světové války se začal rozšiřovat radikální nacionalismus a to poměrně ve všech sociálních vrstvách (maloměšťanstvo, dělnická hnutí, šlechta). Jednalo se hlavně o tzv. „Kriegsnationalismus“ (válečný nacionalismus), typická propaganda založená na spojení zkušeností z boje, disciplíny a mýtu přeživších bojovníků. Mimo válečného nacionalismu měla velký vliv a funkci křesťanská církev. Často byla válka představována jako „Německá válka“ či „Armagedon a boj proti silám temna“. Všechna tato hesla měla jediný charakter a to pomocí demagogie vyhrát válku. Po první světové válce se v Německu rozhořel konflikt mezi vrstvami společnosti a vytvořila se nová pravice. Ta vznikla z tábora odpůrců způsobu vedení války, jelikož na rozdíl od levice chtěli vyhrát válku použitím násilí a nastolení vojenské diktatury.43 Během války ztratil stát na sympatiích, prestiži, podpoře a legitimitě. Nemalý podíl mělo napětí mezi vrstvami společnosti – protesty dělníků, úředníků a zemědělců proti státu, byrokracie a státní systém jako agrese a protesty proti nepřátelům státu.44 Všechny tyto směry a události měly zásadní vliv na mladého Horsta Wessela a ovlivnili jeho budoucí chování a život. Extrémní antisemitismus se v Evropě objevoval ke konci 19. století. V podstatě vycházel z tradičního pojetí antisemitismu, dle něhož dával Nový zákon Židům za vinu smrt Ježíše Krista a tím je odsoudil k věčnému zavržení.

42Je však velmi pravděpodobné, že texty byly upraveny, jelikož v době vydání (1933) byla právě propaganda Horsta Wessela nejintenzivnější. Proto je nutné brát tyto informace s mírným odstupem.
43 Wehler, Hans U. (2003): Deutsche Gesellschaftsgeschichte. Bd. 4. Vom Beginn des ersten Weltkriegs bis zur Gründung der beiden deutschen Staaten 1914-1949. München: C. H. Beck, s. 21-106. 44 Kocka, J. (1988): Klassengesellschaft im Krieg: Deutsche Sozialgeschichte 1914-1918. Frankfurt a. M.: Fischer Taschenbuch Verl., s. 173."

Poznámka

Práce je ve formátu Adobe Acrobat *.pdf.
Práce obsahuje pravopisné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 65 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 59 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 55 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 990 kreditů (=55Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 2,50€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19013
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 2,50€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse