Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Kluturní život ve Šlapanicích ve 2. polovině 19. století

Kluturní život ve Šlapanicích ve 2. polovině 19. století

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Charakteristika: Práce popisuje kulturní život ve Šlapanicích ve 2. polovině 19. století. Jací byli lidé v minulosti lze snad nejlépe poznat na tom, jakým způsobem trávili svůj volný čas a jaké životní prostředí svou činností vytvářeli, jakou kulturou se obklopovali. Šlapanice se v 2. polovině 19. st. staly místem počátků současného kulturního dění, jen málokterý ze spolků či aktivit, pořádaných Šlapanicemi na přelomu 20. a 21. st., by nenašlo své kořeny v posledních desetiletích století 19. Po vydání Únorové ústavy 1861 se uvolnily politické poměry v monarchii, ale veřejný a kulturní ruch se rozvíjel jen pomalu, chyběly mu tradice, zkušenosti a stabilní podmínky. Šlapaničtí občané však měli nadšení a tvůrčí duch. Kulturní život ve Šlapanicích se, po nesmělých počátcích v 60. a 70. letech 19. st., vydal kupředu přímo mílovými kroky. Tělovýchovná jednota, ochotnické divadlo, přednášky, hudba a literatura zde nacházeli plodnou půdu pro svůj další rozvoj. Ačkoliv se různé šlapanické organizace pokoušeli již tuto situaci zmapovat, nelze v jejich pracích přehlédnout silnou stopu nekritičnosti, způsobenou hrdostí na úspěchy svých předků. Dalším faktem je že, Šlapanice ležící v blízkosti moravské kulturní metropole Brna, jeho blízkostí nejednou trpěly a i to se na jejich kultuře podepsalo.
Na počátku práce udávám krátký průřez šlapanickou historii, aby si čtenář dokázal představit, odkud se Šlapanice ubíraly a jakými cestami. V další kapitole ukazuji, v jakých podmínkách se Šlapanice nacházeli v 2. polovině 19. st., tedy na jakém zázemí vyrůstal šlapanický kulturní život. Nejdelší část je věnována třem nejčinnějším šlapanickým spolkům Kosmáku, Sokolu a Svatopluku, jejichž aktivity nelze rozčlenit do jednotlivých kapitol věnujících se knihovnám, hudbě, spolkům, šlapanickými hodům a hostincům – místům setkávání lidí, protože tyto tři nejsilnější spolky se zapojovaly do činností všech jmenovaných.

Obsah

KULTURNÍ ŽIVOT VE ŠLAPANICÍCH V 2. POLOVINĚ 19. STOLETÍ, rozsah 13 stran textu
1.
Úvodem
2.
Krátký průřez šlapanickou historií
3.
Šlapanice v 2. polovině 19. st.
4.
Sokol, Kosmák, Svatopluk, ale hlavně divadlo
5.
Knihy a knihovny
6.
Hudební činnost
7.
Další spolky
8.
Šlapanické právo
9.
Šlapanické hospody
10.
Závěrem
11.
Seznam literatury
12.
Seznam příloh
13.
Obsah
14.
Přílohy

Úryvek

"ÚVODEM

Jací byli lidé v minulosti lze snad nejlépe poznat na tom, jakým způsobem trávili svůj volný čas a jaké životní prostředí svou činností vytvářeli, jakou kulturou se obklopovali. Šlapanice se v 2. polovině 19. st. staly místem počátků současného kulturního dění, jen málokterý ze spolků či aktivit, pořádaných Šlapanicemi na přelomu 20. a 21. st., by nenašlo své kořeny v posledních desetiletích století 19. Po vydání Únorové ústavy 1861 se uvolnily politické poměry v monarchii, ale veřejný a kulturní ruch se rozvíjel jen pomalu, chyběly mu tradice, zkušenosti a stabilní podmínky. Šlapaničtí občané však měli nadšení a tvůrčí duch. Kulturní život ve Šlapanicích se, po nesmělých počátcích v 60. a 70. letech 19. st., vydal kupředu přímo mílovými kroky. Tělovýchovná jednota, ochotnické divadlo, přednášky, hudba a literatura zde nacházeli plodnou půdu pro svůj další rozvoj. Ačkoliv se různé šlapanické organizace pokoušeli již tuto situaci zmapovat, nelze v jejich pracích přehlédnout silnou stopu nekritičnosti, způsobenou hrdostí na úspěchy svých předků. Dalším faktem je že, Šlapanice ležící v blízkosti moravské kulturní metropole Brna, jeho blízkostí nejednou trpěly a i to se na jejich kultuře podepsalo.
Na počátku práce udávám krátký průřez šlapanickou historii, aby si čtenář dokázal představit, odkud se Šlapanice ubíraly a jakými cestami. V další kapitole ukazuji, v jakých podmínkách se Šlapanice nacházeli v 2. polovině 19. st., tedy na jakém zázemí vyrůstal šlapanický kulturní život. Nejdelší část je věnována třem nejčinnějším šlapanickým spolkům Kosmáku, Sokolu a Svatopluku, jejichž aktivity nelze rozčlenit do jednotlivých kapitol věnujících se knihovnám, hudbě, spolkům, šlapanickými hodům a hostincům – místům setkávání lidí, protože tyto tři nejsilnější spolky se zapojovaly do činností všech jmenovaných."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera30638
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse