Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Komunikační hry

Komunikační hry

Kategorie: Psychologie, Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se formou eseje zamýšlí nad komunikačními hrami. Nejdříve seznamuje s tím, co je to transakční analýza, informuje o citové deprivaci. Analyzuje slovo pohlazení. Dochází k závěru, že jej lze použít nejen jako termín pro důvěrný fyzický kontakt, ale také může být použito pro označení jakéhokoliv aktu, který je projevem uznání. Seznamuje s hrou. Uvádí, kdy se komunikační výměna stává hrou a také, proč lidé hrají hry. V závěru se věnuje manželským hrám.

Obsah

1.
Úvod
2.
Transakční analýza
3.
Citová deprivace
4.
Pohlazení
5.
Komunikační výměna se stává hrou
6.
Hra je řada transakcí
7.
Proč lidé hrají hry
8.
Manželské hry

Úryvek

"Dle tvůrce transakční analýzy E.Berna: „Hra je řada transakcí, jež vede k tomu, aby se hráči vyplatila.“Novější definice Vann Joinese : „Počínání, při němž zúčastnění něco činí se skrytou motivací: 1) o níž neví jejich dospělý ego-stav 2) která se nedá poznat, dokud jeden z účastníků nezmění své chování 3) která vede k tomu, aby se nakonec každý účastník cítil zmatený a nepochopený, dávaje to za vinu druhému“.
Vyplývá z ní, že ne každou komunikaci je možno označit jako formu hry, nýbrž pouze takovou, kde účastník komunikuje se skrytým záměrem a do určité míry si ani sám neuvědomuje, jak se chová.
Hra je tedy souvislý sled druhotných doplňkových transakcí, jež směřují k jasně definovanému, předem známému výsledku. Dá se vyjádřit jako obměňující se soustava často opakovaných, zdánlivě racionálních transakcí se skrytou motivací, anebo populárněji jako řada tahů s různými léčkami nebo fintami. Hry se liší od postupů, obřadů a zábav, a to dvěma rysy, a to svými vedlejšími vlastnostmi a výsledkem.
Postup může být úspěšný, obřad účinný a zábavy výnosná, ale všechny společně se dají definovat jako upřímné projevy - mohou obsahovat soutěžní, nikoliv však konfliktní prvky, a jejich závěr může být vzrušující, nikoliv dramatický.
Hra by se měla odlišit od jednoho typu společenské činnost - Operace - je jednoduchá transakce nebo soustava transakcí, které člověk podniká za zvláštním, stanoveným účelem. Jestliže někdo upřímně žádá o potvrzení nějaké skutečnosti a dostane se mu ho, pak se jedná o operaci. Jestliže někdo vyžaduje určité potvrzení a poté, co je dostal, obrátí je nějakým způsobem v neprospěch dárce , je to hra. Každá hra má svůj slogan nebo motto. Po hrách následuje to, k čemu může mezi lidmi dojít - intimita. Oboustrannou intimitu můžeme definovat jako upřímný vztah bez her, kde dochází k vzájemnému dávání a braní bez využívání.
Proč lidé spolu hrají komunikační hry, je prosté jde jim o užitek z těchto her. Tyto užitky zakladatel transakční analýzy Eric Berne rozdělil na vnitřní a vnější psychologický zisk, dále na vnitřní a vnější sociální zisk a na biologický užitek. Každá komunikační hra slouží rovněž k tomu, aby hráči připomínala, že inklinuje k jedné ze čtyř základních existencionálních pozic, mezi které patří. Jsou to depresivní pozici, kdy já se necítím být OK a druhý ano, dále to zoufale pesimistické pozice, kdy ani já ani druhý není OK, další pozicí je pozice domněle autoritativní, kdy já jsem OK a druhý ne, čtvrtou pozicí je zdravá pozice kdy jsem já i druhý OK. Hry nám i okolí pomáhají tyto pozice utvrzovat.
Lidé hrají tyto hry po celý svůj život a jsou období či chvíle, kdy hrají několik her zároveň, nebo hrají různé hry, které na sebe navazují. Například manželé mezi sebou hrají nejprve hru „kout“ z této hry se stane hra „kravál“ a nakonec přejde do scénáře hra „soud“.
Většina psychologických komunikativních her má i několik stupňů dle intenzity prožívání jednoho z aktérů hry.
Při četbě literatury k tématu transakční analýzy a komunikativních her mě mimo jiné zaujala i hra, spadající do kategorie manželských her a to hra „svačinka“. Je ta hra, o které se domnívám, že ji hraji ve svém soukromém životě. Dle níže uvedeného popisu této hry, ale musím říci, že nejsem zcela stoprocentní, ale ve většině bodů se s aktérem této hry cela ztotožňuji. Co se týká zisků z této hry, tak vnitřní psychologický zisk je ten, že mě to utvrzuje a posiluje můj dojem, že mám skutečně téměř plnou kontrolu nad finanční situací v rodině. U vnějšího psychologického zisku, je pravdou, že tuto hru hraji jen tam, kde cítím možnost získat další kladné body, ať už od manželky či blízkého okolí. Pakliže doma hovoříme s manželkou o rekonstrukci bytu, tak tuto hru opět hraji, neboť vím jak bude manželka reagovat, co si myslí, neboť tuto hru hraje se mnou, takže sociální zisk je zaručený, už nejenom v tom, že tímto rozhovorem spolu trávíme čas, teda spíše jej ztrácíme. Hraní her je osvědčeným a rychlým způsobem, jak si obstaráváme uspokojení svých biologických potřeb, neboť právě při hrách se uspokojují potřeby jež jsou například hlad po povšimnutí, umožňuje nám to si zahrát roli v chudinkovském scénáři a podobně."

Poznámka

Práce pro předmět Sociální komunikace.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. Platit převodem z ČSOB a Poštovní spořitelny, službou PaySec 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Rychle, bezpečně a pohodlně.
  Zaplatit za tuto práci přes PaySec >>> Kliknutí na odkaz Vás přesměruje do platebního rozhraní
  Kliknutím na ikonku Vás přesměrujeme do platebního systému, kde si vyberete převod z ČSOB, Poštovní spořitelny nebo platbu PaySec
 5. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15729
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou, PaySecem nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse