Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Konflikty v mezinárodních vztazích

Konflikty v mezinárodních vztazích

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně pojednává o konfliktech v mezinárodních vztazích a dokládá související tématiku státních zájmů a jejich prosazování na případu uspořádání Německa po 2. světové válce. Soustředí se na příčiny konfliktů mezi dvěma státy, které spatřuje zejména v hospodářských a politických zájmech, a dotýká se otázky jejich řešení. Většinová část práce pak popisuje průběh, závěry a důsledky teheránské, jaltské a postupimské konference ve vztahu k poválečnému uspořádání Německa.

Obsah

1.
Obecně o konfliktech
2.
Příčiny konfliktů mezi dvěma státy
2.1.
Hospodářské zájmy
2.2.
Politické zájmy
3.
Jak řešit mezinárodní konflikty
4.
Otázka uspořádání Německa po 2. světové válce
4.1.
Konference v Teheránu
4.2.
Jaltská konference
4.3.
Postupimská konference

Úryvek

"Historie lidstva je historií konfliktů. Ať se jedná o psychologický konflikt uvnitř jedince či o konflikt mezi dvěma různými jedinci, skupinami, státy, vždy vzbuzuje tento střet protichůdných hodnot, názorů, cílů či zájmů určité napětí, stejně mezi partnery, v rodině nebo na mezinárodní úrovni. Na rozdíl od problémů rodinných spadají ale konflikty mezinárodní do oblasti problémů světových, protože se přímo či nepřímo dotýkají každého z nás, naší každodenní existence.
Ke konfliktům dochází na několika úrovních. Mezi konflikty symetrické řadíme konflikty na mezinárodní úrovni, konflikt mezi dvěma stejně postavenými státy (např. studená válka) může vyústit ve válku otevřenou, pokud není řešen mírovou, diplomatickou cestou. Ke konfliktům asymetrickým dochází spíše na vnitrostátní úrovni, kdy např. jistá společenská třída převezme vládu do svých rukou a úřadující vládce je zbaven moci (např. vojenská diktatura Pinocheta v Chile či neomezená vláda gen. Franca ve Španělsku).
Co bývá příčinou konfliktu mezi dvěma státy? Nejčastější příčinou a zdrojem konfliktu byly odjakživa hospodářské zájmy. Snaha získat určitou surovinu, nerostné bohatství druhé země, přístup k moři, vodní zdroj, pracovní síly byla nejčastější příčinou válek kolonizačních či různých anexí jinak geopoliticky nezajímavých států. V moderních dějinách se velice exponovanou surovinou stává ropa, která je žhavým problémem zvláště Blízkého Východu (írácký útok na Kuvajt), snaha získat určitou surovinu však byla nepřímou příčinou i konfliktů dřívějších (wolfram-korejská válka, měď-konžská krize, uran-Pražské jaro ČSSR). Kapitálové zájmy, zájmy velkých světových koncernů tak již řadu let v mnohém určují světovou politiku.
Vlastnictví zdrojů není ale jediným předmětem mezinárodních konfliktů. Od konce druhé světové války řeší mezinárodní politika nový problém-se vzrůstající mocí Sovětského Svazu dochází ve světě ke střetu politických zájmů, objevil nový výraz-studená válka. Tichý boj mezi SSSR a USA o rozdělení sféry vlivu v Evropě začal již v otázce o rozdělení poraženého Německa, dochází ke střetu dvou zcela proti sobě postavených ideologií a tento boj vede k nesmyslným závodům ve zbrojení, rostoucímu tlaku obou velmocí na své "satelitní" státy a k všeobecnému pocitu napětí a strachu z atomové války.
S pádem železné opony dochází k uvolňování celkového napětí mezi oběma velmocemi, i když určitá snaha obou stran zachovat svůj starý vliv přetrvává (odpor Ruska proti rozšiřování NATO). Obavu z ozbrojeného střetu obou států však vystřídala obava nová-strach z nové celosvětové války nahradily problémy lokálního charakteru, rozpad dřívějších federací, občanské války. Zcela novým předmětem konfliktní situace se stává otázka odlišného náboženského přesvědčení, rostoucí nacionalismus, boj za nezávislost (rozpad bývalé Jugoslávie, válka v Čečensku). Rostoucí etnická nesnášenlivost však může být v období krize určitou záminkou k odvrácení pozornosti od problémů vážnějšího charakteru (snaha hitlerovského Německa svalovat globální vinu na Židy, novodobý vzestup islámu).
Jak řešit mezinárodní konflikty? Často se problém vyřeší sám bez účasti třetí strany, dojde např. ke změně v konfliktní situaci-názorová změna uvnitř zúčastněné strany, dojde k výměně vůdců a tak se konflikt může vyvíjet dál, po takové změně ať pozitivní či negativní cestou."

Poznámka

Práce není výrazněji členěna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22698
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse