Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Krize ze vztahové ztráty

Krize ze vztahové ztráty

Kategorie: Sociologie, Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje problematice krize ze ztráty. Nejprve na toto téma pohlíží z teoretického hlediska, popisuje základní rámec krize a vymezuje stupnici životních událostí, která může sloužit jako jakýsi inventář spouštěčů krize. V praktické části je pak rozebrána kazuistika muže, který prožil krizi ze vztahové ztráty rozvratem manželství, nevyhledal pomoc odborných pracovníků a celou událost řešil vlastními silami a s pomocí své rodiny.

Obsah

1.
Úvod
2.
Teoretická část
2.1
Ztráta jako krize
2.1.1
Tabulka životních událostí
3.
Praktická část
3.1
Kazuistika
3.2
Řešení krize pana Romana a její fáze
4.
Závěr
5.
Seznam použitých zdrojů

Úryvek

"1 Úvod
Krize jako společenský fenomén a nevyhnutelný jev, který provází mnoho životů a mnoho jednotlivců naší společnosti je náhlý a neočekávaný. Je důležité si uvědomit, že krize je tu a nelze se jí vyhnout. Krize, ať už v malém či velké měřítku, potká v životě asi každého člena společnosti a je jen na každém z nás, jak krizi budeme řešit. V této semestrální práci popíši krizi ze vztahové ztráty pana Romana, který prožil krizi ze vztahové ztráty rozvratem manželství, nevyhledal pomoc pracovníka krizového centra a celou událost řešil vlastními silami a s pomocí své rodiny.
Jméno pana Romana pro potřeby této práce je smyšlené.

2 Teoretická část
2.1 Ztráta jako krize
„Ztráta je bezesporu jednou z universálních lidských zkušeností – každý z nás někdy zažil nějakou ztrátu něčeho (nějaké věci, např. klíčů, ale také třeba ztrátu domova, pracovního místa apod.) nebo někoho (ztrátu milovaného člověka – například v důsledku rozchodu, rozvodu nebo smrti). V tabulce životních událostí , která může také posloužit jako inventář spouštěčů krize, jsou nejvíce bodovanými událostmi právě ztráty partnera, ztráta svobody, ztráta zdraví v situaci nemoci nebo v důsledku úrazu, ztráta zaměstnání apod. Smrt někoho blízkého je pak nejtěžší ztrátou, která nás může postihnout. Ztráta prostě k našemu životu patří. Lidský život je plný rozmanitých ztrát – nepřetržitého hledání, ztrácení a nalézání.
Ztrátu můžeme vymezit jako náročnou životní situaci, která je charakterizována dlouhodobým, ale především ireverzibilním (nezvratným) odloučením od signifikantního (významného) objektu nebo funkce. Rozhodující význam pro prožívání události, jako životní ztráty má emocionální vazbu jedince ke ztracenému objektu – člověku , předmětu nebo činnosti. Přirozenou, normální reakcí na každou uvědomovanou ztrátu je smutek (resp. truchlení). Proces truchlení představuje určitý způsob zpracovávání této ztráty, proces vyrovnávání se s danou situací. Čím byla vazba jedince ke ztracenému objektu intenzivnější, tím výraznější, intenzivnější a delší jsou projevy smutku a truchlení. Smutek se pak projevuje na emocionální a kognitivní úrovni, ale manifestuje se také v chování a na úrovni tělesných projevů.“
„Jako inventář precipitorů (spouštěčů) krize nám může posloužit i tabulka životních událostí autorů Holmese a Rehea . I když studie obou autorů, kterou uskutečnili v 60.letech dvacátého století, měla přispět k objasnění důvodů nemocnosti a předčasné úmrtnosti, může být pro nás vodítkem k odhadu míry zátěže a ohrožení jedince v určitém časovém období.“
Pokud sečteme součet jednotlivých bodů za jednotlivé životní události prožité jedincem za poslední rok, může nás to orientačně informovat o míře stresu a zátěže působícího psychický stav jedince. „Za hraniční hodnotu je označována mnohými autory suma 250 bodů. Jde zde o takovou míru zátěže, při níž se ocitá organismus člověka na pomezí vlastních rezerv.“ O to závažnější či rozhodující význam součtu bodů za prožité jednotlivé životní události je, pokud jedinec prožije tak významně negativní, ale také pozitivní životní změny v krátkém časovém období, které zásadním způsobem ovlivní jeho život.L

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21217
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse