Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Láska - filozofické zamyšlení

Láska - filozofické zamyšlení

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Česká zemědělská univerzita v Praze Provozně ekonomická fakulta, Praha 6 - Suchdol

Charakteristika: Jedná se o práci, která z pohledu filozofie řeší lásku jako cit mezi dvěma lidmi. Pomůckou jsou v tomto případě milostné dopisy mezi Abélardem a Heloisou.

Obsah

1.
Heloisa Abélardovi
2.
Období scholastiky
3.
Petr Abélard
4.
Příběh mých neštěstí
5.
Doba odloučení
6.
Dopisy
7.
Po smrti Abélarda
8.
Význam dopisů
9.
Jeden z nejkrásnějších milostných projevů
10.
On a Ona
a) Pierre Abélard
b) Heloisa
11.
Použitá literatura

Úryvek

"Příběh mých neštěstí

Tak toto je název prvního dílu dopisů, ve kterém se dozvídáme probůh událostí, které se odehrály kolem vztahu Abélarda a Heloisy. Pravost dopisů je předmětem sporů, za poměrně pravdivé se dá pokládat, že byly posléze upraveny společnou rukou Heloisy a Abélarda.
Jeden z kanovníků chrámu Notre Dame, Fulbert, měl půvabnou mladičkou neteř Heloisu, kterou vychovával, protože byla sirotek. Byl na ni velmi pyšný, protože byla inteligentní. Dohodl se tedy s novým učitelem filosofie, že jí bude dávat hodiny, a za odměnu bude smět bydlet v jeho domě. Abélard sám uvádí: ,, Svěřil ji úplně mému vedení, abych, kdykoliv se vrátím ze škol a budu mít čas, věnoval se ve dne i v noci jejímu vyučování. Kdybych ji shledal nedbalou, abych ji velmi rázně k práci donucoval. ...Dvě věci mu nejvíce bránily postupně mě podezírat. láska k neteři a dřívější pověst o mé zdrženlivosti.“ Od roku 1092, tedy od svých třinácti let, byl Abélard soustavně pohroužen do studia filosofie a dialektiky a vedl život, ve kterém se ženy prakticky nevyskytovaly. V teoretických debatách a hašteřivém hádání o slovíčka byl natolik brilantní, že získal nejen pověst obávaného protivníka mezi evropskými intelektuály, ale i značné sebevědomí. O všech ženách, s nimiž se kdy setkal, měl velmi nevalné mínění, protože žádná z nich nebyla dost vzdělaná, aby na to, o čem se mu zrovna chtělo mluvit, měla nějaký svůj názor, pokud měla vůbec nějaký.
Heloise se však očividně Abélardovu ostrovtipu a do určité míry i jeho vzdělanosti vyrovnala, přestože jí bylo v té době pouhých šestnáct let, zatímco jemu už celých třicet šest let. Musela mít zřejmě vynikající klášterní vzdělání, velkou schopnost vstřebávat vliv intelektuální atmosféry Paříže a úžasnou paměť. Abélard cítil, že v ní konečně poznal ženu, která je dost chytrá na to, aby ocenila jeho přednosti. Její krásná tvář a tělo tyto pocity umocňovaly.
Učitel se cynicky rozhodl svést svou svěřenku svést. Základním klíčem k úspěchu podloudného plánu, který Abélard osnoval, byla Fulbertova hamižnost a Heloisina nevinnost. Svým způsobem byl Abélard stejně naivní jako Heloisa, nepočítal totiž s rizikem, že by se mohl doopravdy zamilovat. Ale stalo se. Udržet celou záležitost v tajnosti bylo pravděpodobně nemožné, zvláště když Abélard psal básně a písně o jejich lásce, které se zřejmě zpívali po ulicích . Nakonec byli přistiženi a rozzuřený Fulbert přikázal Abélardovi, aby co nejrychleji opustil jeho dům. Milenci tak byli odkázáni jen na tajné dopisování a v jednom z nich Heloisu oznámila, že je těhotná.
Byla nadšená, že mu porodí dítě, ale zároveň se obávala reakce strýce. abélard tedy jednal dříve než Fulbert, při první vhodné příležitosti unesl Heloise a ukrýval ji u své sestry až do porodu. Narodil se jim syn Astrolabius. Strýc Fulbert zuřil a Abélard, aby ho uklidnil, slíbil, že se s Heloisou ožení, ale tajně, aby si nezničil kariéru. Učitelé filosofie se sice směli ženit, nebylo to však obvyklé. Fulbert souhlasil, ale heloise o tom nechtěla ani slyšet. Nechtěla, aby Abélard bral na sebe břímě manželství. Přesvědčoval ho se stejnou vehementností, s jakou on dokázal přesvědčovat jiné, odvolávajíc se na literáty starého Říma a církevní otce a teology. Dokonce mu nabídla, jako poslední zoufalý pokus, že s ním bude žít jako jeho milenka, aby měl kdykoliv možnost vrátit se k životu v odříkání. Abélard však na sňatku trval, a tak se tajně vzali. Když vše skončilo, manželé se rozloučili, aby se dál vídali jen ve vzácných chvílích, kdy byla zaručena naprostá diskrétnost.
Dohoda však moc dlouho nevydržela a jejich manželství se brzy stalo veřejným tajemstvím. Heloisa ale nadále veřejně prohlašovala, že k žádné svatbě nedošlo. Abélard chtěl Heloisu ušetřit dalších trapných výstupů, a proto ji odvezl do kláštera v Argenteuil za Paříží. Fulbert pak došel k názoru, že chce ze sebe jen setřást odpovědnost a zosnoval krutou pomstu. Najal pár hrdlořezů, kteří učence přepadli a surově ho vykastrovali.

Slova Empedoklova:

„Láska, jež v nich má své bydlo, má stejnou délku i šíři;
rozumem nazírej na ni a nehleď jen s užaslým zrakem."

Poznámka

Součástí práce jsou i citáty a ukázky.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9347
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse