Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR)

Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR)

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Tato práce nejprve charakterizuje vývoj situace v Rusku po rozpadu východního bloku. Poté se věnuje historii Liberálně-demokratické strany Ruska, jejímu programu a volebním výsledkům. Poslední část se věnuje osobnosti Vladimíra Žirinovského jako výrazného leadera strany.

Obsah

1.
Politická situace v Rusku po rozpadu východního bloku
2.
Historie strany
3.
Program strany
4.
Volební výsledky strany
5.
Vladimír Žirinovskij jako leader strany

Úryvek

“ Liberálně-demokratická strana Ruska
(Liberaľno-demokratičeskaja partija Rossii, LDPR)

Předchůdcem LDPR byla Demokratícká strana Sovětského svazu, založená v říjnu 1988. Ze strany v květnu 1989 vystoupil dosavadní leader V. Bogačev, který následně založil Liberálně-demokratickou stranu Sovětského svazu. Základem programu strany byly liberálně-centristické myšlenky, hlavní body: lidské práva, multipartismus, deideologizace státu a silný prezident. Na jaře roku 1990 se strana stává nestabilní a rozpadá se. V březnu 1990, krátce po zavedení stranického pluralismu v Ruské federaci, je však strana obnovena, v čele stojí Alexandr Jakovlev, Vladimír Kupcov a Viktor Mironěnko. Radikalizaci strany a příklon k pravici přinesl druhý sněm strany v říjnu 1990, zasadil se o něj Vladimír Žirinovskij (vstoupil do strany v březnu 1989, od března 1990 je stranickým leaderem). Bogačev se svými následovníky ze strany vystoupil a založil hnutí Demokratické Rusko. V dubnu 1991 byla strana oficiálně zaregistrovaná a v roce 1992 mění název na současný.
Posun LDPR doprava a následná kritika vnitřní, ale i zahraniční politiky, se neobešly bez pozornosti médií. To je jedna ze silných zbraní Žirinovského, populistická argumentace, nevybíravý jazyk, šokující rétorika. Využívá šoku společnosti z ekonomických změn, ze ztráty dosavadních socioekonomických jistot, jako jednu z priorit si klade politiku zaměstnanosti. LDPR se tak dostává na místo pro opozici, stylizuje se do role protestujících proti současnému režimu. V roce 1993 pak strana poprvé výrazně boduje v parlamentních volbách - vítězí s 22,79 % hlasů. Strana svůj volební program staví na kritice nezaměstnanosti, poklesu životní úrovne, ekonomiky vedoucí ke zhroucení měny, odsuzují korupci, zločinnost, volají po potrestání mafiánských organizací. Odezvu má strana především u nezaměstnaných, důchodců, válečných veteránů, obyvatel okrajových městských částí.
Vítězství ovlivnilo další směřování, strana byla limitována politickými reáliemi, ale také tím, že pro část voličů strana po svém úspechu ztratila punc rebelství a asystémovost. Ačkoliv přetrvala ostrá rétorika, strana se stala loajální vůči vládě, což se projevilo i při hlasování v Dumě (souhlas se zásahy v Čečensku, hlasování o rozpočtu). Následkem toho LDPR v dalších volbách roku 1995 nedokázala zopakovat volební vítězství - získala 11,18 % hlasů. V roce 1999 se pak volební výsledky LDPR propadly, strana získala necelých 6 % hlasů. V roce 1996 Žirinovskij kandidoval na prezidenta, získal 5,7 % hlasů, což je ještě méně, než při jeho první kandidatuře v roce 1991 (7,8 %).
Roli v poklesu preferencí mohlo hrát nejen to, že se strana podle svých voličů stala příliš smířlivou k vládní politice, Žironovskému bylo vytýkáno také to, že za jejich financováním stojí jisté soukromé zájmy a že členové strany udržují úzké kontakty s organizovaným zločinem. Podle Milzy tak ztratila LDPR status potenciálního stmelovatele “četných hnutí skupinek, na něž se dělila oblast výlučného a xenofobního nacionalismu.”
Roku 1999 ústrední volební komise odmítla zaregistrovat LDPR. Členové strany založili Žirinovského blok, který ve volbách získal jen 6 % hlasů. V lednu roku 2000 je Žirinovskij zvolen předsedou Dumy a v březnu opět kandiduje na prezidenta. Tyto volby jsou zatím nejméně úspešným Žirinovského pokusem, získal pouze 2,7 % hlasů. V parlamentních volbách v prosinci 2003 získává LDPR 11,5 % hlasů, o rok později v prezidentských volbách za LDPR kandiduje Oleg Mališkin, získává však jen 2 % hlasů. Téhož roku se Žirinovskij vyjadřuje kriticky o USA, za jejich aktivitami na Blízkém východě vidí snahu o získání ropy, kritizuje také NATO, že nijak na tuto situaci nereaguje.
Na podzim roku 2006 oznamuje Žirinovskij svůj úmysl kandidovat v prezidentských volbách 2008, nešetří ambicemi, je si jistý, že postoupí do druhého kola. Jako jeden ze svých hlavních záměrů uvádí odsun všech přistěhovalců do tří měsíců po svém případném zvolení. Podpora voličů je odhadována na cca 4 %.
V roce 2007 získává LDPR v regionálních volbách průměrně kolem 10 % hlasů, Žirinovskij je s výsledkem spokojen. V prezidentských volbách v roce 2008 pak získal 9,37 % hlasů a skončil na třetím místě."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14336
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse