Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Litva - volební systém

Litva - volební systém

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Tato práce představuje systém Litevské republiky. Nejdříve je pozornost věnována vzniku a vývoji volebního systému od roku 1990 do poslední úpravy v roce 2004. Dále se zabývá shrnutím všech dosavadních volebních reforem. Podává stručný přehled současné podoby volebního systému, a přibližuje vliv volebního systému na systém politických stran. Pozornost je zde věnována především proporcionalitě systému politických stran, a tomu do jaké míry je tento systém stabilní.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vývoj volebního systému
2.1.
Volební reformy
2.2.
Shrnutí současné podoby volebního systému Litvy
3.
Vliv volebního systému na systém politických stran
3.1.
Proporcionalita
3.2.
Stabilizace systému politických stran
3.3.
Zhodnocení role volebního systému
4.
Závěr

Úryvek

"2. Vývoj volebního systému

Vývojový proces litevského volebního systému se od ostatních pobaltských států (Lotyšska a Estonska) trochu liší. V prvních svobodných volbách, které se konaly v roce 1990, se použil volební systém z dob Sovětského svazu. Jednalo se o dvoukolový většinový volební systém absolutní většiny (TRS), přičemž se volby konaly v 141 jednomandátových volebních obvodech a pro platnost volby byla nutná minimálně 50% účast voličů v daném volebním obvodu.
Tak v jako dalších postkomunistických zemích tak i v Litvě došlo po plném obnovení samostatnosti k volební reformě. Nový volební zákon byl přijat 9. července 1992. Litva se nevrátila k poměrnému volebnímu systému , místo něho zavadla navrstvující smíšený volební systém, patřící do skupiny smíšených volebních systémů nezávislé kombinace. Jednokomorový parlament (Seimas) se skládá ze 141 poslaneckých křesel, z nichž je 70 obsazováno v úrovni kandidátních listin (poměrné) a 71 v nominální (většinové) úrovni. Lze tedy říci, že poměr mandátů obsazovaných v jednotlivých úrovních je přibližně 50:50 s nepatrným odklonem k většinové volbě. Volební systém nevyužívá žádné kompenzační či extra mandáty.

V nominální úrovni je Litevská republika rozdělena na 71 jednomandátových volebních obvodů, v nichž se do roku 2000 volilo na základě dvoukolového většinového systému absolutní většiny. Pro zisk mandátu bylo nutné získat nadpoloviční většinu všech odevzdaných platných hlasů, pokud se nikomu nepodařilo tuto většinu získat, následovalo kolo druhé do kterého postupovali dva nejlepší kandidáti z kola prvního. Vítězem se v daném obvodě stal ten kandidát, který měl ve druhém kole prostou většinu za podmínky, že volební účast v daném obvodu byla alespoň 40% oprávněných voličů. Při menší účasti tak mandát nebyl v daném volebním období obsazen. Volební zákon tedy umožňoval nezvolení celého parlamentu.
V červenci roku 2000 došlo ke změna, dvojkolový systém byl nahrazen systémem prvního v cíli a tudíž k zisku mandátu stačila vítěznému kandidátovi při 40% účasti voličů pouze prostá většina. V roce 2004 se však Litva opět vrátila k systému absolutní většiny avšak s odlišnou podmínkou minimální účasti. V případě menší než 40% účasti v prvním kole hlasování je vítězem vyhlášen kandidát, který získal alespoň 1/5 hlasů všech zapsaných voličů. Pokud se voleb zúčastní potřebný počet voličů a nikdo nezíská přes polovinu odevzdaných hlasů, nebo při nedostatečné účasti žádný kandidát nenaplní podmínku 1/5 hlasů, koná se druhé kolo za účasti dvou nejlepších, ve kterém již není stanoven limit minimální účasti.
Rozdělení a podoba jednotlivých jednomandátových obvodů je výhradně v kompetenci Ústřední volební komise. Poměr voličů v jednotlivých obvodech by měl být přibližně stejný, rozdíly v populační velikosti by neměli být větší než 25%. To ve svém důsledků znamená, že v každém obvodu je okolo 35 tisíc voličů. Vzhledem k tomu, že národnostní složení Litvy není homogenní, měla by volební komise při tvorbě volebních obvodů posuzovat nejen kvantitativní aspekty, ale i aspekty teritoriální a to tak, aby nebyly ve volbách znevýhodněny národnostní menšiny. Za tímto nařízením se skrývá především omezení snah o gerrymandering na úkor ruské a polské menšiny.


V úrovni kandidátních listin představuje území Litvy jeden jediný volební obvod a využívá se listinný poměrný volební systém. Pro přerozdělení zbylých 70 mandátů se používá matematická metoda největšího zbytku s Hareovou kvótou. Volební zákon stanovil pro politické strany volební klauzuli 4%, která byla v roce 1996 zvýšena na 5% pro stranu a 7% pro koalici. V prvních volbách v roce 1992 se klauzule nevztahovala na politické strany národnostních menšin, od roku 1996 musely politické strany národnostních menšin překročit 2% uzavírací klauzuli. Pro platnost voleb je nutná minimálně 25% volební účast. "

Poznámka

Práce obsahuje tabulku.
Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií, Katedra politologie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14897
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse