Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Měnová reforma 1953

Měnová reforma 1953

Kategorie: Hospodářská politika, Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce pojednává o měnové reformě v Československu v roce 1953. Autor se věnuje příčinám krize, řešením, která tehdejší vláda nabídla a průběhu samotné reformy. V závěru je provedena konečná bilance reformy. Součástí práce je i obrazová příloha představující vzhled bankovek.

Obsah

1.
Úvod
2.
Příčiny krize
2.1
Důvody pro reformu
2.2Pětiletka
2.3
Volný trh
3.
Řešení
4.
Přípravy na měnovou reformu
4.1
Spolupráce se Sovětským svazem
5.
Situace před reformou
5.1
Postavení státní banky
6.
Reforma
7.
Jakým způsobem se peníze měnily
7.1
Principy reformy
8.
Průběh výměny
9.
Trestání odporu
10.
Konečná bilance reformy
11.
Zhodnocení

Úryvek

„Úvodem
Měnová reforma roku 1953 byla lidmi a dodnes je vnímána jako loupež, které se stát dopustil na svých občanech. Mnoho lidí přišlo v jejím průběhu o celoživotní úspory a vláda podávala jen chabá vysvětlení, proč k takovémuto drastickému kroku musela přikročit. Měnové reformy v letech 1919 a 1945 řešily problémy vzniklé v průběhu válečných konfliktů, které jim předcházely. Proč však muselo dojít k takovémuto nepopulárnímu opatření osm let po válce, kdy ekonomika měla být již (alespoň částečně) stabilizována? Důvodů je více a značně se liší od toho, co lidem prezentovala tehdejší komunistická vláda. Podstatné jsou však otázky, zda bylo toto řešení nutné a zda vedlo ke stabilizaci ekonomiky. Na tyto a další otázky se pokusím odpovědět v dalším textu.
Důležitá je i reakce, kterou měnová reforma vyvolala u občanů. Mnoho lidí vyrazilo do ulic a vyjádřit svůj nesouhlas s vládním opatřením. Můžeme to dnes považovat z vůbec první větší projev odporu proti komunistické diktatuře ve východním bloku. Samozřejmě to nezůstalo bez následků a režim se s těmi „neviditelnějšími“ vypořádal v několika vykonstruovaných procesech. To však ponechme až dalšímu textu.

Příčiny krize
Tehdejší moc se vyjádřila, že měnová reforma je nutným opatřením z několika důvodů. K tomu, abychom je mohli zmínit a vyjádřit se k nim, je nutné se vrátit nejdříve k předešlé poválečné reformě z roku 1945. Ta v podstatě vyřešila problémy válečného finančního rozvratu, sjednotila měnu a odstranila inflační přebytek kupní síly. K tomu pomohly i tzv. vázané vklady. Reforma měla blahodárný účinek na vývoj hospodářství a „nastartovala“ ekonomiku.
Vláda však za jeden z důvodů, proč je nutné peněžní reformu 1953 provést, označila neúspěch reformy předešlé. Ta prý dostatečně nelikvidovala následky druhé světové války a neuvedla množství peněz na míru nutnou pro národní hospodářství. Navíc ke krizi prý přispělo i čerpání z vázaných vkladů (s likvidací tohoto opatření se však od začátku počítalo). Dalším argumentem bylo, že přežívající „spekulantské a kapitalistické živly“ hromadily zisky a poškozovaly národní hospodářství. Tento argument není nutné dlouze vyvracet. Je jasné, že touha po zisku je jedním z motorů hospodářství a ne jeho brzdou. Navíc do roku 1953 byla tato sorta lidí již téměř zlikvidována a na hospodářství se podílela jen velmi omezeně. Ani spekulanti na černém trhu, označovaní též za jednu z příčin měnové krize, nenesli vinu. Černý trh samozřejmě existoval, ale spíš vykrýval neschopnost trhu vázaného, než aby přímo škodil. Zajímavá je i takzvaná „pohádka o spiknutí Slánského bandy“. Ta se sice skutečně podílela na řízení ekonomiky, a tudíž svůj díl viny má. Tito lidé však byli šiřitelé sovětského modelu, které nakonec rozdrtil aparát, na jehož výstavbě se podíleli.
Nesmyslnost výše uvedených argumentů je do očí bijící. Příčiny krize byly úplně jiné. Negativní vývoj československé ekonomiky byl zapříčiněn tím, že hospodářství bylo řízeno ideologickými vizemi. Převrat v únoru 1948 odřízl tuto zemi od racionálně uvažujícího světa. Nepřiměřené zásahy do ekonomiky musely nutně dříve či později vést k obrovskému propadu.
V roce 1947 se připravoval první pětiletý plán. Jeho sestavováním se zabývala řada expertů ze všech politických stran. Únor 1948 tomu učinil přítrž a jedinou alternativou se stala ta komunistická. Jejím základem byla úplná změna struktury průmyslu. Začíná se upřednostňovat těžký průmysl a tradiční spotřební průmysl se dostává do pozadí. Obrovské prostředky byly vydávány hlavně do oblasti palivo-energetické a těžkého strojírenství. Československo se tak začlenilo mezi země procházející tzv. „socialistickou industrializací“. Dalším faktorem bylo rozsáhlé znárodňování průmyslových podniků. Jejich efektivita díky tomu začala rapidně klesat. Řada továren byla též ihned zlikvidována, čímž došlo k obrovským škodám. Státní zásahy se začaly projevovat i v dalších oblastech – maloobchod a zemědělství. Obé bylo postupně znárodňováno a zvláště pak změna českého venkova, způsobená násilným „zkomunálňováním“, byla velice citelná.“

Poznámka

Práce obsahuje obrázky. Čistý text práce dosahuje cca 10 stran.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3606
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse