Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Mezinárodní vztahy po II. světové válce

Mezinárodní vztahy po II. světové válce

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vysoká škola finanční a správní, a.s., Praha 10

Charakteristika: V této seminární práci se zaměřuji na období po druhé světové válce, a sice na období mezinárodních vztahů a na období studené války mezi dvěma mocenskými bloky v tehdejším světě.
Semestrální práci otvírám kapitolou, která shrnuje poválečnou situaci ve světě a rozdělení mocenského vlivu. Následuje kapitola, která se zaměřuje na počátky studené války. Dále témata: berlínská krize, severokorejská agrese a kubánská raketová krize, které jsou vnímány v kontextu studené války. Přichází kapitola zaměřující se na uvolňování napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem a následná cesta k druhé studené válce. Práce je zakončena zmapováním afgánské a polské krize.

Obsah

1.
Úvod
2.
Poválečná situace ve světě
3.
Počátky studené války
4.
Berlínská krize
5.
Severokorejská agrese. Korejská válka
6.
Kubánská raketová krize (karibská krize)
7.
Uvolnění napětí (détente)
8.
Druhá studená válka
9.
Afgánská a polská krize
10.
Závěr
11.
Seznam použité literatury

Úryvek

"3. Berlínská krize
Sovětská politika v Německu sledovala dvojí cíl: na jedné straně obhajovat jednotu země a vytvoření silné ústřední vlády, na straně druhé sledovat ve své zóně vlastní politiku, která nakonec vyústila v rozdělení Německa. Situace se vyostřila, když 3. května 1946 nařídil velitel americké okupační zóny, generál Lucius Clay, jednostranné zastavení reparačních dodávek Sovětskému svazu z americké zóny. USA navrhli možnost sjednocení okupačních zón s americkou. Sovětský svaz a Francie odmítly, Velká Británie akceptovala. Tzv. Bizónie – tj. sloučená americká a britská okupační zóna, pak vznikla oficiálně k 1. lednu 1947.
Změny americké politiky vůči Německu vyjádřil americký ministr zahraničí James Byrnes 6. září 1946 ve stuttgartském projevu, který ukázal, že Německo přestávalo být pro USA poraženým nepřítelem a má se stát budoucím partnerem. Ze Stalinova hlediska byl dosavadní vývoj v Německu jasný. SSSR bylo zastavením reparací, neschopností dohodnout se na správě Německa a rozhodnutím vytvořit Bizónii vytěsněno nejen z Porúří, o které projevovalo veliký zájem, ale z celé větší části země, která měla mimořádný ekonomický potenciál. Jednota Německa byla již fikcí a západní a sovětská zóna se rychle rozcházely. Marshallův plán znamenal, že západní zóny budou integrovány do západoevropské spolupráce a že dojde k obnově ekonomické síly Německa se všemi možnými důsledky.
Francie, aby si v německé otázce udržovala nezávislý postoj se v březnu 1948 připojila k Bizónii a vznikla tak Trizónie. Dne 30. března 1948 pak generál Clay prohlásil, že má připraven plán separátní měnové reformy. Na měnovou reformu v Trizónii a v západních okupačních zónách Berlína odpověděl Sovětský svaz 24. července 1948 totální pozemní blokádou Berlína, mimo tří leteckých koridorů, neboť Stalin nevěřil, že je možné město zásobovat letecky. USA a Velká Británie toho využily k vytvoření leteckého mostu do západních sektorů Berlína, který trval do konce blokády v květnu 1949. Den po skončení blokády vyslovili vojenští velitelé Trizónie souhlas s novou západoněmeckou ústavou a vzápětí se zrychlil proces formování německých státních orgánů. Byl zvolen parlament a prezident, ustanovena vláda a 7. září 1949 byl formálně vyhlášen vznik nového státu – Spolkové republiky Německa (SRN). Sovětský svaz reagoval 7. října 1949 vytvořením druhého německého státu ve své okupační zóně – Německé demokratické republiky (NDR).
Blokáda Berlína se tak ukázala jako bezvýsledná, ale z hlediska Sovětského svazu měla další kontraproduktivní důsledky. Na Západě vyvolala krajní znepokojení a potrhla nutnost zajistit obranu západní Evropy. 17. března 1948 Velká Británie, Francie a státy Beneluxu podepsaly Bruselský pakt o vzájemné obraně, bylo ale zřejmé, že bez silné politické a vojenské pomoci Spojených států si nemohou relativně slabé západoevropské země zajistit dostatečnou obranu. Senát Kongresu mohl 11. června 1948 přijmout Vandenbergovu rezoluci, která dávala vládě USA právo uzavírat spojenecké svazky s neamerickými státy. Rozhovory o vytvoření obranného společenství pro euroatlantickou oblast byly završeny 4. duna 1949 podpisem Washingtonské smlouvy, kterou vznikla Severoatlantická aliance.
Koncem srpna 1949 zjistili američtí vědci v atmosféře stopy radioaktivního spadu, který byl odlišný od amerického. To znamenalo jediné: Sovětský svaz vyzkoušel svoji jadernou zraň. USA tak ztratily jaderný monopol o mnoho let dříve, než předpokládaly.
Šok ve Spojených státech způsobila poté porážka nacionalistického režimu místními komunisty ve třetí čínské občanské válce. Vyhlášení nového státu – Čínské lidové republiky (ČLR) 1. října 1949, podtrhovalo další postup komunismu."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera6146
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse