Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Milton Friedman: Za vším hledej peníze

Milton Friedman: Za vším hledej peníze

Kategorie: Ekonomická teorie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá dílem amerického ekonoma Miltona Friedmana, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Hlavním tématem této práce je pochopení formy peněz, a dále také jejich vývoj. Věnuje se počátečním formám obchodu a obchodování, ve kterém platidlo hrálo značnou roli. Popisuje vývoj bimetalismu, definuje pojem inflace.

Obsah

1.
Úvod
2.
Co jsou to peníze
3.
Jak vnímáme peníze my
4.
Nabídka peněz
5.
Co je pro nás zarážející
6.
Poptávka
7.
Bimetalismus
8.
Inflace
9.
Příčiny inflace
10.
Milton Friedman
11.
Závěr

Úryvek

"Úvod

Jako cíl této seminární práce jsme si určili objasnit pohled na peníze a platidla, který měl držitel Nobelovy ceny za ekonomii, představitel liberálního proudu v tomto oboru, profesor Milton Friedman. Budeme se převážně věnovat kapitole s názvem Tajemství peněz. Celá kniha se člení do 11 kapitol, které na sebe navzájem navazují. Ale pro nedostatek prostoru se chceme pro podrobné prozkoumání věnovat pouze jediné. Celá kniha je postavena na bázi otázek, které si autor pokládá. Jsou peníze něco víc než kousek kovu či papíru? Co nás vede abychom se za nimi hnali a proč? Jsou pro nás v životě opravdu tak důležité?

Co jsou peníze?

V nynější době jsou peníze brány jako platidlo, vesměs kousky barevných papírků, které mají podle určitých, dalo by se říct, obrázků na nich svou hodnotu. Každopádně jako peníze je bráno cokoliv co je všeobecně přijímáno ke směně. Kdysi jako prostředek směny sloužilo buďto zlato nebo stříbro. Mince nebo bankovky byli směnitelné za zlaté nebo stříbrné mince, depozita splatná a depozita směnitelná. Slovo peníze má však dva odlišné významy. První význam v případě, že někdo získal důchod, což znamená že peníze vyjadřují tok – důchod nebo příjem za určité období, třeba za týden nebo měsíc. Druhý význam je když někdo peníze vlastní jako součást svého majetku. To jsou pak peníze vyjádřeny jako aktiva a pasiva. Peníze je v tomhle případě možno směnit.
A jaký je rozdíl mezi obyčejným kouskem papíru, například vystřiženého z novin a takzvanými penězi, což je také pouhým papírkem? Co je určující daného pro jeho hodnotu? Určující je tzv. zákonné platidlo. To znamená že vláda příjme papírové peníze k úhradě dluhů, k úhradě daní. Soukromé subjekty přijímají tyto papírové peníze proto, že věří, že se tak přidají k většině, která udělá totéž. Tudíž peníze mají svou hodnotu jen díky tomu že všichni věří v to že mají hodnotu. Tudíž je měnový systém založený na určitých hodnotách, které jsou ve své podstatě fikcí. K zničení takovéto fikce může např. dojít v případě nadměrného množství peněz. Potom dochází k tomu že lidé pokud mají něčeho dostatek a nadmíru, přestává mít věc svou danou hodnotu. Aby k tomuto jevu však došlo, musí dojít k nadměrně vysoké inflaci, která musí trvat alespoň po dobu několika let. Lidé se však i přesto nevrátí k barterovému obchodu, nýbrž jen začnou používat jinou měnu. A v tom je vidět síla dané fikce, která přetrvává takřka v jakékoliv situaci.
Do roku 1971 byla každá z hlavních měn svázána přímo či nepřímo s nějakou komoditou. Zásahem prezidenta Bizona byla tato vazba s konečnou platností zrušena. Co potom určuje,kolik si můžeme za tu kterou bankovku koupit? Podmiňuje ji nabídka a poptávka.Jak vnímáme peníze my?

Točí se kolem nich celý svět. Nás zaujala kapitola Ostrov kamenných peněz.V dnešní době si naprosto neumíme představit tuto měnu. Je to samozřejmě dáno podmínkami, systémem a dobou. Dnes je úsměvné a zároveň fascinující si představit, že půjdu „koupit“ např. automobil a prodejci zaplatím kamenem odpovídajícím ceně zboží. A navíc kamenem, který leží sto kilometrů od místa koupě. Důvěra na které byl tento systém založen v dnešním světě neexistuje. Škoda! Ale na druhou stranu bychom si měli položit otázku, zda by to takto mohlo v dnešním světě fungovat. Ve světě, kde již neplatí úsloví, s poctivostí nejdál dojdeš. Kdybychom byli soudní, jistě by naše odpověď zněla ne. S poctivostí dnes nedojdeme ani na kraj lesa. Po „sametové revoluci“ se u nás vyrojila spousta „zlatokopů“ až by se dalo říci hyen. Přejme chytrým, šikovným a poctivým. Ti to mají v našem systému, tak jak je nastaven, velmi těžké. Jsou zde jedinci, kteří jsou tzv. za vodou, a to jen díky svému úsilí. Většinou ovšem za to platí daň nevyšší, ať rodinným životem či zdravím. O zbytku slyšíme dnes a denně v médiích. Nastalo v naší společnosti určité kastování lidí. Ti, kteří k majetku potažmo k penězům přišli tak, jak přišli a ztrácí pro ně hodnotu a, dá-li se v této souvislosti říci, neváží si jich. Pak jsou mezi námi tací, které společnost donutila žít s málem, nicméně i tak dokáží být spokojeni. Ale tak jak tak každý jeden z nás peníze k životu nutně potřebuje. Je zcela nemyslitelné, že bychom se v dnešní době obešli bez peněz jako takových. Bez peněz prostě nelze být!"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15266
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse