Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Moje konkrétní zkušenosti s právem - esej

Moje konkrétní zkušenosti s právem - esej

Kategorie: Právo

Typ práce: Eseje

Škola: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Fakulta technologická, Zlín

Charakteristika: Seminární práce se zabývá zejména "právní spravedlností". Obsahuje nejen subjektivní hodnocení autora, ale i praktické příklady z policejní praxe. Na příkladech autor demonstruje, jak může být právo zneužitelné ve prospěch viníka a neprospěch poškozeného.

Obsah

1.
Definice práva
2.
Přísaha a služba u Policie
3.
Příklad kapesní krádeže
4.
Rozpoznání podezřelých osob
5.
Autorovy zkušenosti s právem
6.
Závěr

Úryvek

"Toto je v pořádku, daný muž se dopustil protiprávního jednání, bylo přihlédnuto ke všem okolnostem a byl soudem přiměřeně odsouzen. Je zde však podstatný rozdíl a to v tom, neboť tento muž nebyl v dané oblasti “tak zkušený“, sám si vytvořil důkazy proti sobě, možná ho trápilo svědomí. Na tohoto se hledí jako na pachatele, avšak na výše zmiňované ženy jako “bezúhonné“, přestože se nepochybně dopustily stejného činu. Dokázaly lépe využít svého práva a zřejmě je svědomí netrápilo a nikdy trápit nebude.

Na výše uvedeném případě jsem tak názorně podal mé zkušenosti s právem v oblasti dokazování trestné činnosti. V obou případech bylo postupováno podle práva, ale mohu se já jako člověk spokojit s takovým právem, když vím, že bylo zcela nespravedlivé a ve prospěch těch osob, které s mého subjektivního názoru hodnotím jako osoby nemorální.

V úvodu jsem též poukázal na skutečnost, že mě jako policistovi nepřísluší zjištěné protiprávní jednání trestat, ale především dokazovat a takto získané důkazy proti podezřelým předávat soudům k rozhodnutí o vině a trestu. Podaří-li se zjistit jednoznačné skutečnosti, tedy důkazy proti konkrétní podezřelé osobě nebo osobám, je pouze na nezávislém soudu, aby takto rozhodl. Kdo se tedy dopustí trestného činu, měl by být za to potrestán.

Samotný trestní zákon České republiky u žádného trestného činu nestanovuje pevný trest a je vždy na soudu, aby v určitém možném rozpětí pokud prokáže vinu, rozhodl o trestu. Účelem trestu, jak je doslovně stanoveno v trestním zákoně, je chránit společnost před pachateli trestných činů, zabránit odsouzenému v dalším páchání trestné činnosti a vychovat jej k tomu, aby vedl řádný život a tím působit výchovně i na ostatní členy společnosti. Mé zkušenosti jsou však v tomto směru značně pochybné. Sám se setkávám spíše s tím, že trest má na odsouzené zcela opačný účinek.

Osobně jsem se setkal například s tím, že jsem zadržel mladíka při velmi agresivním jednání, kdy v jednom pohostinském zařízení fyzicky a slovně napadal bezdůvodně další osoby. Při zákroku policejní hlídky toto své jednání směřoval proti ní, bez jakéhokoliv respektu. Toto jeho jednání nakonec bylo posouzeno jako trestné činy Útok na veřejného činitele dle § 155 odst. 1. písm. a) trestního zákona, Výtržnictví dle § 202 odst. 1. trestního zákona a Ublížení na zdraví dle § 221 odst. 1. trestního zákona.

Přestože byl z velmi movité rodiny a měl k dispozici velmi schopného právníka, které já označuji jako “obhájce chudých“, podařilo se pro nespočet důkazních prostředků jeho jednání prokázat a hrozil mu za to trest odnětí svobody až na tři léta. Soud byl však v jeho případě při rozhodování o trestu velmi štědrý a rozhodl o upuštění od potrestání. Na daného pachatele se tedy hledělo, jako by nebyl odsouzen.

Možná jsem i já sám uvěřil, když jsem byl přítomen jako svědek při hlavním líčení, že tomuto bude tento mladík vděčen a obdobného jednání se již nedopustí. S tímto mladíkem jsem měl přibližně po roce znovu tu čest se setkat, kdy při služebním zákroku, který byl mimo jiné osoby veden i proti němu pro obdobné protiprávní jednání. Pokud pominu vulgární nadávky, tak se mě doslova do očí smál, že předtím, “když zmlátil policajty“ se mu nic nestalo, tak že se mu nic nestane ani nyní."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14557
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse