Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Pedagogické aspekty jaderné havárie ve Fukušimě

Pedagogické aspekty jaderné havárie ve Fukušimě

Kategorie: Pedagogika, Energetika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá problematikou jaderné havárie ve Fukušimě a jejími pedagogickými aspekty. V první části jsou analyzovány příčiny jaderné havárie v elektrárně ve Fukušimě a možnosti, jak takovým haváriím v budoucnosti předejít. V druhé části jsou analyzovány mediální aspekty této havárie, jako jsou manipulace veřejného mínění, agravace situace. Třetí část se pak zabývá pedagogickými aspekty této havárie, především nutností naučit žáky a studenty kritickému myšlení.

Obsah

1.
Zemětřesení v Japonsku
2.
Důsledky zemětřesení na elektrárnu
3.
Příčiny jaderné havárie
4.
Jak předejít podobné havárii
5.
Pedagogické aspekty
5.1
Fakta týkající se jaderné havárie

Úryvek

"Dne 11. března 2011 došlo východně od japonského pobřeží k silnému zemětřesení (jeho amplituda odpovídala stupni 9 Mercalliho škály, příčinou byl tlak dvou litosférických desek). Zemětřesení zasáhlo severovýchodní pobřeží Japonska (magnituda otřesů 7) a samo o sobě nezpůsobilo příliš škod, moderní japonská architektura je vůči zemětřesením odolná. Podstatně horší však byly následky vlny tsunami, která asi půl hodiny po zemětřesení zasáhla pobřeží a usmrtila víc než 20 000 lidí.
V postižené oblasti se nachází jaderná elektrárna Fukušima, umístěná v bezprostřední blízkosti pobřeží. Elektrárna podle dostupných informací zemětřesení přečkala bez poškození (byla postavena s odolností do magnitudy 8,2), došlo k automatickému zasunutí regulačních tyčí, řetězová reakce se zastavila a bloky byly dochlazovány (produkty jaderného rozpadu vytvářejí velké množství tepla, které po přerušení štěpné reakce musí být odváděno, aby se zamezilo poškození palivových článků vysokou teplotou). Na pobřeží prefektury Tohoku vlna tsunami dosáhla výšky kolem 14 metrů a zničila nejen přívod elektřiny do elektrárny Fukušima, ale i záložní agregáty, které měly případný výpadek veřejné sítě nahradit. Nedostatečný odvod tepla z reaktorů vedl ke zvýšení teploty povrchu článků, vývoji vodíku při reakci páry a zirkoniové slitiny pokrývající palivové články a k následným výbuchům vodíku. Reaktory, včetně bazénů s vyhořelým palivem, musely být chlazeny mořskou vodou, což vedlo k úniku kontaminované vody do moře. Z reaktorů unikl mrak radioaktivních zplodin, který obletěl celý svět; na štěstí většina radioaktivity skončila v Tichém oceánu dříve, než mrak dosáhl pobřeží Severní Ameriky.
Havárie ve Fukušimě vyvolala značné diskuse volající po zrušení jaderné energetiky. K tomu se odhodlalo Německo, ovšem je otázkou, do jaké míry je toto politické rozhodnutí realizovatelné a čím chce Německo výpadek dodávek elektřiny nahradit; alternativní energetické zdroje v úvahu nepřipadají.
Příčiny úniku radiace ve Fukušimě však nejsou pouze v zemětřesení nebo tsunami, i když tyto přírodní katastrofy byly ničivé. Dnes je jasné, že byly nefunkční nejméně tři principiální bariéry mezi zemětřesením a vlnou tsunami a vznikem poškození reaktorů. První byla ztráta napájení z veřejné sítě v důsledku přílivové vlny. Probíhá diskuse, zda na základě historických záznamů o výskytu vln tsunami byla lokalita na pobřeží vhodná pro výstavbu jaderné elektrárny či zda neměla být elektrárna chráněna stavebními úpravami před odhadovanou možnou výškou vlny. Druhým problémem byla neschopnost personálu obnovit přísun elektřiny po dobu jednoho týdne. Jako třetí je uváděna nedostatečná kapacita rekombinátorů vodíku vzniklého na povrchu palivových článků při styku zirkoniové slitiny s párou.
Od prvních momentů nehody se média snažila zprávu o ní dramatizovat a zesilovat. Odborníci vyjadřovali své názory opatrně, vzhledem k objektivnímu nedostatku faktických informací, a většinou pouze opravovali vyslovené omyly nebo nesmysly. Bohužel, někteří politici se snažili havárie využít pro své vlastní politické cíle. Informace o zemětřesení v Japonsku se velmi rychle zúžily na informace o jaderné elektrárně Fukušima (přes víc než dvacet tisíc mrtvých v důsledku tsunami, navzdory potřebě organizovat mezinárodní pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou). Statistiky však uvádějí, že při výrobě megawatthodiny elektrické energie z uhlí zemře o řád více lidí než při výrobě megawatthodiny z energie jaderné. Stejně tak platí, že pokud někdo podnikl po havárii ve Fukušimě let z Evropy do Tokia, dostal větší dávku záření v důsledku výškového letu (kosmické záření) než za samotného pobytu v Tokiu."

Poznámka

Práce obsahuje obrazovou přílohu. Čistý text je cca 3 strany. Práce byla použita jako příspěvek do sborníku odborné pedagogické konference.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23006
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse