Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Plánování, vize a cíle

Plánování, vize a cíle

Kategorie: Management

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Právnická fakulta, Brno

Charakteristika: Seminární práce se zabývá tématem vizí a cílů v managementu. Uvádí základní informace spojené s touto problematikou a snaží se popsat možnosti jejich praktického využití, ať již pro jednotlivce, nebo obchodní jednotku. Poskytuje dva příklady z praxe, jeden se týká obchodní vize Českých drah a druhý se zabývá úspěšným studentem informatiky, který se však rozhodl školu ukončit a dále se věnovat herectví. V závěrečné části je na konkrétním příkladě zahraničního studijního pobytu podrobně zpracována tzv. SMART technika stanovení cíle.

Obsah

1.
Úvodem
2.
Základní informace
3.
Teorie plánování - role vize a cíle v managementu
4.
Příklady z praxe
4.1.
České dráhy a jejich vize – krátká úvaha
4.2.
Informatik a herec, aneb historka o nestabilitě plánů
5.
Stanovení SMART cíle – Zahraniční studijní pobyt
5.1.
Stanovení plánů – Jak dosáhnu mého SMART cíle
5.2.
Možná rizika a pokus o jejich eliminaci
6.
Slovo závěrem
7.
Použité zdroje

Úryvek

"3. Teorie plánování - role vize a cíle v managementu
Umění plánovat je nejdůležitější abilitou dobrého manažera. Pokud ten dokáže odhadnout a vytvořit hierarchii plánů, stává se celý chod firmy snadno kontrolovatelný a srozumitelný. Obchodní jednotka bez vizí a cílů vybízí k přirovnání k hazardnímu hráči, který spoléhá jenom na štěstí, když krupiér hází kuličku do rulety. Výherní stroje jsou ale zkonstruovány tak, že dříve nebo později stejně o všechny peníze přijde. Podobné je to u firmy. Pokud ta nemá stanovené konkrétní dlouhodobé cíle a soustředí se na řešení aktuálních problémů, stává se její situace závislá jen na vnějších okolnostech, které ji dříve nebo později zničí. Někdo moudrý někdy řekl, že plánování staví mosty mezi tím, kde jsme, a tím, kam chceme jít. Je to vystižné pojmenování významu plánů, ať již pro jednotlivce, nebo pro obchodní společnost. Od přírody nám jsou dány nějaké vlastnosti a talenty. Někdo má nadání ke hře na housle, někdo je dobrým plavcem, ale jen stanovení vizí a cílů nám pomůže dané schopnosti rozvíjet a zmaterializovat. Nějaký plavec si může říct: Tak, a v této sezóně budu v první desítce nejlepších v ČR, ale může si taký plavat jen tak, třeba proto, že ho tam posílají rodiče. Je možné celkem snadno odhadnout, v které ze dvou situací dosáhne lepších výsledků.
"Bez jasných cílů se řízení stává nahodilým procesem. Od žádného jednotlivce a od žádné skupiny nelze očekávat vysokou výkonnost a efektivnost jestliže nebude stanoven jasný cíl. Cíl je konkretizovaná představa budoucího stavu/výsledku, kterého má dosáhnout příslušný objekt, pro nějž je plán sestavován."
Plánování je důležité také pro morálku a pro integritu pracovního kolektivu. Je třeba pamatovat na to, že člověk není stroj, a že většinou nebude výkonný na 100 %, pokud mu jenom suše řekneme, aby pracoval co nejlépe. Je třeba ho motivovat a stanovovat mu krátkodobé cíle, čímž na něho přeneseme část odpovědnosti a necháme mu volný prostor pro vykonání uloženého plánu. Takové počínání bude v zaměstnanci stimulovat pocit důležitosti a tím se zvýší jeho výkonnost a bude mu záležet více na úspěchu celé firmy, protože to bude brát částečně za svůj úspěch. Pracovník by měl také souhlasit s vizí obchodní jednotky, ve které je zaměstnán, protože v takovém případě bude daleko solidárnější a navíc se bude taky chtít zúčastnit práce na dobré a celku prospěšné ideji.
Kvalitní plánování podle cílů se musí řídit určitými zásadami, aby mohlo dosáhnout požadovaných výsledků. Základem je rozčlenění podle priorit. Nejdříve musí být stanoveny plány, které mají rozhodující význam pro objekt. Při řízení podniku je pravděpodobné, že to budou takové, které vyplývají z podnikatelských výsledků (pohyb ceny akcii a podobně). Za neméně prioritní by šlo považovat plány kolem předmětu podnikání (rozšíření sortimentu, zkvalitnění produkce). Já bych k velmi důležitým zařadil ještě reklamu a image podniku, které také výrazně ovlivňují výsledky podnikání, a stále více se dostávají do popředí vnímání zákaznictva. Druhá důležitá zásada při stanovení cílů je jejich srozumitelnost. Musí být stanoveny jasně a konkrétně. Tak, aby zaměstnanec věděl přesně, co se po něm chce, a že jde o úkol, a ne o zbožné přání" . Nemůžeme požadavky formulovat takto: Mělo by se, bylo by přínosné, hodilo by se. To by vytvářelo dojem nerozhodnosti a určitě by to nepřispělo k budování přirozené autority. Třetí zásadou je zásada přiměřenosti cílů. Zde jde o to, abychom takzvaně "nepředobřili", čili abychom nestanovili více cílů, než jsme schopni splnit. Při větším množství se totiž celkem snadno může stát, že jeden nesplníme, což způsobí nemožnost plnění i dalších a celé plánování se nám může sesypat jako domeček z karet."

Poznámka

Masarykova univerzita, právnická fakulta, 3. semestr magisterského studia, předmět Management.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20579
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse