Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Bakalářské práce > > Platební karty - bakalářská práce

Platební karty - bakalářská práce

Kategorie: Banky

Typ práce: Bakalářské práce

Škola: Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta financí a účetnictví, Praha 3 – Žižkov

Charakteristika: Tato práce obsáhle podává základní informace o platebních kartách, se zaměřením na veškeré znalosti, které je nutné mít k bezpečnému a pohodlnému využívání bankovních karet. Věnuje se náležitostem, druhům, bezpečnosti, nákladům a přínosům pro uživatele. Srovnává produkty a charakterizuje technologie, které budou v budoucnu na kartách používány. Obsahuje také fotografie karet.

Obsah

Úvod
1.
Historie
2.
Náležitosti karet
2.1
Líc
2.2
Rub
3.
Druhy karet
3.1
Druhy karet podle záznamu na kartě
3.2
Druhy karet podle typu zúčtování
3.3
Druhy karet podle bonity klienta
3.4
Druhy karet podle karetní asociace
3.5
Druhy karet podle uživatelů
3.6
Druhy karet podle teritoria použití
3.7
Další druhy karet
4.
Bezpečnost
4.1
Karetní asociace
4.2
Banka
4.3
Klient
4.4
Obchodník
5.
Náklady a přínosy pro uživatele karet
5.1
Náklady a přínosy obecně
5.2
Specifické náklady a přínosy
5.3
Shrnutí
6.
Porovnání produktů
7.
Budoucnost
7.1
Čipy a jejich využití
7.2
Zabezpečení CNP transakcí
7.3
Nové funkce bankomatů
7.4
Biometrika
7.5
Další očekávané novinky
Závěr
Použité informační zdroje
Přílohy

Úryvek

“3. Druhy karet
3.1 Druhy karet podle záznamu na kartě
Druhy karet rozlišujeme dle různých hledisek a jedním z nich je také způsob záznamu na kartě. Jak jsem již v předchozí kapitole naznačila, existuje několik typů záznamů na kartu. Nejstarší způsob jsou tištěné údaje určené pro vizuální kontrolu. Jde-li o embossing, je možné navíc využít imprinterů pro platbu v obchodech. Má-li však karta identifikační údaje zobrazeny pomocí technologie indent printing, jedná se buď o platební kartu s magnetickým proužkem nebo mikročipem (případně obojím). Každá z těchto tří druhů karet je svým charakterem trošku odlišná.
Karta embosovaná
Technologii embossingu jsem popsala již v kapitole 2. Zde bych chtěla jen dodat, že proces embosace probíhá za vysokého tlaku a nikoli za vysokých teplot, jak se často lidé domnívají. Embosované platební karty mají v dnešní době i magnetický proužek.
Karta s magnetickým proužkem
Vývojově po embosaci následoval magnetický záznam, který nově umožnil výběr hotovosti z bankomatů (rok 1971). Také o magnetickém proužku jsem se již podrobněji vyjádřila v kapitole 2.
Karta čipová
Čipová karta obsahuje zabudovaný mikroprocesor, což je polovodičová součástka, do které lze bezpečně uložit všechny potřebné informace. Čipová technologie je stále více nasazována z několika důvodů: vyšší bezpečnost karet, bezpečnější transakce, nižší náklady na provádění transakcí a doplňkové služby jako je možnost použití biometrických metod ověření totožnosti klienta. Kromě toho čip má navíc oproti magnetickému proužku větší paměť. Lze ho proto využít například i k věrnostním programům obchodníka. Nevýhodou čipové karty však stále je méně obchodních míst, na kterých s ní lze platit.
V České republice byla první kartou s čipem MaxKarta od ČSOB Poštovní spořitelny , ta však nesplňuje mezinárodní standardy EMV . První čipové karty, které splňují standardy EMV začala vydávat Komerční banka v roce 2003. K ní se později přidala ČSOB (viz Příloha č. 1) a v listopadu 2004 také Volksbank. Zatím je čip zabudován pouze do platebních karet typu Visa Electron a Maestro. V nejbližší době plánuje karty s čipem nabízet také e-Banka, HVB Bank a Živnobanka, později snad i GE Money bank a Česká spořitelna. Původní termín, do kterého měly všechny elektronické platební karty v Evropě přejít na čipovou technologii, byl leden 2005. To se zdaleka nestihlo. Problémem rychlého zavedení jsou hlavně vysoké náklady na přeinstalování bankomatů a platebních terminálů. Na serveru Novinky se v článku o čipových platebních kartách uvádí : „Česká spořitelna odhaduje, že vydávání nového typu karet a úprava terminálů ji přijde na 450 miliónů korun. Celý přechod na čipy banky vyjde asi na miliardu korun. Odborníci odhadují, že všechny karty by novou technologii mohly mít v roce 2009.“
První bankomaty využívající čipu při výběru hotovosti byly v ČR zavedeny až počátkem letošního roku Komerční bankou. Miloslav Kozler, manažer Visa Europe pro Českou republiku, uvedl: „Rychlostí migrace na čipovou technologii se Česká republika řadí mezi nejvyspělejší země Evropy a rád bych Komerční bance poděkoval za její přínos pro rozvoj platebních technologií v ČR. Čipové karty představují budoucnost platebních systémů na celém světě, neboť nabízejí nesmírně efektivní zbraň v boji proti podvodům. Bezpečnější než hotovost jsou již dnešní platební karty, avšak čipové karty, které prakticky nelze kopírovat ani falšovat, zdůrazňují bezpečnost bezhotovostních plateb ještě více.“
V zahraničí zatím pouze ve Francii a Velké Británii došlo k většímu rozšíření těchto karet.
Karta hybridní
Francouzské a anglické karty mají kromě čipu ale navíc i magnetický proužek. Nejsou to tedy čisté čipové karty, ale karty hybridní. Hybridní karta má výhody obou předchozích typů. Lze ji použít na všech obchodních místech a navíc je bezpečnější. Doposud všechny karty v ČR, které jsou vybaveny čipem, mají i magnetický proužek, tedy správně by se všechny příklady karet v předchozí podkapitole měly nazývat hybridní, ne čipové, jak banky uvádějí.
Karta virtuální
Ještě bezpečnější než karty s čipem, jsou karty, které fyzicky vůbec neexistují – karty virtuální. Tyto karty existují pouze ve formě čísla nebo maximálně v papírové podobě, na které nesmí být cokoli embosováno. Je uvedeno období platnosti a CVC kód, který majiteli slouží obdobně jako PIN. Jejich výhodou je vysoká bezpečnost a nevýhodou, že jsou určené pouze pro použití v elektronickém prostředí (např. k placení na internetu, pro telefonické a poštovní objednávky), ale nemohou být použity (příp. zneužity) ve fyzickém obchodě nebo bankomatu. Příkladem virtuální karty v ČR je MC Internetcard eBanky, eCard Komerční banky, MasterCard Internet od GE Money bank (viz Příloha č. 1) a další."

Poznámka

Práce obsahuje rozsáhlé obrazové přílohy a tabulky. Čistý text dosahuje zhruba 27 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera12244
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse