Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Politické strany moderní Evropy: Politický a stranický systém Irska - výpisky z knihy 1/2

Politické strany moderní Evropy: Politický a stranický systém Irska - výpisky z knihy 1/2

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Výpisky se věnují politickému systému Irska. Zabývají se jeho vývojem a také vývojem stranického systému od počátku do konce 20. století. Všímá si konkrétních stran, zisků mandátů a také jejich volebních strategií a vzniklých vládních koalic. Další výpisky z této knihy naleznete zde Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Velké Británie - výpisky z knihy 2/2.

Obsah

1.
Vývoj politického systému
2.
Vývoj stranického systému
3.
Utváření stranické soustavy
4.
Irská varianta systému převládající strany
5.
Stranický systém po roce 1989
6.
Závěr: Fianna Fáil, Fine Gael a „irská výjimečnost“

Úryvek

"Irský stranický systém po roce 1989
Od roku 1989 byly v rámci irského stranického pluralismu - nyní zahrnujícího nejméně čtyři relevantní strany (kromě FF a FG rovněž LP a PD) - vyzkou¬šeny tři koaliční formule: kromě koalice Fianna Fáil-Pokrokoví demokraté rovněž Fianna Fáil-Irská labouristická strana a levicově-středová „duhová koalice" Fine Gael-Labouristická strana-Demokratická levice. Byly to koaliční modely svědčící o typové proměně stranického systému směrem od systému predominantní strany k umírněnému multipartismu.
V roce 1992 byl nejpozoruhodnějším aspektem výrazný úspěch labouristů, již získali 33 křesel a 19,5 % prvních preferencí. Fianna Fáil obdržela 68 mandátů, Fine Gael 44, Pokrokoví demokraté deset, Demokratická levice (strana vzniklá odštěpením od Dělnické strany) čtyři křesla, jeden mandát získala Sírana zelených, pět křesel ostatní kandidáti.
Byla utvořena koaliční vláda Fianna Fáil a Labouristické strany, jež se ovšem rozpadla již v roce 1994. Byla nahrazena „duhovou koalicí" labouristů s Fine Gael a Demokratickou levicí
Ve volbách v červnu 1997 labouristé obdrželi pouze 17 poslaneckých mandátů a 10,4% prvních preferencí. Fianna Fáil získala 76 a Fine Gael 55 mandátů, čtyři křesla uhájila Demokratická levice. Menšinovou koaliční vládu ustavila - s podporou nezávislých poslanců - Fianna Fáil s Pokrokovými
demokraty.

Závěr: Fianna Fáil, Fine Gael a „irská výjimečnost“
Výjimečnost irského stranicko-politického uspořádání spočívá především v tom, že ústřed¬ním prvkem soutěže byl a doposud je (byť nikoli ve stejné míře jako kdysi) dualismus Fianna Fáil a Fine Gael, navazující na dualismus „protismluvního" a „prosmluvního" křídla Sinn Féin z počátku dvacátých let minulého století. Jde o dualismus geneticky příbuzných stran, pocházejících ze specifické na¬cionalistické rodiny „stran občanské války" (Civil War parlies), mezi nimiž neexistují žádné výrazné rozdíly, co se týče umístění na pravolevé škále.
Lze hovořit o soupeření dvou pravostředově umístěných stran nacionalistické provenience, jejichž hlavní odliš¬nost spočívala v tom, že jedna z nich byla „radikálně" nacionalistická a druhá „umírněně" nacionalistická.
Lze dodat, že Fianna Fáil se trvale předsta¬vovala ne jako politická strana „jako každá jiná", nýbrž jako národní hnutí s „demokratickým republikánským" étosem, tedy jako strana-hnutí s větši¬novým posláním par excellence. Takový model ideově-politické legitimace byl pochopitelně v souladu s rolí převládající strany. Prvky nacionalismu zaujímaly přitom v platformě Fianna Fáil vždy výsadní postavení.
Fine Gael neměla tak vyhraněnou totožnost jako Fianna Fáil. To mělo různé důvody. Fine Gael, nacházející se v roli opoziční strany, se již nemohla profilovat jako umírněně nacionalistická „strana pořádku", jak to předtím učinila Cumann na nGaedheal. Svou úlohu sehrála také zřejmá heterogennost komponentů, jež FG utvořily - zdá se, že je nejvíce spojoval především společný antagonismus vůči Fianna Fáil.
Po¬dobně jako snadné rozpouštění Poslanecké sněmovny a vypisování předčas¬ných voleb v irském kontextu významně přispělo k ustavení mechanismu převládající strany, relativně časté používání instituce referenda umožnilo tradičním stranám „odklonit" potenciálně politicky explozivní témata mimo sféru stranického systému, což s sebou mimo jiné přinášelo zřetelné snížení tlaku směřujícího k radikální programové inovaci či ideově-politické transfor¬maci tradičních politických stran."

Poznámka

Výpisek z knihy: Hloušek, Vít - Chytilek, Roman - Kopeček, Lubomír - Strmiska, Maxmilián: Politické strany moderní Evropy. Portál, Praha 2005.
Klíčové pojmy jsou v textu zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20478
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse