Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Francie - výtah z knihy 3/5

Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Francie - výtah z knihy 3/5

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je výtahem knihy Politické strany moderní Evropy od Víta Hlouška a dalších autorů. Nejdříve vysvětluje základní pilíře semiprezidentského politického systému. Poté se zabývá vývojem stranického systému v období Třetí a Čtvrté republiky. Charakterizuje tehdejší politické strany a popisuje jejich součinnost. Zaznamenává výsledky parlamentních a prezidentských voleb. V závěru se více zabývá poslední epochou francouzských dějin - Pátou republikou. Kromě představení politických stran z minulosti i ze současnosti, vysvětluje mimo jiné, co je to Duvergerův koncept bipolární čtverylky. Předchozí díl práce naleznete zde Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Velké Británie - výpisky z knihy 2/5, následující zde Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Beneluxu a Belgie - výtah z knihy 4/5.

Obsah

1.
Stranický systém Francie
1.1
Semiprezidentský politický systém
1.1.1
Základní pilíře
1.2
Kohabitace
1.3
Role prezidenta a chod stranického systému
2.
Vývoj stranického systému v období třetí, čtvrté a páté republiky
2.1
Třetí republika (1871-1940)
2.1.1
Politické strany
2.1.2
Vznik Francouzské komunistické strany
2.1.3
Vznik Demokratického republikánského svazu
2.2
Čtvrtá republika (1945- 1958)
2.2.1
Provizorní tripartismus
2.2.2
Politické strany
2.2.3
Sdružení francouzského lidu Charlese de Gaulla
2.2.4
Alžírská krize
2.3
Pátá republika (od roku 1958)
2.3.1
Vznik Svazu pro novou republiku
2.3.2
Další politické strany
2.3.3
Parlamentní volby 1967
2.3.4
Události kolem roku 1968
2.3.5
Vznik Socialistické strany Francois Miterranda
2.3.6
Prezidentské volby 1974, 1988
2.3.7
Duvergerův koncept bipolární čtverylky

Úryvek

"Pátá republika (od roku 1958):
Klíčovou stranicko-politickou formací nového uspořádání se stal Svaz pro novou republiku (UNR) sdružující všechny hlavní gaullistické a filogaulistické skupiny. Tato strana však neměl absolutní většinu a ani s výraznou převahou nad ostatními. Gaullisté byli nuceni spolupracovat s jinými stranami, v prvé řadě s MRP a CNIP. Vytvořila se tak pentapolární struktura, v níž hlavní aktéry kromě UNR představovaly v zásadě provládně orientované strany jako MRP a CNIP s tzv. umírněnými a dvě opoziční levicové strany (PCF a SFIO).
Tato pentapolární struktura se reprodukovala i v následujících parlamentních volbách, s tím významným rozdílem , že UNR spojený se Demokratickým svazem práce (UDT;UDT navazovala CRR a představoval doleva směřující variantu Gaullismu), se nyní stal dominantní formací a mohl být považován za stranu s většinovým posláním, což představovalo zásadní novum vzhledem k předcházejícím stranickým uspořádáním. Gaullisté kontrolovali 233 mandátů ze 482 , přičemž absolutní většiny dosáhli snadno spojením s Nezávislými republikány (RI). Volební expanze UNR-UDT se odehrála zejména na úkor pravého středu MRP a radikálů. Posun UNR do postavení dominantní strany byl však výsledkem nejen volebního vítězství, ale zejména konsolidací Gaullovského establishmentu spolu s transformací stranického systému, jejíž součástí byl i dodatek ústavy z roku 1962 o přímé volbě prezidenta. Napříště měly do stranického systému promlouvat právě prezidentské volby, což se ukázalo již v prvních přímých prezidentských volbách roku1965, v nichž zvítězil Charles de Gaulle nad levicovým kandidátem Francoise Miterrandem.
Dalo se tvrdit, že tyto volby přinesly do stranického systému prvek bipolarity. Tyto póly ovšem nebyly ztělesňovány jednotlivými dostatečně soudržnými stranami, nýbrž jednak gaullistickým hnutím a jeho satelity, jednak aliancí levicových stran a skupin, jež v tehdejší době neměla žádné rozlišitelné stranicko-politické jádro a jejíž koherence byla podmíněna řadou vnitřních a vnějších faktorů.
Výsledky parlamentních voleb v roce 1967 bylo možné interpretovat jako posílení bipolárního vzorce a zároveň jako výraz zřetelného podřízení stranicko-politického zápasu v parlamentních volbách soutěži v prezidentských volbách. Z hlediska vývoje hlavních formací bylo pozoruhodné zejména utvoření Federace demokratické a socialistické levice (FGDS). Na něm se podíleli socialisté, část radikálů a menší levicové skupiny podporující Mitteranda.Významná byla i postupná restrukce negaullistického pravého středu , v jehož rámci představoval nejdynamičtějšího aktéra Demokratický střed (CD) navazující na MRP. Gaullisté (UNR-UDT) vystupující pod názvem Svaz demokratů pro pátou republiku (UDVR), kooperovali se spojeneckými nezávislými republikány a společně získali 243 ze 487 mandátů. Komunisté sice získali sice více hlasů jako Mitternadovská FGDS, avšak méně mandátů. Pětici relevantních aktérů doplňoval CD a centrističtí radikálové.
Další evoluce stranické soustavy byla ovlivněna bouřlivými událostmi roku 1968. Květnová revolta vyprovokovala rozpuštění parlamentu a nové parlamentní volby a zároveňˇn ovlivnila jejich výsledek- jasné vítězství nového ztělesnění gaullistického Svazu na obranu republiky (UDR) Po volbách gaullisté přijaly označení Svaz demokratů pro republiku (UDR). UDR získala ve volbách 293 mandátů,což znamenalo absolutní většinu. Toto vítězství však nelze interpretovat jako konsolidaci gaullistického hnutí a ani samotného de Gaulla, který po neúspěch v referendu o institucionálních změnách se rozhodl v roce 1969 odstoupit a v roce 1970 zemřel. Nástupcem de Gaulla se stal Georges Pompidou, jenž v roce 1969 zvítězil v prezidentských volbách."

Poznámka

Výtah z knihy: Hloušek, Vít - Chytilek, Roman - Kopeček, Lubomír - Strmiska, Maxmilián: Politické strany moderní Evropy. Portál, Praha 2005. Názvy politických stran a důležité informace jsou zvýrazně tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20481
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse