Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Velké Británie - výpisky z knihy 2/2

Politické strany moderní Evropy: Stranický systém Velké Británie - výpisky z knihy 2/2

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Výpisky seznamují s politickým systémem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Nejprve se zaměřují na jeho vývoj, přičemž si všímají už Slavné revoluce z konce 17. století. Poté se práce věnuje vývoji stranického systému, podrobně rozepisuje všechny čtyři fáze, které trvaly od roku 1688 do roku 2005. Další výpisky z této knihy naleznete zde Politické strany moderní Evropy: Politický a stranický systém Irska - výpisky z knihy 1/2.

Obsah

1.
Politický systém a jeho vývoj
2.
Vývoj stranického systému
3.
1. fáze - politický pluralismus bez stran
4.
2. fáze - masovění politiky
5.
3. fáze - rekonstrukce
6.
4. fáze - semikonsocionalismus, polarizace a „nová stranická politika“
7.
Severoirská stranická soustava

Úryvek

"Druhá fáze-masovění politiky a rozvoj stranické organizace (1832-1918)
Výzvě Velkého reformního zákona museli čelit především toryové, kteří se 1830 přejmenovali na konzervativce. Elektorát se přesouval z venkova do měst, v nichž byla podpora toryů slabá. Ukázalo se, že sladit zájmy aristokracie s novými středními třídami a radikály, kteří usilovali o rozsáhlé sociální změny, bude těžké. Proto představitelé whigů i konzervativců hledali způsob jak zmenšit koordinační problémy na úrovni elit i mezi elitami a voliči. Výsledkem byl rozvoj mimoparlamentních struktur (Carlton Club, Reform Society) v nichž docházelo k rekrutování nových elit a koordinaci parlamentních vládních a parlamentních strategií.
Druhý reformní zákon z roku 1867 znamenal rozšíření volebního práva, i proto bylo třeba dotvořit celostátní stranické organizace., což vedlo k přenosu stranicko-politického pluralismu z parlamentu a volebních obvodů na národní úroveň. Toto „národnění“ politiky bylo provázeno lokálních autorit do celostátních pol. stran i s ideovou a programatickou strukturací.
V pol. 19. století parlamentní agendě dominovala irská otázka a témata spojená s volným obchodem. Řešení irského hladomoru v roce 1845 představovalo zrušení Obilního zákona Robertem Peelem i přes odpor většiny poslanců své strany, která se proto rozdělila. Peelova frakce označována jako liberální konzervativci, podporovala příležitostně whigy. K malé předvídatelnosti politiky přispěl i organizační vývoj v řadách poslanců za Irsko, kdy asi 50 procent z nich vytvořilo Nezávislou opozici, nátlakovou frakci usilující o rychlou ekonomickou obnovu Irska. V roce 1859 došlo ke sloučeni whigů, peelistů a části radikálů v Liberální stranu.
1881 byly hlasy konzervativců a liberálů vyrovnané a vytvoření parlamentní většiny závisí na hlasech irských poslanců. Irské politice dominovaly skupiny snažící se o znovuustavení Irského parlamentu (home rule). Zpočátku byl interpretem tohoto požadavku Home Ruler. Irští nacionalističtí poslanci (Irská parlamentní strana) zpočátku požadovali vlastní správu ve vládě. Poté, co byli odmítnuti, přivodili s konzervativci pád liberální vlády.
Po volbách v roce 1885 byly síly liberálů a konzervativců vyrovnané. Kabinet sestavili konzervativci, distancující se od home rule. Irští nacionalističtí poslanci převedli svou loajalitu k liberálům a svrhli konzervativní vládu. Home rule rozděloval Liberály, proto jejich část vedena Josephem Chamberlainem odešla a jako liberální unionisté spolupracovala a později splynula s konzervativci.
Koncem 19. stol. Docházelo k pokusům o politickou mobilizaci dělnických vrstev. Precedens v tomto směru představovalo Chartistické hnutí, stavějící omezený počet kandidátů již v letech 1837-1852. V roce 1893 vznikla Nezávislá labouristická strana, která se distancovala od spojování s liberály a tak se politizovaly i nižší třídy. 1900 byl ustaven Výbor pro labouristickou reprezentaci-LRC, která se přejmenovala na Labouristickou stranu-LAB.
Stranicko-politickou soustavu na přelomu 19. a 20. století ovládalo spojenectví konzervativců s expanzivní politikou a liberálních unionistů, soustřeďujících se na domácí ekonomické reformy. V roce 1906 se část liberálních unionistů vrátila k liberálům a zbytek se integroval do Konzervativní strany, přejmenované na Konzervativní a unionistickou stranu.

Třetí fáze-rekonstrukce (1918-1945)
Výzvám bolševické revoluce čelili labouristé novou stranickou ústavou, která znamenala kompromis mezi evolučním socialismem a syndikalismem. Článek 4 požadoval společné vlastnictví výrobních prostředků i zestátnění průmyslu. V roce 1918 zvítězila v Irsku radikálně republikánská strana My sami-SF, která si 1920 vynutila akt rozdělující ostrov na 6 severních hrabství a Svobodný stát Irsko."

Poznámka

Výpisek z knihy: Hloušek, Vít, Chytilek, Roman, Kopeček, Lubomír, Strmiska, Maxmilián: Politické strany moderní Evropy. Portál, Praha 2005.
Klíčové pojmy jsou zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20479
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse