Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Politický systém Japonska

Politický systém Japonska

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Práce se věnuje politickému systému Japonska. Popisuje jednotlivé složky tohoto systému počínaje ústavou, uvádí jaké jsou pravomoci císaře, parlamentu a vlády. Autorka charakterizuje japonský stranický systém. Zamýšlí se nad zařazením politického systému Japonska mezi parlamentní, či prezidentskou demokracii a mezi demokracii konsensuální, nebo většinovou. V příloze jsou vyčísleny základní údaje o japonském parlamentu.

Obsah

1.
Politický systém Japonska
1.1.
Japonský parlament
1.2.
Vláda
1.3.
Stranický systém
2.
Parlamentní či prezidentská demokracie?
2.1.
Charakteristika parlamentních systémů
2.2
Japonský politický systém
3.
Konsensuální nebo většinová demokracie?
3.1.
Vymezení pojmů
3.2.
Japonský politický systém
4.
Příloha
5.
Zdroje a použitá literatura

Úryvek

Parlament volí ze svého středu premiéra, který sestavuje kabinet. Jím sestavená vláda je odpovědná parlamentu a podléhá její kritice. Obvykle je do čela vlády zvolen člen vítězné strany nebo koalice, která má v parlamentu (rozhodující je přitom zastoupení ve Sněmovně reprezentantů) většinu. Od dubna 2001 je premiérem Džuničiró Koizumiho (člen Liberálnědemokratické strany), jehož vláda je vládou koalice tří stran.
Pokud komory nejsou schopny dosáhnout kompromisu ohledně osoby premiéra, a nebo pokud Sněmovna radních nedojde během 10 dnů od rozhodnutí Sněmovny reprezentantů ke kompromisu, platí rozhodnutí Sněmovny reprezentantů.
Nejdůležitějším kontrolním nástrojem parlamentu ve vztahu k vládě je vyjádření nedůvěry. Pokud Sněmovna reprezentantů vyjádří vládě nedůvěru nebo jí odmítne vyslovit důvěru, je kabinet povinen podat demisi, jinak je tato komora do deseti dnů rozpuštěna a konají se předčasné volby. Hlasování o vyslovení důvěry nebo nedůvěry vládě musí iniciovat nejméně 50 členů parlamentu.
Členové parlamentu také mohou interpelovat vládu a tím vyvolat diskusi k záležitostem, které pokládají za nutné. Dotazy musí být předložena v písemné podobě speakerovi (předseda Sněmovny reprezentantů) nebo prezidentovi (předseda Sněmovny radních) a příslušný člen vlády musí odpovědět do sedmi dnů. Naléhavé otázky mohou být pokládány ústně se svolením příslušné komory. Každá komora parlamentu může vést vyšetřování a ustavovat pro tento účel vyšetřovací komise.
Premiér sám vybírá ministry své vlády. Funkční období vlády se kryje s funkčním obdobím Sněmovny reprezentantů. Členové vlády mají imunitu a nemohou být trestně stíháni bez souhlasu premiéra. Většina členů vlády musí být zároveň členy parlamentu.

1.3. Stranický systém
Od poválečné doby do roku 1993 byl japonský politický systém založen víceméně na dvou stranách. Liberálně demokratická strana vznikla splynutím stran liberální a pokrokové, je spjata s kapitalismem a svobodným podnikáním, Socialistická strana vznikla jako výsledek splynutí různých japonských levicových proudů a hrála dlouho druhořadou úlohu.
Ačkoli v japonském parlamentu bylo vždy zastoupeno více politických stran, výjimečná politická stabilita Liberálnědemokratické straně umožnila být u moci desítky let. Napomáhal tomu jednokolový volební systém s odděleným hlasováním o každém kandidátovi. I nyní, po změně volebního systému, má Liberálnědemokratická strana ve Sněmovně reprezentantů nejvíce křesel (239 poslanců), není však již schopna sestavit vládu sama, neboť k tomu nemá potřebnou většinu. Druhá největší politická strana, Demokratická strana Japonska, má ve Sněmovně reprezentantů společně s Klubem nezávislých celkem 125 poslanců, třetí New Komeito 31 mandátů, následuje Liberální strana (22), Japonská komunistická strana (20), Sociálnědemokratická strana (18) a Strana nových konzervativců (7).
Současná vláda premiéra Džuničiró Koizumiho byla zvolena na základě programu ekonomických a politických reforem, zvláště pak slibu, že ukončí moc frakcí ve vlastní Liberálnědemokratické straně. Častým nástrojem, jak udržet stranu stabilní, jsou v případě Liberálnědemokratické strany výměny ministrů. Ty totiž umožňují přerozdělení ministerských křesel mezi různými frakcemi Liberálnědemokratické strany, která je u moci téměř půlstoletí.
Dlouholetá vláda této strany zapříčinila vytváření vnitrostranických frakcí, boje o moc a podezření z korupce vedlo k nucenému odchodu několika premiérů. Mj. i tato skutečnost vedla k novele volebního zákona v roce 1994, kdy byla omezena výše darů, které politici mohou přijímat od jedné soukromé osoby či instituce."

Poznámka

Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií - Katedra politologie. Práce obsahuje tabulku.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2916
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse