Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Politický systém Švýcarska

Politický systém Švýcarska

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Slezská univerzita v Opavě Fakulta veřejných politik v Opavě, Opava

Charakteristika: Švýcarsko je poměrně malá země relativně velkého významu. Díky své absolutní neutralitě, velmi stabilnímu politickému prostředí a převážně svému bankovnímu sektoru, se stala jednou z nejbohatších zemí světa. Švýcarský politický systém je velmi výjimečný a zároveň komplikovaný. To je právě ten důvod, proč by sis měl/a vybrat tuto seminární práci ;)

Obsah

1.
analýza švýcarského politického systému v kontextu současné světové politické scény.
2.
1. švýcarská konfederace
2.
historický vývoj švýcarského politického systému.
3.
1. dělba moci
3.
2. moc výkonná
3.
moc zákonodárná
3.
4. moc soudní.
4.
1. švýcarská přímá demokracie.
5.
1. kantonální politika
5.
2. volební systém
5.
3. švýcarské politické strany

Úryvek

"Úvod


Jak už je z názvu známo, téma mé seminární práce je Švýcarský politický systém. Švýcarsko je poměrně malá země relativně velkého významu. Díky své absolutní neutralitě, velmi stabilnímu politickému prostředí a převážně svému bankovnímu sektoru, se stala jednou z nejbohatších zemí světa. Švýcarský politický systém je velmi výjimečný a zároveň komplikovaný. To je právě ten důvod, proč jsem si vybrala politický systém této země.
Cílem práce je analýza švýcarského politického systému v kontextu současné světové politické scény. Nejprve jsem nastínila základní informace o švýcarské konfederaci a historický vývoj švýcarského politického systému. Obsahem následujících kapitol bude dělba moci, moc výkonná, moc zákonodárná a moc soudní. Dále si rozebereme švýcarskou přímou demokracii. Závěrečná část práce je pak věnována kantonální politice, volebnímu systému a nakonec představení několika švýcarských politických stran.












Obecná charakteristika

Švýcarsko (Švýcarská konfederace Švýcarské spříseženství) je navzdory svému názvu státním zřízením federace, která se skládá z menších celků – kantonů. Svou rozlohou (41 285 km2) a počtem obyvatel (8,5 milionu) se řadí k menším evropským státům. Hlavním městem federace je Bern. Velmi specifické je národnostní složení, kde převládají hlavně obyvatelé germánského původu (64%), frankofonního původu (21%), s italskými kořeny (8%) a rétorománsky mluvící (1%). Švýcarsko je považováno za zvláštní případ mezi politickými systémy. Nepatří mezi země vyznačující se klasicky parlamentní ani prezidentskou formou vlády. „Švýcarský model je klasifikován jako direktoriální systém, resp. systém vlády parlamentu, a odpovídá mu vysoká míra koncentrace moci zákonodárné a moci výkonné.“ Výkonná moc je výrazně omezena a je zcela podřízena moci zákonodárné. Základními znaky Švýcarské konfederace jsou přímá demokracie, federální struktura, proporční forma vlády a vysoká míra konsensu v rozhodování. Švýcarsko je po celém světě známo svým neutrálním statusem, proto také není členem organizace NATO ani EU (Jednání o vstupu do EU občané v referendu odmítli a tak, krom Lichtenštejnska, je to jediná země mimo EU v prostoru Střední Evropy.). Na druhé straně je členem Rady Evropy, OSN, EFTA, OECD, WTO a součástí schengenského prostoru.

Obrázek 1 - Jazykové menšiny ve Švýcarsku
Historický vývoj a konstituční základy Švýcarské konfederace

Odhlédneme-li od San Marina a Andorry, je Švýcarsko nejdéle existujícím státem na republikánské bázi. Probíhal zde velmi specifický státotvorný proces směrem od zdola nahoru a neexistovala zde trvale žádná centrální moc. Švýcarská konfederace vznikla na základě uzavření věčného spolku tří lesních kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden v roce 1291.9 Tento tzv. věčný spolek směřoval proti dominanci rodu Habsburků. Tehdejší společenství nemělo ústavu, ale spojovala ho řada spojeneckých smluv. Během 14. až 16. stol. se ke konfederaci postupně připojily kantony Zürich, Glarus, Bern a Zug. Poté následovalo připojení kantonů Freiburg, Solothurn, Schaffhausen a Basel.
Důležitým mezníkem pro další vývoj Švýcarska bylo uzavření Vestfálského míru, v jehož závěrech z roku 1648 je Švýcarsko poprvé zmíněno jako samostatný stát. V roce 1798 bylo území konfederace obsazeno francouzskými vojsky. Francie zde zřídila tzv. Helvetskou republiku a jí nastolená oktrojovaná ústava se vyznačovala silně centralistickými rysy. Ty byly v rozporu s dosavadním svobodným vývojem kantonů. Decentralizovanou strukturu společnosti přinesl zpět Vídeňský kongres v roce 1815, kdy Švýcarsko získalo zpět svou nezávislost a neutralitu. Roku 1848 byla ustanovena Spolková ústava, která definovala Švýcarsko jako federální stát s dvoukomorovým parlamentem a sedmičlennou spolkovou vládou.
Soudržnost kantonů byla upevněna v roce 1874 vytvořením spolkového státu a revizí ústavy z roku 1848. Revize ústavy přispěla k navýšení pravomocí a ustanovení oficiálního názvu země jako Švýcarské spříseženství12 a v základních bodech přinesla dnešní podobu ústavy.
Ústava Švýcarské konfederace se skládá ze 197 článků a je rozdělena na 6 oddílů. Hlavní ustanovení se týkají obecných zásad, obcí, Spolku, kantonů a rozdělení pravomocí mezi Spolek a kantony. Politický systém Švýcarska je založen na principu subsidiarity, přímé demokracii a úctě k lidským právům. Druhý článek Ústavy vymezuje historicky daný účel existence Spolku. Cílem Švýcarska je zachování nezávislosti země, ochrana svobody a práv švýcarských občanů a podporování obecného blaha.

Moc výkonná

Nejvyšším výkonným orgánem Švýcarské konfederace je Spolková rada (Schweizerischer Bundesrat).
Spolková rada
Spolková rada je ustanovena od roku 1848. Je volena Spolkovým shromážděním a skládá se ze sedmi členů – spolkových ministrů, kteří mají na starosti každý svůj resort: vnitro, obrana, justice a policie, zahraniční věci, finance, národní hospodářství a energetiku. Její funkční období je čtyřleté, s možností jednoho opětovného zvolení. Do rady může být zvolen občan Švýcarska, který je volitelný do Národní rady, musí být starší 18 let. Zároveň platí, že členové Spolkové rady nemohou být současně členy Spolkového shromáždění. O volbě každého ministra se hlasuje samostatně a pro jeho zvolení je nutná absolutní většina hlasů. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč

    Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

    Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
    2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
    3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
    4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
    5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky Vodafone:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
    3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
    4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
    5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
    6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
    7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

    Nápověda pro zákazníky T-mobile:

    1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
    2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
    3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
    4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
    5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
    6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
    7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
    8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
    Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
  2. Platit kartou 38 Kč

    Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

    Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


    Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

    Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
    Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
    JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
    Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
    Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
    Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera32214
    - na telefonní číslo: 8877
    Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
    SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
    Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
    Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse