Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Postavení a suverenita ČR po ratifikaci smlouvy o ústavě pro Evropu

Postavení a suverenita ČR po ratifikaci smlouvy o ústavě pro Evropu

Kategorie: Evropská unie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce pojednává o postavení a suverenitě České republiky po případném přijetí Smlouvy o Ústavě pro Evropu (tzv. Evropská ústava). Vyjmenovává důvody pro přijetí smlouvy a zdůrazňuje její trvalejší charakter. V závěru se pak autor zamýšlí nad tím, zda by Česká republika ztratila svou suverenitu při přijetí Evropské ústavy a přidává argumenty proč ne.

Obsah

1.
Úvod
1.1
Evropská ústavní smlouva
1.1.1
Nová ustanovení
2.
Důvody pro přijetí evropské ústavní smlouvy
2.1
Nevyřešené otázky
2.2
Globalizace
2.3
Trvalejší charakter smlouvy
3.
Otázka suverenity, vlivu a postavení
3.1
Pojem suverenity
3.2
Jedná se o ztrátu suverenity ČR?
3.2.1
Argumenty

Úryvek

„3 Otázka suverenity, vlivu a postavení
Chápat suverenitu tradičním způsobem už není možné. Suverenita byla ještě v první polovině minulého století nástrojem, kterým národní státy prosazovaly své zájmy - politické, bezpečnostní, obchodní. Vědělo se jistě: Němci, Francouzi, Italové budou o sobě rozhodovat pouze sami, jejich vojenská a ekonomická moc pak je zárukou, že jim do toho nebude nikdo mluvit. Velké evropské národy měly následovníky, několik desítek menších států, které ovšem svou suverenitu k žádné expanzi používat nemohly. Nestála za ní totiž žádná velká hospodářská ani vojenská moc. A tak byly menší země, včetně meziválečného Československa, rády, když svou suverenitu či nezávislost alespoň na čas uhájily. Evropský politický řád byl tehdy založen na rovnováze moci mezi nejsilnějšími státy. Termín "Rovnováha moci" se při". Když byla porušena, nastávaly války a jejich obětí obvykle byly menší státy. Sama jejich existence stála na tom, do jaké míry se hodila těm silnějším při novém budování Balance of Power. Po druhé světové válce si ale uvědomily také velké evropské národy, že suverénním prosazováním svých zájmů nemohou mnoho získat. Nový evropský řád začal vznikat na základech společné politiky, která měla zachovat mír a důstojnost občanů, spolu s tím přinést ekonomickou prosperitu. Tradičních představ o suverenitě se země musely vzdát, místo ní se objevily termíny jako vzájemná pomoc nebo společný cíl. Tento vývoj ještě není ukončen, vojenskou a ekonomickou moc ale už začaly státy Evropské unie sdílet. Existuje společná armáda v rámci Severoatlantické aliance, zavedla se i společná měna. Jednota Evropy musí mít ještě reprezentaci na politické úrovni. K tomu nestačí vlajka, anebo společné správní orgány, připravuje se, jak známo Evropská ústava. Také vzniká společná zahraniční politika, která by měla vyjádřit odpovědnost Evropy za to, co se děje v ostatních zemích světa.
Dosavadní členové Evropské unie prošli tímto vývojem a vznik ústavy chápou jako výsledek dlouhé cesty. Samotný ústavní dokument není příliš zábavné čtení. Především tak vzniká jednací řád, podle kterého by mohly fungovat evropské instituce, přitom by měly fungovat co nejvíc průhledně a demokraticky. K ústavě ovšem patří listina základních práv, která významně rozšiřuje občanské svobody. Je to už z principu - není možné zrušit nic ze svobod či občanských, ke kterým došli různým dějinným vývojem jednotlivé země.
Pojem suverenita je sám o sobě dosti nejasný a v průběhu staletí se jeho význam měnil. V 19. století byl jeho význam jiný, než je těď. Mluví se hodně o politické suverenitě a o jejích atributech (kontrola nad vedením zahraniční a obranné politiky, částečně měna), ale zapomíná se na ekonomickou suverenitu (majetek ve vlastnictví občanů, celková ekonomická soběstačnost, stabilní příjmy, možnost diktovat ceny a zavádět ochranářská opatření). Je zřejmé, že suverenita úzce souvisí s postavením té dané země v globálním měřítku a s celkovou situací. Situace z pohledu ČR zde není zrovna dvakrát růžová (silná a neustále utuhující ekonomická konkurence, velmi silné nadnárodní koncerny, které mají na hospodářství jednotlivých států větší vliv než samotné vlády, oslabování moci států a v neposlední řadě určitá krize demokracie projevující se ve snadné manipulativnosti lidí prostřednictvím médií, nezájmu volit a vzrůstajícím individualizmu, egocentrizmu a sobectví). K nejčastějším termínům, které se vyskytují v médiích patří pojmy sdílená suverenita a výlučná suverenita. Ale i tyto pojmy jsou ve svém obsahu ošidně relativní. Náš stát si může osobovat nejrůznější akty, třeba i výlučně, ale v okamžiku, kdy se mu je nepodaří prosadit, svojí suverenitu jaksi automaticky ztrácí. Nejlépe to dokumentuje výrok norského premiéra, který se vyjádřil v tom smyslu, že pro Norsko je ohrožení suverenity naopak nečlenství v EU, protože nemá žádnou možnost, jak ovlivňovat tvorbu evropských norem. Mnozí považují pojem sdílená suverenita za blbost, jako je např. sdílený pokoj, sdílený byt. Suverenita je pouze nástroj, kterým se dosahuje blahobytu a bezpečnosti občanů. Uplatňovat ji podle starých pravidel povede jenom k tomu, že Česko bude odsunuto na okraj evropské politiky, nemůže počítat ani s ekonomickou pomocí bohatších států unie. Taková suverenita je fikce.“

Poznámka

Práce byla napsána v červnu 2005, ale je stále aktuální. Jedná se spíše o zamyšlení autora.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3248
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse