R.U.R

Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Karla Čapka, Dobříš, Školní 1530, Dobříš

Charakteristika: Práce se věnuje nejen rozboru díla, ale i životu autora a zmiňuje i další díla Karla Čapka.

Obsah

1.
Osyby
2.
Předehra
3.
Dějství první
4.
Dějství druhé
5.
Dějství třetí
6.
Karel Čapek
7.
Dílo

Úryvek

"Dějství třetí: Na světě už žijí jen Roboti a jediný člověk stavitel Alquist. Roboti se nemůžou rozmnožovat, proto hrozí, že vyhynou. Stavitel Alquist je tím kdo má přijít na to jak vyrábět umělé lidi. Má toho dost, nesnáší Roboty a přeje si umřít. Roboti chtějí, aby dělal pokusy na živých Robotech. Alquist se pokusí pitvat robota Damona, ale na nic nepřijde a je mu z toho zle. Usne na pohovce, a mezitím do jeho laboratoře vklouzne Primus a Helena. Ve skutečnosti jsou do sebe zamilovaní. Povídají si a smějí a probudí Alquista, který si myslí, že se tu najednou někde objevili lidé. Rozhodne se udělat pokus a řekne Primovi, že chce pitvat Helenu. Primus ale nechce Helenu pustit a chce se nechat pitvat místo ní. Ani jeden nechce žít bez toho druhého a Alquist ví, že tihle dva Roboti objevili lásku a zachránili tím život. Pustí je oba pryč a pak v euforii vylije všechny zkumavky a vyhází na zem všechny svoje knihy a vzorce.

Karel Čapek (1890 -1938) - narodil se v Malých Svatoňovicích v Podkrkonoší, dětství prožil v Úpici, jeho otec byl vesnický lékař – zajímal se o obyčejné lidi, to ovlivnilo i Čapka a jeho tvorbu, Čapkova matka vedla svoje děti k umění, jeho bratr Josef měl výtvarné nadání a sestra Helena hudební talent, Čapek studoval filozofii v Praze, pak i v Berlíně a v Paříži, studoval přírodní i společenské vědy, ale i přes to, že měl vysoké vzdělání se vždycky zajímal o obyčejné lidi, dostal se do novin – krátce působil v Národních listech, pak se dostal do Lidových novin, kde pracoval až do své smrti, v té době tu působil i jeho bratr Josef Čapek, Karel Poláček - psal sloupky (kratší fejetony), Eduard Bass – psal hlavně sloupky a fejetony, noviny měli vysokou úroveň - Čapek od dětství trpěl chorobou páteře, měl omezenou pohyblivost (díky tomu se dostal i k zahradničení – mělo mu to pomoct), a komplikovalo mu to i soukromý život – velice dlouho váhal s tím, aby se oženil – nechtěl, aby se jeho žena starala do konce svého života o mrzáka, nakonec choroba začala ustupovat a on se oženil se svou dlouholetou přítelkyní herečkou Olgou Scheinpflugovou, jako svatební dar dostali Strž u Staré Huti u Dobříše – Čapek tam trávil hodně času veřejný život – Čapek byl demokrat a snažil se svým dílem, co nejvíce přispět k udržení míru, stýkal se s nejvyššími kruhy – s prezidentem T.G.M. , často ho navštěvoval i dalšími významnými osobnostmi, vytvořili skupinu - tzv. pátečníci (scházeli se vždy v pátek), v druhé polovině 30.let se začíná schylovat k válce – po Mnichovské dohodě na podzim 1938 dochází k názorovému rozdělení národa, Karel Čapek se dostal do problémů – pro obyčejné lidi byl zrádce, který se stýkal s mocnými a pro mocné se zase příliš zajímal o obyčejné lidi a byl příliš levicový, útočili na něj z obou stran, dostával výhružky, anonymní dopisy, byl na tom psychicky špatně, odjel na Strž, jenže tam se protrhla hráz rybníka a celá Strž byla zaplavená, Čapek zachraňoval , co se dalo, nachladil se, dostal zápal plic a o Vánocích 1938 v Praze zemřel (nejprve mu byla stanovena špatná diagnóza, takže byl nesprávně léčena navíc se v té době ještě nepoužívala antibiotika), v březnu si pro něj přišli Němci (nevěděli, že už zemřel – jinak by se dostal do koncentráku)"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera30954
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse