Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Rozdíly mezi severem a jihem Velké Británie z pohledu George Orwella - esej anglicky

Rozdíly mezi severem a jihem Velké Británie z pohledu George Orwella - esej anglicky

Kategorie: Literatura, Humanitní cizojazyčné práce

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se esejistickou formou zabývá rozdíly mezi v minulosti chudým severem a prosperujícím jihem Velké Británie. Vychází přitom z myšlenky, že názory bývají plné stereotypů, které už dávno nejsou na místě. Z velké části se opírá o knihu George Orwella The Road to Wigan Pier (do češtiny nepřeložena). Ta podává reportáž z velšských dolů, jež přibližuje život téměř zbídačených horníků v Lancashirském městečku Wigan, a nabízí tak pohled na anglický průmyslový sever 30. let 20 století. Následuje dnešní pohled na anglický sever a jih. Závěr přináší zamyšlení nad zkresleným zobrazováním nepříjemné minulosti pomocí místních tematických parků.

Obsah

1.
George Orwell a The Road to Wigan Pier
2.
Situace anglického severu a jihu dnes
3.
Anglické tematické parky

Úryvek

"In 1937, George Orwell, a famed British writer, made an indelible mark on public mind thanks to an exceptional book that also touches the North-South question. In 1936, the Left Book Club, an anti-fascist and pro-Soviet institution supplying chosen books to its members, asked Orwell to write something about the industrial areas in the northern England that suffered a serious economical decline. He complied and wrote The Road to Wigan Pier. According to an essay by Claus B. Storgaard, the book was not quite what the editors of the book club had expected, as Orwell saw this request as a chance to define his own relationship to socialism. However, it gives us an excellent opportunity to see the typical image of the north in 1930’s. In the pages of this excellent documentary, Orwell describes the shocking living conditions of the working classes in Britain’s northern cities. Several months, he lived with the Northerners in a small town, Wigan, documenting the terrible slums and unhealthy lifestyle of the population. When depicting the environment his main features are factories with their smoking chimneys, mass of slag-heaps and unbearable stink. He certainly intended to appeal to the public and probably the government of that time; however, we might also notice the comparison between the north and south:
As you travel northward your eye, accustomed to the South or East, does not notice much difference until you are beyond Birmingham. In Coventry you might as well be in Finsbury Park, and the Bull Ring in Birmingham is not unlike Norwich Market, and between all the towns of the Midlands there stretches a villa-civilization indistinguishable from that of the South. It is only when you get a little further north, to the pottery towns and beyond, that you begin to encounter the real ugliness of industrialism— an ugliness so frightful and so arresting that you are obliged, as it were, to come to terms with it.1
This description exactly expresses the opinion of many people. Why is that? Orwell asserts that it is due to the noticeable differences that certainly exist between the north and south. However, and that is much more revealing, he also claims that people have these stereotypical images inside their minds and basically generalise what they have learned from the ancestors. In many cases, they do not make the effort to explore the reality themselves and pass on these conclusions."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11416
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse