Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Rozvod a právní následky rozvodu

Rozvod a právní následky rozvodu

Kategorie: Právo, Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text se přehledně zabývá rozvodem a jeho právními důsledky. Autor nejprve v úvodu charakterizuje manželství a rozvod jako akt. Poté se již zabývá zákonnou úpravou rozvodu a jeho následkům. Závěr se velmi podrobně věnuje vztahům rodičů a dětí po rozvodu a právní problematice o péči nezletilého dítěte rozvádějících se manželů. Text také vymezuje klady a zápory střídavé péče o děti.

Obsah

1.
Úvod
2.
Rozvod
2.1
Rozvod ze zákonného hlediska
2.2
Podmínky a další právní následky rozvodu
3.
Závěr
4.
Seznam požitých zdrojů

Úryvek

„Závěr

Jakýkoli vztah mezi lidskými bytostmi nevyhnutelně jednou skončí. Přestože většina lidí při uzavírání manželství během svatebního obřadu slibuje věrnost, oddanost a lásku slovy „dokud nás smrt nerozdělí“ v této chvíli vůbec nepřemýšlí, že by jejich manželství mohlo skončit rozvodem. Rozvod je tu od chvíle, kdy vzniklo manželství jako institut. Z empirických výzkumů je víc než zřejmé, že v dnešní době dochází k nárůstů počtů rozvodů. V rámci každého rozvodu dochází k řešení majetkových vzporů, sporů kdo z manželů bude mít v péči jejich nezaopatřené děti a nakonec řešení vyživovací povinnosti manželů. Pro řešení těchto důležitých procesů zde máme zákonné normy, které jasně definují možnosti, jak tyto spory jednoznačně vyřešit tak, aby byla naplněna legislativní litera a primárně byl vyřešen rozvodový proces s jasností o přidělení dětí k výchově k jednomu z rozvádějících se rodičů, jejich majetkových poměrů a vyživovací povinnosti. Jedna z možností, jak vyřešit v rámci rozvodového řízení, stanovení péče o děti, je výchovná péče střídavá, která z mého pohledu je nevhodná pro další vývoj dítěte (dětí). V zákoně o rodině č.94/1963 Sb. §26, ods.2 je jasně definováno, že jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do společné, popřípadě střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.
Definice a možnost řešení střídavé péče je z mého pohledu velice kontraverzní. Je důležité si uvědomit, že takováto péče může mít pro děti z psychologického a sociálního hlediska negativní důsledky. Pro správný vývoj a socializaci dítěte, obzvláště pak v jeho předškolním věku je důležité, aby vyrůstal v přirozeném sociálním prostředí, měl své zázemí, vnímal svůj domov a věděl kde je jeho nukleární, primární útočiště. V rámci střídavé péče dochází ke svěření dítěte v určitém přesně vymezeném časovém období do výchovy jednoho rodiče a v dalším časovém období do výchovy rodiče druhého. I pře fakt, že střídavá péče rodičů je také podmíněna blízkostí bydlišť obou rodičů tak, aby dítě mohlo docházet do stejné školy ať je u kteréhokoli z rodičů je právě toto časté „stěhování“ velkou nevýhodou této péče.
Další vážnou nevýhodou střídavé péče je střídání sociálního prostředí a interakce sociálního okolí na dítě. Dítě tímto může být ovlivňováno mnoha spornými a nejednotnými rodinnými postupy. V péči jednoho rodiče jsou na dítě kladeny jiné nároky a povinnosti, než u toho druhého. U dítěte tak mohou vznikat rozpory ve vnímání, může být zmatené a nebo naopak může získávat špatné návyky nevyjasněnými výchovnými procesy. Dále může například účelově využívat benevolentní výchovu jednoho z rodičů a na druhou stranu se stavět v odpor proti správné a účelné výchově rodiče druhého. U jednoho z rodičů se např. dítě musí pravidelně připravovat na výuku následujícího dne a u druhého má větší volnost. Tímto může docházet k nevyrovnaným výsledků ve školním prospěchu. Střídavá péče nemá ovšem jen nevýhody. Z empirických výzkumů je prokazatelné, že střídavá péče má i své výhody. Např. – zachovává rovnoměrný přístup dítěte o oběma rodičům a jejich příbuzenstvu, umožní oběma rodičům vetší míru odpočinku a seberealizace, umožňuje, aby děti zažívaly různost sociálních prostředí a vztahů, atd. Dostáváme se zde k zmiňované kontraverznosti střídavé péče. Názory profesně-odborné veřejnosti k střídavé péči se liší. Já se přikláním k názorům, že střídavá péče není vhodné řešení pro určení péče o dítě po rozvodu rozvráceného manželství a tudíž bych takovouto péči nedoporučoval.“

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19593
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse