Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ruská zahraniční politika

Ruská zahraniční politika

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Práce poskytuje stručný přehled o zdrojích, cílech a strategiích ruské zahraniční politiky v období posledních 20 let. Zaměřuje se především na vývoj jejích koncepcí a použití energetické a surovinové politiky jako jejího nástroje. V závěrečné části je zmíněno několik případů využití surovinové politiky k nátlaku na odběratelské země.

Obsah

1.
Úvod
2.
Výchozí podmínky po pádu sovětského režimu a Jelcinova éra
3.
Změna strategie po nástupu V. Putina
4.
Energetická politika jako „zbraň“?
5.
Závěr
6.
Literatura a internetové zdroje

Úryvek

"Změna strategie od nástupu V. Putina

V. Putin se ujal úřadu prezidenta z titulu funkce předsedy vlády po Jelcinově abdikaci 31. prosince 1999. Ministr zahraničních věcí Ivanov v polovině roku 2000 představil novou koncepci zahraniční politiky RF. (Koncepce 2000) Jejími hlavními principy se staly multipolární systém mezinárodních vztahů; pragmatičtější a racionálnější přístup, který by přinesl zisk v politickém i ekonomickém ohledu a intenzivnější rozvoj spolupráce s klíčovými zeměmi Asie, především Čínou a Indií. (Melvill-Shakleina 2005: 89-104) (NPI 2000) Strategie Ruska od roku 2001 pak může být charakterizována jako sebevědomější, realističtější a diverzifikovanější než dříve. (Polikanov 2001: 16) Za těchto podmínek muselo Rusko své vztahy se zeměmi blízkého i neblízkého zahraničí přizpůsobit nové realitě. Putin zahájil proces centralizace moci a stále větší měrou se stával jediným zdrojem i realizátorem zahraniční politiky RF.
Po ne zcela úspěšném období orientace na Západ nastal v zahraniční politice Ruska obrat, když v červnu 2001 byla založena Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS). Zakládajícími členy se staly Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán . Těžištěm její agendy je spolupráce v bezpečnostní a ekonomické oblasti, hlavním cílem obrana proti terorismu, separatismu a extremismu . Vztahy se státy SNS dostaly v zahraniční politice vyšší prioritu . Na summitu v Soči v létě 2001 bylo dosaženo neformální dohody o rozdělení přístupu ke zdrojům v oblasti Kaspického moře. (Polikanov 2001: 17) Ivanov byl v roce 2004 nahrazen na postu ministra zahraničí S. Lavrovem, který připravil novou doktrínu zahraniční politiky.
V červenci 2008 byla novým prezidentem D. Medveděvem schválena nejnovější zahraničněpolitická koncepce RF. (Koncepce 2008) Redefinovala vztahy Ruska k zahraničí a reagovala na nové reálie mezinárodního prostředí. Přinesla pokračování vnímání mezinárodního prostředí jako multipolárního s predikcí posílení role asijských států v něm. Významnou roli přikládá mezinárodnímu právu, mezinárodním organizacím a mechanismům společného řešení problémů. Navrhuje novou architekturu kontinentální bezpečnosti na celoevropské bázi . Vyjadřuje zásadní nesouhlas s možností rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu a s výstavbou prvků protiraketové obrany v Polsku a ČR. Vyzývá také k pokračování regionální integrace pro zvýšení bezpečnosti, přičemž předjímá členství RF v „…takových systémech kolektivní bezpečnosti v oblasti Perského zálivu i širším Blízkém východě, v severovýchodní Asii i v dalších regionech světa…“ (Medveděv 2008)
Po nástinu vývoje ruských zahraničněpolitických doktrín je zřejmé, že v Jelcinově období byla hlavním problémem zahraniční politiky Ruska neschopnost realistické evaluace úspěchů a neúspěchů a jasná formulace cílů, zájmů a priorit. Působení RF na mezinárodní scéně mělo spíše „reaktivní“ povahu a na vzniklé situace reagovala bez podrobně rozpracované strategie. Tato situace byla zapříčiněna několika faktory: neujasněné ideově teoretické zakotvení doktrín, projevující se kolísáním mezi zapadnictvím (atlantismem), eurasijstvím či realismem; slabá ekonomická základna Ruska; problémy na periferii vnitřního Ruska (Čečenský konflikt), v blízkém (Podněstří, Náhorní Karabach, Abcházie a Jižní Osetie atd.) i neblízkém (vstup středoevropských států do NATO či Kosovská krize) zahraničí.
S nástupem prezidenta Putina začíná příklon k realismu až pragmatismu především ve vztazích k blízkému zahraničí. Po 11. září 2001 nejprve nastává opětovný příklon k USA , později následovaný zvýšeným zájmem o další regiony, nárůst zájmu o ekonomické otázky a v této souvislosti i zintenzivnění používání ekonomických nástrojů zahraniční politiky, které má Rusko, jako významný exportér surovin, k dispozici."

Poznámka

Masarykova Univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií, Katedra politologie, Seminární práce do předmětu Teorie postsovětské politiky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20286
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse