Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Sigmund Freud & Alfred Adler

Sigmund Freud & Alfred Adler

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Slezská univerzita v Opavě Fakulta veřejných politik v Opavě, Opava

Charakteristika: Seminární práce z předmětu Pedagogika pro SP se věnuje životu a dílu především Sigmunda Freuda, ale také Alfreda Adlera. Součástí práce je rovněž zmínka o vzájemném přátelství obou osobností a přehled základních bodů Freudovy a Adlerovy teorie osobnosti.

Obsah

1.
Život Sigmunda Freuda
2.
Hlavní body Freudovy teorie
3.
Život Alfreda Adlera
4.
Hlavní body Adlerovy teorie

Úryvek

"Sigmund Freud se narodil 6. května 1856 v moravském městě Příbor. Jeho matka Amálie byla třetí ženou Jakuba Freuda, židovského obchodníka. Když byly Sigmundovi tři roky, rodina se přestěhovala do Vídně, kde Freud strávil většinu svého života, celých sedmdesát devět let.
Sigmund byl prvorozeným synem z celkového počtu osmi dětí Amálie a Jakuba Freudových.
„Postava Freudovy matky je zahalená tajemným závojem enigmatických vzpomínek. Je to způsobeno všeobecnou zdrženlivostí k ženám a matkám vůbec, charakteristickým rysem 19. století? Amálie Freudová, rozena Nathansonová, pocházela z poměrně bohaté rodiny ukrajinských Židů, narodila se 18. srpna 1836 v Oděse. Provdala se ve svých 19 letech a během deseti dalších let dala život osmi potomkům a zemřela v požehnaném věku 95 let. Byla to jistě mateřská figura se vším všudy a ke svému synovi vzhlížela s obdivem. Tím mu poskytla pevnou základnu životní důvěry ve svět. Zrcadlící obdiv matky je pro každého potomka nenahraditelný. Dává mu na vědomí, že je hoden obdivu a podle toho tak jedná.“
Otec Sigmunda, Jakub, se narodil na konci roku 1815, pocházel ze starého litevského židovského rodu, který se v polovině 19. století přesídlil na severní Moravu, kam se přemístil za lepšími obchodními zakázkami.
Vztah otce a syna popisuje Michal Černoušek ve své knize Sigmund Freud – dobyvatel nevědomí:
„Mohlo by se zdát, že člověk, který uvedl do psychologie jeden z nejpoužívanějších termínů dvacátého století, Oidipský komplex, sám oidipské drama neprožil v tak intenzivních silokřivkách jako jiní lidé. Povrchní zdání. Právě to, že Freud odhalil univerzální platnost oidipské sudby, ukazuje na to, s jakou pozorností analyzoval vlastní vztahy rodinné konstalace.“
Jako student byl Freud velmi snaživý, pracovitý a intelektuálně nadaný. I v cizích jazycích získal nadprůměrné znalosti a to v řečtině, latině, němčině, hebrejštině, francouzštině a angličtině, okrajově se věnoval také studiu španělštiny a italštiny.
Na podzim roku 1873 se Freud zapsal na fakultu lékařství ve Vídni, avšak promoval až v březnu 1881. Zpočátku se zajímal o zoologii, prováděl i několik výzkumů ve Fyziologickém ústavu Ernsta Brűckeho. Tento psycholog velmi intenzivně ovlivnil myšlení Sigmunda Freuda.
V roce 1882 však potkal svou životní lásku, Marty Barnaysovou, plánoval s ní založit rodinu tudíž si musel najít i lépe placenou práci, kterou získal ve Vídeňské všeobecné nemocnici. Tři roky poté byl jmenován lektorem neuropatologie na Univerzitě ve Vídni a na nějaký čas odjel pracovat do Paříže na kliniku slavného neurologa Charcota. Podrobněji spolu zkoumali hysterii, což u Freuda probudilo zájem o problémy neuróz jako protikladu organických onemocnění nervového systému.
V dubnu roku 1886 Freud otevřel vlastní lékařskou praxi ve Vídni.
Sigmund Freud miloval knihy, mezi jeho oblíbené hrdiny patřil vojevůdce Hannibal. Velmi obdivoval klasickou literaturu, především antickou, která mu v mládí představovala ideové přemostění mezi židovským a křesťanským pohledem na svět. Komplex nejdramatičtější citové zápletky v lidském životě pojmenoval podle hrdiny Sofoklovy tragédie, dvě skryté motivační síly nazve Érotem a Thanatem. Dále na Freuda výrazně zapůsobil romantismus, neznamenal jen návrat k přírodě a její nové ocenění, ale vzkřísila zájem o lidskou duši, zabýval se problémem lidského nevědomí, pátral po všem, co se vymykalo standardním pohledům. „Romantismus inspiroval Freuda dvojím způsobem, literárním a přírodovědným. Psychoanalýza je ve své podstatě vědou o přírodě v člověku, představuje úsilí porozumět silám v lidské psychice, které věčně vzdorují civilizačnímu úsilí a technickému sešněrování. Psychoanalýza, jak poznamenal Lionell Trilling, historik psychiatrického myšlení 19. století, představuje vědeckou kulminaci romantické literatury.“"

Poznámka

Citace jsou značeny kurzívou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25353
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse