Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Soren Kierkegaard: Bázeň a chvění

Soren Kierkegaard: Bázeň a chvění

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce sleduje úvahy Sorena Kierkegaarda nad Abrahamovým činem obsažené ve spisu Bázeň a chvění. Abrahamův příběh je zde základem pro promýšlení povahy víry, způsobu jejího nabytí a charakteru etiky v kontextu víry.

Obsah

1.
Úryvek z příběhu o Abrahamovi
2.
Víra a pochybnosti
3.
Varianty Abrahamova jednání
4.
Abrahamova víra
5.
Víra a rezignace
6.
Etika a povinnost k Bohu

Úryvek

"Překonat Hegela je prý div, ale není prý nic lehčího než se dostat přes Abrahama, kritizuje Kirkegaard postoj svých současníků. Podle něj nečiní velkou potíž pochopit Hegelův systém tak, jako činí problém vcítit se do Abrahama („Pohyb víry provést nedovedu; neumím zavřít oči a vrhnout se do absurdna). Dovede dnes každý učinit pohyb víry? Není od filozofire poctivé, že víru haní a chce ji vyměnit za něco jiného - víra není bezcenná. Abraham věřil silou absurdna a nemohlo být řeči o lidských výpocčtech. Bylo to od Boha absurdní, že v jednom okamžiku žádal odpověď, ve druhém ji odvolal
Spisovatel této knihy podle (svých slov) rozhodně není filozofem, „systému“ neporozuměl - jestli vůbec existuje, nebo zda už je hotový - je spíše písařem. Kdyby byl dnešní člověk schopen všechen obsah víry vyjádřit formou pojmu, přece by to ještě neznamenalo, že víru pochopil, že je mu jasno, jak se k ní dostal či jak se ona dostala k němu.
Nejen ve světě obchodním, ale i ve světě idejí se dnes pořádá opravdový výprodej. Všechno je k dostání za tak směšnou cenu, že je otázka, zda je ještě někdo ochoten kupovat. Nikdo se nezastaví při pochybování - nikdo, ať už se filozofie vzdal nebo se v ní zabydlil - každý jde dál. O čem tvrdili staří Řekové že je úkolem pro celý život, protože zkušenost v pochybování se nezískká za den či týden, tím dneska začíná každý. V dnešní době se tedy nikdo nezaství na víře, nybrž každý jde dál (tj. ke spekulativnímu pojetí víry, jak se o to pokoušel Hegel a hlavně hegelovská pravice, křesťanští hegelovci). Za starých časů tomu bylo jinak, tenkráte byla víra úkolem pro celý život. Kam se tito lidé dopracovali ke konci života, tam v naší době začíná každý, aby se dostal dál!
Třebaže se jedno pokolení učí do druhého, vlastní lidskosti se žádné z nich od předcházejícího nenaučí. V tom musí každé pokolení začínat od začátku, nemá jiného úkolu než pokolení předcházející a také se dále nedostane, pokud dřívější pokolení nezradilo svůj úkol a nepodvadělo samo sebe. Víra je nejvyšší vášeň člověka kterou nikdo nepřekoná a žádné pokolení zde nezačíná jinde než pokolení minulé. Každé musí začít od samého začátku; pokolení jež příjde později, se nedostane dál než tam, kam se dostalo předcházející, pokud svůj úkol konalo věrně a nevzdalo se. Kdyby se pokolení staralo pouze o vlastní úkol - což je jeho nejvyšší povinností - nemohlo by zemdlít, neboť takový úkol je pro život dobře vyměřen. Když mají děti volno a vyhrají si všechny hry již před polednem a potom netrpělivě volají: „Copak už nikdo neumí žádnou novou hru?“ - má to snad dokazovat, že jsou lépe vyvinuté a více do světa než ostatní děti v současném nebo minulém pokolení, jimž stačily všechny hry vydržet na celý den?
Kirkegaard sám tvrdí, že bude ještě dlouho trvat, než víru najde. Život má dost úkolů i pro toho, kdo nevěří, a bude-li je mít poctivě rád, nebude jeho život marný, třebaže se nikdy nebude podobat životu těch, kdo okusili a zmocnili se věcí věcí nejvyšších
Víra je skokem do absurdna a nadějí v nemožnost. Víra je však absurdní jen pro nezasvěcené. Absurdnost je kategorie, negativní kritérium božství či poměr k Bohu. Tím však, že věřící věří, není již absurdnost absurdní - víra ji mění. Jedině vášeň víry nad absurdností zvítězí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24989
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse