Seminarky.cz > Diplomky, bakalářky > Bakalářské práce > > Soubor historických nástrojů Consort Chrudim - bakalářská práce

Soubor historických nástrojů Consort Chrudim - bakalářská práce

Kategorie: Hudba vážná

Typ práce: Bakalářské práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce shrnuje a zhodnocuje činnost amatérského hudebního souboru Consort Chrudim. Věnuje se počátkům novodobého provozování tzv. staré hudby v Čechách, představuje soubor Collegium musicum pardubicense, který byl přímým předchůdcem Consortu a následně stručně shrnuje historii souboru Consort Chrudim. Popisuje jeho zaměření a repertoár, seznamuje s veřejnou činností a také charakterizuje jeho instrumentář.

Obsah

1.
Úvod
2.
Znovuobjevení „staré hudby“ v dnešní době
2.1.
Počátek novodobého provozování staré hudby v Čechách
3.
Soubor Collegium musicum pardubicense, předchůdce Consortu Chrudim
4.
Historie a současnost souboru Consort Chrudim
5.
Zaměření a repertoár souboru
6.
Veřejná činnost souboru
6.1.
Významné koncerty
6.2.
Spolupráce s pěveckým sborem Salvátor
6.3.
Festivaly
7.
Instrumentář
7.1.
Dechové nástroje
7.2.
Smyčcové nástroje
7.3.
Loutny
7.4.
Cembalo, klavichord
8.
Závěr
9.
Seznam použité literatury

Úryvek

"1. 1 Počátek novodobého provozování staré hudby v Čechách
Zájem o provozování staré hudby se postupně dostal ze západní Evropy i do Čech. Zprvu šlo o několik komorních souborů složených z profesionálních hudebníků.
Pro arte antiqua (1930 – 1962) bylo české komorní sdružení starých viol da gamba při České filharmonii, jež sloužilo starému umění (odtud latinský název). Hrálo obvykle jako kvinteto (S S A T B), dle potřeby doplněné cembalem. Během třiceti let se zde vystřídalo asi 20 hráčů, vesměs členů České filharmonie a Pražského rozhlasového orchestru. Jeho počátky jsou spojeny s iniciativou Jana Branbergera a na konečném formování měl hlavní podíl Vilém Prokop Mlejnek. Po válce byl hlavním manažerem Ladislav Vachulka. Soubor vykazoval velmi bohatou koncertní činnost téměř ve všech evropských zemích. Účinkoval v rozhlase i v televizi, nahrál ukázky staré české hudby, spolupracoval ve filmech. Pro arte antiqua se stalo inspirací pro další soubory, které vznikly po válce. V roce 1984 obnovil činnost souboru Jan Šimon mladší.
Symposium musicum bylo založeno r. 1947 jako kvarteto zobcových fléten. Svůj instrumentář postupně rozšiřovalo o další dechové nástroje. Vedoucí postavení zde měli bratři Miloslav a Karel Klementové, kteří se vedle své profese (flétna, hoboj) věnovali také hře na renesanční dechové nástroje (pumorty, křivé rohy, dulciany, cinky). V roce 1953 pak do souboru přibyly historické smyčcové nástroje. Hráči na staré violy ovšem hráli převážně moderním způsobem – drželi smyčec jako u violoncella, nepoužívali pražce a užívali vibrato. V instrumentáři souboru byl též portativ a loutna. Soubor spolupracoval s předními pěveckými tělesy (např. Kühnovi komorní sólisté) i se sólisty. Natočili celkem 25 LP a CD. Jejich nahrávky pravidelně vysílá Český rozhlas.
Collegium flauto dolce, pětičlenný soubor multiinstrumentalistů hrajících nejen na zobcové flétny, ale i na množství dalších historických hudebních nástrojů, založil umělecký vedoucí ansámblu Jiří Kotouč. Soubor se zaměřil zejména na interpretaci evropské hudby 16. a 17. století. Část historických nástrojů měli členové souboru vypůjčenou z archivu pražské konzervatoře, později si nechali postavit u pražského houslaře Rafaela Tichého kopie violy da braccio a violy da gamba. Soubor, který účinkoval v řadě evropských zemí i v zámoří, svou činnost sice neukončil, ale vystupuje nyní již velmi zřídka.
Ars rediviva nebyla v pravém slova smyslu souborem historických nástrojů, ale pro propagaci barokní hudby u nás vykonala mnoho. O to se zasloužil především flétnista a muzikolog Milan Munclinger , který vyprávěl o barokní hudbě tak poutavě, že koncerty byly vyprodány a v publiku bylo velké procento mladé generace. „Kdysi se na Pragokoncertu jedna nervózní úřednice Milana Munclingera zeptala: „Poslyšte, kolik členů vlastně ta vaše Ars rediviva má?“ Odpověděl prý svým typickým způsobem: „To je různé: může to být třicet hráčů, ale taky pět, čtyři nebo třeba jen já sám.“
V této době (r. 1968) vzniká ve východních Čechách Collegium musicum pardubicense jako první amatérský soubor zabývající se starou hudbou. Na jeho dvacetiletou činnost plynule navázal soubor Consort Chrudim (viz další kapitoly).
Později vznikaly ještě další soubory (např. Rožmberská kapela, Collegium pro musica antiqua Brno,…) a po r. 1989 je již situace nepřehledná, souborů s podobným zaměřením stále přibývá. V České republice probíhá každý rok několik festivalů a interpretačních kurzů staré hudby (např. Letní škola staré hudby ve Valticích), kde se může každý zájemce dozvědět o této hudbě mnoho zajímavých informací."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera21874
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse