Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Španělská socialistická dělnická strana PSOE

Španělská socialistická dělnická strana PSOE

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Masarykova univerzita Fakulta sociálních studií, Brno

Charakteristika: Tato práce představuje Socialistickou dělnickou stranu Španělska (PSOE). Nejdříve se věnuje vzniku strany a jejímu vývoji do konce Španělské občanské války. Dále se zabývá působením PSOE v rámci Frankova režimu. Pozornost je zde zaměřena zejména na spory mezi exilovým a ilegálním tuzemským vedením strany. Pojednává rovněž o transformaci a stabilizaci strany po pádu Frankova režimu, i obnovení politické moci. Popisuje nejen proces konsolidace a čtrnáctileté období socialistické vlády, ale vysvětluje také okolnosti, za kterých se odehrávaly poslední parlamentní volby. Závěrečná část přibližuje klíčové body současné politiky strany.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vývoj PSOE v letech 1879-1939
3.
Frankova éra
4.
Proces konsolidace
5.
Období vlády
6.
Parlamentní volby 2004
7.
Současná politika strany
8.
Závěr

Úryvek

"4. Proces konsolidace
Reformní gonzálesovo křídlo se v roce 1975 zasloužilo o vznik Platformy demokratické konvergence jakožto jednoho z hlavních opozičních hnutí. PSOE ale velmi dlouho trvalo přeměnit se z ideologické strany na stranu univerzální (catch-all), což dokládá XXVII. sjezd strany v roce 1977, kdy se strana definovala jako třídní a marxisticky orientovaná, s „přechodným programem“ pro navrácení suverenity lidu.
V prvních svobodných volbách v červnu 1977 se PSOE snažila přiblížit k politickému středu a zvolila nevyhraněnou kampaň, což se ukázalo jako dobrá taktika. PSOE skončila na druhém místě za suarézovou Unií demokratického středu (UCD) se ziskem necelých 30%. Po tomto roce však došlo k opětovným velkým ideologickým rozporům mezi ortodoxním a reformním křídlem. Tento vnitrostranický konflikt vyvrcholil v květnu 1979 na XXVIII. sjezdu PSOE, kdy reformní křídlo podalo návrh na vypuštění marxistických myšlenek z charakteru strany. Návrh ale byl nadpoloviční většinou delegátů zamítnut. V reakci na neschválení návrhu odmítl Gonzáles znovu kandidovat na funkci prvního tajemníka. Ortodoxní křídlo ale nebylo schopno zvolit nové vedení, a proto byla na mimořádném sjezdu v září 1979 marxistická ideologie vypuštěna a Gonzáles byl zvolen novým prvním (generálním) tajemníkem strany.
PSOE se tak začala profilovat jako reformní sociálnědemokratická strana působící na středolevé pozici v rámci pravolevého politického spektra. Tento postoj byl mezi liberálně socialistickými stranami západní Evropy vítán, strana získala finanční podporu od obdobně smýšlející německé strany SPD, a stala se přitažlivější pro mladé lidi, kteří nezažili občanskou válku. Na přelomu 70. a 80. let se tak PSOE stala možnou vládní alternativou přijatelnou pro širokou veřejnost.

5. Období vlády
Na začátku 80. let se PSOE ztotožnila se socialistickým heslem „změna a modernizace“, program se zaměřil na dosažení evropské úrovně státní správy a národního důchodu a vytvoření několika desítek tisíc nových pracovních míst. To se projevilo ve volbách v roce 1982, které skončily drtivým vítězstvím se ziskem 48,9% hlasů a 202 z 350 křesel. PSOE tak nepotřebovala žádného koaličního partnera a vytvořila většinovou vládu, přičemž Gonzáles se stal ministerským předsedou. Dosavadní vládní strana UCD utrpěla silnou porážku, kdy ze 36% v roce 1979 klesla na 6% a během několika následujících měsíců ukončila svou činnost.
Po nástupu k moci realizovala strana ekonomický program, jenž byl označen jako princip volného trhu, který více zvýhodňoval střední třídu než manuální dělníky. Vláda se hájila tím, že „nikoliv chudoba, ale bohatství má být sdíleno, a že volný trh pomůže expanzi ekonomiky více než vytvoření wellfare programů, které mohou být sebevíce potřeba.“
Na druhou stranu však tato politika zapříčinila okamžitou devalvaci pesety, snížení rozpočtu veřejného průmyslového sektoru a uzavření mnoha podniků, což ve svém důsledku přineslo razantní nárůst nezaměstnanosti. V roce 1983 dosáhla 16%, o rok později se vyšplhala na 20%, a v roce 1985 byla na 22%. Jedná se o největší míru nezaměstnanosti v novodobé španělské historii, a dokonce i v celé západní Evropě. Přes všechny tyto problémy dovedla PSOE Španělsko do Evropského společenství a v následných parlamentních volbách zvítězila se ziskem 44,4% hlasů a 184 křesel a opět sestavila většinovou vládu. "

Poznámka

Práce obsahuje tabulku.
Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií, Katedra politologie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14900
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse