Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Studie bydlení ve městě Hodonín

Studie bydlení ve městě Hodonín

Kategorie: Bytová politika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava Ekonomická fakulta, Ostrava 1

Charakteristika: Práce řeší bytovou politiku města Hodonín z komplexního pohledu. Uvádí základní údaje o městě, i demografické složení obyvatelstva. Zabývá se privatizací komunálních bytů a bytovým hospodářstvím města. Věnuje se problematice údržby bytů, sociálnímu bydlení, platební morálce občanů, a výstavbě holobytů.

Obsah

1.
Úvod
2.
Základní údaje
3.
Demografické údaje
4.
Privatizace komunálních bytů
5.
Bytové hospodářství
6.
Opravy a údržba
7.
Sociální bydlení
8.
Platební morálka
9.
Stavba holobytů

Úryvek

"7. Sociální bydlení

V srpnu tohoto roku uvolnil městský úřad 2,5 milionu Kč pro první fázi stavebních prací na vybudování dvou garsonek pro odchovance dětského domova v Hodoníně. K užívání je potřební odchovanci dostanou na dobu určitou a za podmínek, na nichž se dohodne vedení domova s právním odborem města. Každá z garsonek na cca padesáti čtverečních metrech má mít samostatný vchod, koupelnu, kuchyňský kout a obytný prostor. Pro vybavení nábytkem se bude snažit vedení získat státní dotaci.
Také v měsíci záři roku 1999 byla zahájena plánovaná výstavba domu s pečovatelskou službou. Osmdesát procent z plánovaných 64 bytů bude jednopokojových, zbytek dvoupokojových. S deseti z nich se přitom počítá pro imobilní občany. Přestože v nich budou i malé kuchyňky, příští obyvatelé domu s pečovatelskou službou by měli mít k dispozici i zvláštní přípravnu jídel a společnou jídelnu. V domě bude také prádelna a zejména speciální očistné zařízení, které bude sloužit i starým a nepohyblivým občanům, kteří zde nebudou bydlet. Jak vyplývá ze zákona, Hodonín by měl mít na svůj počet obyvatel devadesát takovýchto bytů, což nová stavba nepokryje. Je to ale jeden z prvních kroků, kterým město chce dát najevo, že si starých občanů váží a chce pro ně něco udělat.
Značné problémy se vyskytují při bytovém řešení občanů rómského původu. Zvyšuje se počet žádostí o byt. Řešení je o to složitější, protože není dostatek vhodných rodinných domů nebo bytů, do kterých by se mohly tyto rodiny nastěhovat. Na druhé straně jsou připomínky občanů města k začleňování rómských rodin do ostatních lokalit města.

8. Platební morálka

Už dva roky poté, co byl zprovozněn nájemní dům, který do povědomí Hodoňáků vstoupil pod názvem Pastelky, se musela městská rada zabývat problematikou neplatičů. Z osmdesáti rodin, které zde bydlí, jich sedm řádně neplatí nájemné, což znamená, že s nimi již nebude uzavřena ani prodloužena smlouva o dalším bydlení.
Ve smlouvě z roku 1997 se nájemníci zavázali, že budou řádně platit nájemné. To je také jediná podmínka, podle níž se má smlouva každoročně obnovovat. Někteří z nich několik měsíců neplatí a peníze pak odvedou nárazově. Z města si tak dělají bezúročnou záložnu.
Město si na postavení nájemního domu, který vystavělo pro naprostý nedostatek bytů, muselo vzít hypoteční úvěr ve výši přes čtyřicet milionů korun. Proto také stanovilo zvláštní metodiku, podle níž mohou nájemníci teprve po deseti letech získat byt na dobu neurčitou, přičemž dvacet let musí zůstat ve vlastnictví města. Z téhož důvodu muselo být stanoveno i věcně usměrňované nájemné, jež je dvojnásobkem nájemného regulovaného.
Zatímco dvěma rodinám, které měly v hrazení výpadek pouze jednou, dá město ještě šanci, sedm rodin se bude muset z Pastelek vystěhovat. Pokud tak neučiní bude následovat žaloba a vyklizení bytu.

9. Stavba holobytů

V současné době se na území města Hodonín žádné stavby takového typu nenacházejí. Z iniciativy Městského úřadu Hodonín byla zpracována, studie na výstavbu holobytů. Investorem této studie byl Městský úřad Hodonín a projektantem firma Uniprojekt Hodonín.
Jedná se o projekt rekonstrukce ubytovny na lokalitě Nesyt s cílem vytvořit bydlení pro sociálně nejslabší obyvatele města.
Stavba je umístěna na parcele ve dvoře Nesyt v Hodoníně. Objekt je dvoupodlažní nepodsklepený se sedlovou střechou. Pozemek je charakterizován jako rovinný.
V přízemí je v první variantě navrženo 15 pokojů se samostatným vstupem, sociální zařízení. Přístup do druhého nadzemního podlaží je stávajícím schodištěm. Ve druhém nadzemním podlaží je navržena nová pavlač, za které jsou přístupny další pokoje bude ponechána. Ve druhém nadzemním podlaží je navrženo celkem 14 pokojů a sociální zařízení.
V přízemí je ve druhé variantě navrženo 12 pokojů, sociální zařízení. Ve druhém nadzemním podlaží je vyvrženo 11 pokojů a sociální zařízení. V každém pokoji bude umístěno umyvadlo se studenou vodou."

Poznámka

Tato práce obsahuje tabulky. Čistého textu v práci je cca 3,5 strany.
Zpracováno na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera439
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse