Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Timothy Garton Ash: Svobodný svět. Amerika, Evropa a budoucnost Západu - popis knihy

Timothy Garton Ash: Svobodný svět. Amerika, Evropa a budoucnost Západu - popis knihy

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje knihu Svobodný svět: Amerika, Evropa a budoucnost Západu od britského politologa a historika Timothyho Gartona Ashe. Uvádí autorův pohled na vztah Spojených států amerických a Evropy, upozorňuje na jejich odlišnosti. Popisuje jejich rozdílné názory na globální problémy, především na boj s terorismem a na válečné konflikty, všímá si také jejich zahraniční politiky či jinak nastaveného hospodářského systému. V závěru uvádí hlavní úkoly, které před Američany i Evropany v současné době stojí.

Obsah

1.
Timothy Garton Ash
2.
Úvod knihy
3.
Rozdíly mezi Evropou a Amerikou
4.
Evropská unie
5.
NATO
6.
Nejdůležitější úkoly do budoucna

Úryvek

"Timothy Garton Ash britský politolog a historik je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě a badatelem Hooverova institutu na Stafordově univerzitě. V posledním desetiletí se zabýval zejména transformací Evropy a Evropské unie. Kniha Svobodný svět: Amerika, Evropa a budoucnost západu je jednou z knih, které vyšly v českém překladu. Dalšími jsou Rok zázraků (česky 1991), ve které zaznamenal jako přímý svědek události v Polsku, Maďarsku a Československu v roce 1989, Svazek (slovensky 1998), autobiografický román, jenž vznikl na základě odtajněných materiálů, které si o autorovi vedla východoněmecká policie – Stasi a Dějiny přítomnosti (česky 2003), popisující politický a společenský vývoj Evropy v devadesátých letech. Jeho přeložené články vychází v týdeníku Respekt.
Kniha je rozdělena do dvou hlavních částí Krize a Příležitost, v nichž jsou jednotlivé kapitoly a podkapitoly.

Úvodem se autor knihy zastavuje nad rozdělením dnešního světa a specifikuje Západ a to, co pod tímto „označením“, kdo vidí. Popisuje vztahy mezi jednotlivými zeměmi a jejich státníky.
Západ se pomalu dostává do krize. Po zhroucení komunismu na Východě a skončení studené války se v průběhu 90. let minulého století začínají objevovat předzvěsti dalšího konfliktu. Autor se zamýšlí nad příčinami politické krize, která nastala začátkem jednadvacátého století v souvislosti s terorismem, a nad jejím možným vývojem. Srovnává data 11. 9. 2001, kdy islámští teroristé navedli dvě letadla na budovy newyorského Světového obchodního střediska a 9. 11. 1989 počátek pádu berlínské zdi. V důsledku útoků na Ameriku se vláda George W. Bushe rozhodla pro „válku proti teroru“ tedy zaútočení na Irák. S tímto útokem většina Evropanů v čele s Francií nesouhlasí.
Ash označuje Británii jako nezávislou a v příkladech popisuje, že by se měla rozhodnout, zda se přikloní na stranu Ameriky nebo Evropy anebo zda zůstane nezávislou. Tento rozbor se vrací do minulosti a zmiňuje jednotlivé vztahy a přístupy dalších států k Anglii, Americe a Evropě. V případě přiklonění se Anglie na evropskou stranu uvádí, že by se měla „modernizovat“ v oblasti legislativy a možná dokonce zrušit monarchii. Naopak v případě přiklonění se k Americe musí utužit svazky s Washingtonem, odpoutat se od Bruselu a odmítnout společnou měnu.
Evropa je zde nazývána Neamerikou, podle autora často používaný název. Tento název vyplývá z civilizačních rozdílů a odlišných hospodářských modelů mezi Evropou a Amerikou. Některé rozdíly jsou na obou stranách vlastně výhodami. Jedná se třeba o sociální spravedlnost, ochranu životního prostředí, zákaz trestu smrti anebo mezinárodní právo. Velké rozdíly jsou také v náboženství, v roli státu, sociální nerovnosti, národní svrchovanosti a v držení zbraní. Rozdíly popisuje i Jeremy Rifkin v knize Evropský sen, a to například, že odpracované hodiny Američanů rostou, zatímco Západních Evropanů klesají. Američané, ale zároveň zaplatí méně na daních, mají nižší produktivitu práce a jejich hospodářský růst se snižuje. Naopak Evropané mají mnohem více volného času, lepší síť sociálních služeb, ale také vyšší nezaměstnanost. V Americe se jednodušeji o práci přijde, ale také je možné jednodušeji si najít novou.
Nechybí zde ani slova, která před časem vyslovil americký neokonzervativec Robert Kagan, o rozdílnosti Američanů a Evropanů, který říká, že „Američané jsou z Marsu a Evropané z Venuše“. Tím naráží na údajnou skutečnost, že Spojené státy jednají v boji s terorismem jako skuteční muži, zatímco Evropané nikoliv. Evropa od počátku prosazovala obezřetnější postup, ale z pohledu Američanů působila tak, že se není schopna postavit k nebezpečí čelem. Tento přístup je v knize zmiňován poměrně často."

Poznámka

Práce do předmětu Teorie mezinárodních vztahů.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20788
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse