Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ústavní soud

Ústavní soud

Kategorie: Politologie, Právo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se nejprve zabývá Ústavním soudem z teoretického hlediska. Věnuje se jeho vzniku, informuje o ústavních soudcích, o požadavcích, které jsou na ně kladeny, o jejich jmenování a také si všímá problémů, které nastaly při jejich generační výměně v roce 2003. Seznamuje s působností Ústavního soudu, s principy jeho rozhodování či jeho pravomocemi. Druhá, praktická, část se zaměřuje na řešení konkrétní kauzy, která se týkala poslance Miloše Melčáka a krácení volebního období. Autor tuto kauzu podrobně popisuje, uvádí citace z rozhodnutí soudu a přikládá vlastní komentář.

Obsah

1.
Úvod
2.
Ústavní soudci
3.
Působnost ústavního soudu
4.
Činnost Ústavního soudu – vybrané kauzy
5.
Konkrétní kauza Ústavního soudu - zákon 195/2009 Sb. a jeho zrušení
6.
Závěr
7.
Zdroje

Úryvek

"2. Ústavní soudci
Ústavní soudci a soudkyně působí na vrcholu soudní pravomoci a minimálně čistě teoreticky by mělo jít o kolegium nejkvalitnějších soudců a soudkyň v zemi. Je tvořeno celkem patnácti ústavními soudci, kteří jsou jmenováni na dobu 10 let. Požadavky na soudce jsou následující: musí jít o bezúhonné občany, kteří jsou volitelní do Senátu (tedy mají právo volit a jsou starší čtyřiceti let), mají vysokoškolské právnické vzdělání a nejméně desetiletou aktivní praxi v právnickém povolání libovolného směru.
Nejvyšším představitelem Ústavního soudu je jeho předseda, kterého dále zastupují a pomáhají mu dva místopředsedové. Prvním předsedou byl Zdeněk Kessler, od 6.8.2003 je předsedou českého Ústavního soudu Pavel Rychetský, jehož zastupují Eliška Wágnerová a Pavel Holländer, mezi dalšími aktuálními ústavními soudci pak najdeme například i bývalou primátorku města Brna a političku ODS Dagmar Lastoveckou či bývalého lidoveckého politika Miloslava Výborného.
Jako všichni ostatní soudci musí i ústavní soudci být při výkonu své funkce nezávislí a nestranní, což znamená i to, že nemohou vykonávat funkci poslance, senátora ani jinou funkci ve veřejné správě, případně být členy politické strany. To občas bývá poněkud problémem, neboť například o nestrannosti Pavla Rychetského, dlouholetého člena ČSSD, se významně pochybovalo a spekulacím o politickém nádechu Ústavního soudu rozhodně nepomohlo ani to, že Václav Klaus v krátké době prosadil do funkce tři bývalé politiky zmíněné výše.
Generační výměna Ústavního soudu v roce 2003 vůbec byla pozoruhodnou položkou soudních dějin, když senátoři postupně odmítli čtyři prezidentovy kandidáty, jednoho z nich dokonce dvakrát. Jelikož prezident nespěchal s navržením nových tváří, vznikla situace, kdy plénum soudu mělo jen jedenáct členů a v klíčových kauzách tedy prakticky nebylo usnášeníschopné. To vyneslo Klausovi označení velezrádce ze strany senátora Zdeňka Bárty a narovnání celé situace se protáhlo až do konce roku 2005.
Na svoji ochranu mají ústavní soudci privilegia ne nepodobná často kritizovaným výhodám poslanecké imunity. Ani soudce Ústavního soudu nelze stíhat bez souhlasu Senátu a odmítne-li Senát souhlas udělit, je stíhání zastaveno navždy. Je nutno říci, že na rozdíl od zákonodárců nebyl dosud zaznamenán problém zavánějící zneužitím tohoto benefitu, přesto však je otázkou, jak se s touto otázkou vypořádá nová vládní koalice, která si za cíl stanovila mimo jiné i omezení těchto výhod u ústavních činitelů. Nezbytnou součástí práce ústavního soudce je však podle mého názoru část článku 86, který praví, že: „Soudce Ústavního soudu má právo odepřít svědectví o skutečnostech, které se dozvěděl v souvislosti s výkonem své funkce, a to i poté, kdy přestal být soudcem Ústavního soudu.“
Soudce ústavní jmenuje stejně jako všechny ostatní soudce prezident, avšak v tomto konkrétním případě se souhlasem Senátu, což ovšem platí až od jmenování, která se uskutečnila po roce 2000. Je tedy poněkud problematickou kapitolou, že jmenování soudců vrcholného orgánu mají pod kontrolou členové zákonodárné a výkonné moci, kteří také podléhají kontrole jimi jmenovaných soudců. Nemusíme chodit daleko do historie, abychom přišli na to, že toto křížení pravomocí nemusí být právě zdravé pro společnost s narušeným citem pro demokracii."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20810
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse