Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Úvaha o motýlovi aneb hospodářská krize - esej

Úvaha o motýlovi aneb hospodářská krize - esej

Kategorie: Veřejná ekonomika

Typ práce: Eseje

Škola: Univerzita Jana Amose Komenského Praha s.r.o., Praha 3

Charakteristika: Práce se formou eseje zamýšlí nad současnou hospodářskou krizí. Na pozadí definice teorie chaosu amerického matematika Edwarda Lorenze popisuje propojení české ekonomiky na celosvětový trh. Informuje o vzniku celosvětové krize, která začala americkou hypoteční krizí v roce 2007. Poukazuje na selhání mezibankovního úvěrového trhu a zabývá se úspornými opatřeními managerů firem. Snaží se odpovědět na otázku, kdo je obětí a kdo vítězem. V závěru autorka klade důraz na zodpovědnost, neboť se domnívá, že jsme díky hospodářské krizi více zodpovědní.

Obsah

1.
Úvod
2.
Efekt motýlích křídel - Edward Lorenz teorie chaosu
3.
A je to tady - propojení na celosvětový trh
4.
Jak to všechno začalo - americká hypoteční krize z roku 2007
5.
Co se muselo stát - mezibankovní úvěrový trh
6.
Lodě v bouři - chování managerů
7.
Kdo je obětí a kdo vítězem?
8.
Poděkování
9.
Závěrem

Úryvek

"2. Efekt motýlích křídel

Je to už několik měsíců co jsem jela autem a v rádiu jsem uslyšela větu „Když motýl v Brazílii mávne křídly, v Texasu to vyvolá tornádo“. Jak pravdivé pro dnešní dobu pomyslela jsem si. Jak příznačné pro současný globální svět, kde jedna zdánlivě bezvýznamná událost na jednom konci světa dokáže způsobit katastrofu na druhém kontinentu. Až později jsem se podívala na internet a zjistila, že věta o motýlovi je známým vyjádřením teorie chaosu, kterou formuloval slavný americký matematik a meteorolog Edward Lorenz a pronesl jí již v roce 1979 a je známá jako „motýlí efekt“. V principu znamená, že „ i něco tak malého, jako třepetání motýlích křídel, může v konečném důsledku vyvolat tajfun třeba i někde na druhé polovině světa.“(Wikipedia.cz). Ačkoliv se jedná o matematickou a meteorologickou definici, domnívám se, že se dá beze zbytku aplikovat i na dnešní svět, zejména na souvztažnost makroekonomických jevů ovládajících chování a fungování celosvětové ekonomiky.
Když se na podzim 2008 začaly objevovat v tisku první zprávy o počínající ekonomické krizi, mnozí lidé nechápali „co si to zas ty Američani vymysleli“(odposlechnutý citát jedné starší paní na zastávce MHD, podzim 2008). Najednou byly plné zprávy ekonomických analýz a v TV NOVA předstihly zprávy o počínající krizi i hromadnou nehodu na D1 či masovou vraždu a to je při bulvární povaze této stanice už velký výkon. Lidé se začali učit nové pojmy, dennodenně se setkávali s ekonomickými analytiky na televizní obrazovce, kteří s ustaranými obličeji stále dokola omílali odpovědi na otázku, na kterou se nedalo a doposud nedá odpovědět a sice, jak nás to postihne a kdy to skončí. Ti chytřejší přiznali barvu, že se to nedá určit, ti méně bystří se nechali unést popichováním novinářů a přece jen ze sebe vysoukali „ že asi do roka… že asi do dvou let bychom měli být za vodou“. Faktem je, že v té době ani nyní nikdo nevěděl a ani neví, jaké konkrétní dopady bude mít to, co stálo před rokem na počátku celé tolikrát skloňované krize. Starší lidé si tenkrát vzpomněli na obrázky nezaměstnaných stojících frontu na polévku ve třicátých letech, komunisté vytáhli hbitě povídačky o krizi kapitalismu a běžný člověk dále chodil do práce, za zábavou a čekal, co z toho nakonec bude – asi jediný rozumný postoj. Když jsem loni měsíc před vánoci zavítala do jednoho pražského obchodního centra, čekala jsem, že bude téměř liduprázdné, ale opak byl pravdou. V tisku jsem si pár dní nato přečetla komentář, že lidé se chtějí „naposledy pořádně najíst“ v předtuše horších zítřků. Ale důvod byl mnohem prozaičtější – prostě v té době žádná viditelná krize na naší republiku ještě zdaleka nedolehla. Lidé dál nakupovali plazmové televizory jako o život a banky si ještě mnuly ruce nad stále rostoucí ochotou lidí k zadlužování spotřebními úvěry. Většina lidí tehdy zaujala postoj „já nemám nic našetřeno, nemám žádné miliony na účtu, tak mě se krize netýká, nemám o co přijít“. Jak lichá byla tato jistota, ukázal až vývoj dalších měsíců.
Je pravdou, že katastrofické scénáře ani obrázky prvorepublikových žebráků čekajících na polévku se zatím nenaplnily a snad už nenaplní. Nicméně, vyprávějte to lidem z textilek, skláren, či soustružníkům, kteří přišli o práci. Ano, pravda je taková, že krizi se můžeme smát až do chvíle, kdy přijdeme o práci. Pak si možná uvědomíme, že dostihla už i nás.

3. A je to tady

Na úvod trochu čísel. Podle údajů společnosti Coface Czech, která se zabývá řízením a správou pohledávek, přibylo za první pololetí roku 2009 v České republice 2 455 návrhů na konkurz což je o ¾ více než za stejné období minulého roku! "

Poznámka

Univerzita J. A. Komenského, Praha.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18334
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse