Vandalismus

Kategorie: Sociologie, Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce charakterizuje vandalismus jakožto sociálně patologický jev, který je spojený s ničením majetku, agresivitou a násilím. Vymezuje základy jeho historie, podrobně popisuje jeho druhy a také poskytuje několik konkrétních příkladů z policejní praxe.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie vandalismu
3.
Vandalismus
3.1
Druhy vandalismu
3.2
Jednání směřující k vandalismu
3.3
Interakční činitelé vandalismu
4.
Sprejerství
4.1
Graffiti
5.
Vandalismus
5.1
Vandalismus a výtržnictví v praxi
5.2
Celková ztráta hodnot
6.
Závěr
7.
Seznam použité literatury

Úryvek

"4.1 Vandalismus a výtržnictví v praxi
Jako příklad vandalismu je možno uvést třeba i vylepování různých plakátů na zdi, sloupy, rozvodné krabice elektřiny či plynu a podobné objekty. Obvykle se jedná o přestupek proti veřejnému pořádku. „Jeden z netypických případů zákroku proti lepiči plakátů se odehrál těsně před půlnocí v jistém severočeském městě u nákupního střediska, na jehož výlohy asi patnáctiletý mladík neoprávněně vylepoval pozvánky na rockový koncert. Byl přitom spatřen obsluhou kamerového systému městské policie a vzápětí na udané místo vyjela nejbližší autohlídka. Ta mladíka nenápadně obklíčila, po čemž jeden ze strážníků velice silně vykřikl: „Jménem zákona – stůj!“ Muž nejprve zareagoval tím, že se proměnil v „solný sloup“, avšak po opakované (a ještě hlasitější) zákonné výzvě se probral ze šoku, upustil na zem všechny pomůcky a dal se na útěk, přičemž však vběhl přímo do náruče druhého strážníka, který čekal na druhém konci jediné možné útěkové trasy. Dotyčný mladík byl, po zjištění totožnosti, pokutován a vše musel uvést do původního stavu. Poté byl převezen rodičům a celá věc byla nahlášena vedení školy, kterou navštěvoval.“ (Zprávy a události MP Děčín)
Podobně se vandalského chování dosti často, především v období od jara do podzimu, dopouštějí školáci, kteří velmi rádi okupují lavičky v parku takovým způsobem, že sedí na opěradle a zablácené boty mají na sedací ploše, kam si za chvíli bude chtít sednout maminka s dítětem, nebo třeba důchodce. Tyto děti je samozřejmě nejlepší vychovávat důraznými domluvami a příkazem k vlastnoručnímu uvedení lavičky do původního stavu. Avšak jedná-li se o opakované konání, musí se o všem dozvědět i jejich rodiče a škola. Je dobré mládež opakovaně poučovat o existenci zákona, sankcí, ale i apelovat na jejich svědomí. Není od věci je i seznámit s existencí městského kamerového systému, jehož obsluha často zachytí různé „silné“ jedince, kteří si své bojové dovednosti s oblibou zkoušejí na odpadkových koších, popelnicích, kontejnerech apod. Většinou se jim nad nebohým předmětem podaří vyhrát, což hlídka strážníků posléze dokáže náležitě ocenit. U dětí nad patnáct let například i pokutou a také vždy příkazem k vlastnoručnímu úklidu vysypaného nepořádku. „Dva čtrnáctiletí školáci se drobně poranili při kopání do čtyř plechových popelnic a proto, aby se „pomstili“, je z nábřeží naházeli do řeky. Celé jejich vystoupení zachytily kamery strážníků, kteří mladíky na místě zadrželi a přivolali policii, neboť bylo nutné vyčíslit škodu, kterou posléze museli zaplatit rodiče.“ (Zprávy a události MP Děčín)
Ve večerních hodinách se občas podaří přistihnout skupinky starších dětí pokoušejících se vyvrátit z uchycení různé dopravní značky, což se jim mnohdy i podaří. Dokud příslušné orgány značky neobnoví, hrozí po celý čas na řadě míst nic netušícím řidičům velké nebezpečí, které může skončit tragédií.
„Vandalismu i výtržnictví současně se dopustili dva mládenci z deváté třídy, kteří na parkovišti před obchodním domem zkoušeli přebíhat přes karoserie zde zaparkovaných vozidel. Naštěstí nestihli způsobit příliš velké škody, neboť shodou okolností byl na místě přítomen i jeden ze strážníků v civilu, který jejich řádění rychle zastavil a oba předal přivolaným kolegům.“ (Zprávy a události MP Děčín)
V některých městech se rozmohlo mezi mladými lidmi „vypůjčování“ nákupních vozíků, samozřejmě bez vědomí majitele obchodního centra, obvykle za účelem provozování všelijakých zábavných činností. Většina dětí ani netuší, že takový vozík stojí častokrát více než pět tisíc korun, takže jsou-li odhaleni, mohou mít (jsou-li starší 15 let) neočekávaně co dočinění s obviněním z trestného činu krádeže. Nákupní vozíky po použití téměř nikdy nevracejí zpět, a policisté je potom nalézají v různých polorozpadlých domech či kůlnách, shozené ze svahů, do řeky a podobně. Na obranu dětí je nutné podotknout, že si mnohdy skutečně neuvědomují závažnost svého jednání. Tím spíš jsou přednášky na místě a jejich úkolem musí být vysvětlovat dětem, co je ještě nevinnou zábavou, a co už protiprávním jednáním."

Poznámka

Seminární práce do předmětu sociální patologie. Začátek práce se shoduje s prací Vandalismus.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20477
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse