Seminarky.cz > Studijní podklady > Otázky ke zkoušce > Vysokoškolské okruhy > > Vlastivěda regionální a historická - vypracované otázky

Vlastivěda regionální a historická - vypracované otázky

Kategorie: Pedagogika

Typ práce: Vysokoškolské okruhy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce vypracovává odpovědi na otázky z předmětu Vlastivěda regionální a historická. Uvádí základní biografická data o Františku Roubíkovi, Josefu Pekařovi a Josefu Vítězslavu Šimákovi s uvedením jejich přínosu pro vlastivědu. Věnuje se výtahu části "Kestřanské tvrze" z knihy Augusta Sedláčka "Hrady, zámky a tvrze". Sleduje výpočet Velikonoc, přehled územní archivní sítě a identifikace materiálu, archivy zvláštního významu, územní princip muzeí i Národní knihovnu Klementinum v Praze. Všímá si památek UNESCO v ČR a volí si jako zástupce regionální osobnosti prof. Otakara Ševčíka.

Obsah

1.
Základní biografická data o Františku Roubíkovi, Josefu Pekařovi a Josefu Vítězslavu Šimákovi – jejich přínos pro vlastivědu
2.
Výtah z: August Sedláček – Hrady, zámky a tvrze: Kestřanské tvrze - vybraný menší objekt regionálního významu, jeho lokalizace, historie, současnost
3.
Chronologie – výpočet Velikonoc
4.
Přehled územní archivní sítě a identifikace materiálu, Archivy zvláštního významu
5.
Územní princip muzeí (5 státních a 1 soukromé specializované muzeum)
6.
Národní knihovna Klementinum v Praze
7.
Památky UNESCO v ČR – jejich přehled, národní kulturní památky, městské památkové rezervace
8.
Regionální osobnost: prof. Otakar Ševčík – biografický přehled

Úryvek

"5 Územní princip muzeí + 5 státních a 1 soukromé specializované muzeum
Muzeum dnes snad zná každý a předpokládám, že ne jedno. Ve většině větších měst se nabízí opravdu pestrá škála muzeí k výběru. Myslím, že bychom snadno našli muzeum vhodné pro naše nejmenší miláčky (např. Muzeum hraček, Muzeum dětské kresby), pro návštěvu školáků (místní muzea př. Prácheňské, Muzeum hl. m. Prahy), k exkurzi středoškolákům (Muzeum knihy, Pedagogické muzeum J.A.Komenského) i ke zjitření všedních chvil dospělých (Národní muzeum, Rodinné muzeum pohlednic) a v neposlední řadě i k podpoře práce nejrůznějších odborníků (Národní zemědělské muzeum, Škoda auto muzeum). Muzejní sbírky by měly, zjednodušeně řečeno, uchovávat doklady o životě v minulosti a současnosti pro budoucnost. Muzea nacházející se na území naší republiky bychom mohli rozdělit dle mnoha hledisek. Z takového základního členění bych nejprve vybrala muzea státní a muzea soukromá.
Státní muzea se řídí zákonem č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy. Tímto zákonem se stanoví veškeré činnosti sbírkotvorné, vědecké a prezentační, které jsou veřejnosti představovány prostřednictvím základních forem komunikace, jimiž jsou muzejní výstavy, muzejní programy, muzejní publikace a public relations. Muzea dále dělíme dle jednotlivých spádových oblastí na Národní muzeum, krajská a okresní muzea, regionální a místní (městská) muzea. Ve výše uvedených muzeích můžeme především poznat vývoj dané oblasti, její specifika a kulturní zvyklosti. Např. Prácheňské muzeum v Písku, které bylo založeno v roce 1884 v jediném dochovaném křídle bývalého královského hradu ze 13. stol., dokumentuje historii a přírodu prácheňského regionu. Za ojedinělé expozice, služby návštěvníkům a publikační činnost v roce 1996 bylo odměněno prestižní cenou Evropské muzeum roku. V uvedeném muzeu najdete stálé expozice Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku, Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství na Písecku, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví i Ryby a rybářství. Tyto veškeré informace Vám výborně představí historii, vývoj i „náturu“ bývalého Prácheňského kraje. Ale vedle již zmíněné obecné prohlídky, můžete také zavítat do odloučeného pracoviště, které svou náplní spadá do kategorie specializovaná muzea. V tomto případě se jedná o objekt Městské elektrárny nacházející se v místě bývalého Mlýna Pod Skalou. Jelikož se město Písek stalo v roce 1887 prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým osvětlením, byla zde po rozsáhlé rekonstrukci otevřena muzejní expozice k výročí rozsvícení první žárovky v Písku. Každý návštěvník je zde seznámen s dobovým zařízením elektrárny, dobovými technickými dovednostmi a nevýhodami, principy osvětlení, ale i samotnými lucernami, lidskými reakcemi a finančními dopady.
Mimo již zmíněná muzea můžeme navštívit také celou řadu muzeí soukromých. Bývají ve vlastnictví fyzické osoby nebo různých organizací jako jsou nadace, občanská sdružení aj. Soukromá muzea většinou představují sbírky specializované. V těchto zmiňovaných muzeí pak nacházíme dokumenty a informace týkající se „slibovaného tématu“. Např. Plynárenské muzeum představuje stálé expozice Počátky a vývoj plynárenství v Čechách i ve světě, Modely výrobních zařízení a plynojemů nebo Staré plynové spotřebiče."

Poznámka

Práce obsahuje tabulky. Vypracováno na úrovni VŠ.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10822
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse