Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Vonnegut, Kurt: Kolíbka

Vonnegut, Kurt: Kolíbka

Kategorie: Politologie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Po biografii spisovatele Kurta Vonneguta se podává práce interpretaci jeho díla Kolíbka (Cat's Cradle). Vysvětluje pojem bokokonismus, který je s dílem úzce spjatý, a podrobně se věnuje obsahu knihy.

Obsah

1.
Biografie Kurta Vonneguta
2.
Dílo Kurta Vonneguta
3.
Kolíbka (Cat's Cradle) - interpretace díla
3.1.
Bokokonismus
3.2.
Obsah knihy

Úryvek

"Kolíbka (Cat's Cradle - 1963)
Tato útlá kniha mimo jiné osvětluje teorii jednoho zvláštního náboženství zvaného bokokonismus. Aby byl význam příběhu ucelený, je třeba nejprve se seznámit se základními údaji o tomto fenoménu.
Bokokonismus je vlastně jakási satira na náboženství. Na struktuře smyšleného náboženství, které je navíc hlavním nástrojem diktátorství, se snaží Vonnegut ukázat důležitější a věrnější víru, totiž víru založenou na slušnosti mezi lidmi.
S bokokonismem se seznamujeme již od počátku knihy. Sám vypravěč je bokokonista. Existují tzv. Knihy Bokokonovy. Které jsou psány formou tzv. kalyps – což jsou veršované texty. Základem víry je rozdělení lidstva do skupin. Skupin, které plní Boží Vůli, aniž by věděli, že to činí. Tyto skupiny jsou nazývány karrasy. Kříží-li se a proplétají zcela bezdůvodně životy několika lidí, pak jsou nepochybně členy jednoho karrasu. Specifickou formou karrasu je tzv. dupras. Což je karras složený ze dvou osob. V knize jde o staré manžele, kteří díky většině života stráveného spolu naprosto perfektně znají každou reakci a odpověď toho druhého. Důležitým pojmem je rituál zvaný boko-mar – aneb prolnutí vnitřních vědomí. „My bokokonisté věříme, že je nemožné setrvat s někým chodidlo na chodidlu, aniž bychom k němu nezahořeli láskou, mají-li ovšem oba zúčastnění čisté a pečlivě ošetřované nohy.“
Blíže se s bokokonismem setkáváme až na ostrově San Lorenzo. Vznikl proto, že náboženství se pro chudé obyvatelstvo stalo jediným opravdovým nástrojem naděje. Pravda se stala lidu nepřítelem, poněvadž byla úděsná, a tak si Bokokon předsevzal poskytovat lidu stále dokonalejší lži. Takže na San Lorenzu je každý bokokonista, ale nikdo se k tomu veřejně nepřizná. Bokokonismus je náboženstvím, které je přísně zakázáno a každý, kdo se jakýmkoli způsobem projeví jako bokokonista, bude potrestán pověšením na hák. Bokokon má své jméno díky sanlorenzskému dialektu. Původní jméno tohoto muže bylo Johnson, vysloveno v dialektu však zní Bokokon. Bokokon, jako jeden ze zakladatelů státu San Lorenzo věřil, že aby náboženský život lidu dostal ten správný „šmak a říz“, je třeba udělat z Bokokona psance a jeho víru prohlásit za nezákonnou. Bokokon se zatím schovával v džungli a užíval veškerého blahobytu. Tehdejší vládce organizoval nezaměstnané, což byli prakticky všichni, a pořádal s nimi hony na Bokokona. Asi každých šest měsíců vládce vítězně oznamoval, že je Bokokon „obklopen ocelovým kruhem, který se nelítostně svírá.“ A potom museli vůdcové tohoto nelítostného kruhu oznámit, že Bokokonovi se podařilo nemožné. Unikl. Zázrak. A to vše jen proto, že vládce dobře věděl, že potřebuje světce proti němuž lze vést válku, aby se on sám nestal bezvýznamným.
A popravy se dějí stále. „Každé dva roky popravuje jednoho – jen aby udržel kotel ve varu…Povzdychl si a zdvihl zrak k večerní obloze a řekl: Huš, huš, huš. Prosím? To říkáme my bokokonisté vždy, když pocítíme, že život kolem nás je plný záhad…“
A teď již k samotné knize a jejím hlavním tezím.
Vonnegutův vypravěč příběhu (Jonáš – John), zapřisáhlý bokononista, se chystá napsat knihu o tom, co dělali významní Američané v den svržení první atomové bomby (6.8.1945). Vynálezcem oné bomby byl doktor Felix Hoenikker. V den svržení atomové bomby seděl doma a nepřítomně(jak ostatně dělal všechno, když zrovna nevynalézal) si hrál s kouskem provázku. Najednou se provázek propletl do tvaru, kterému se říká kolíbka. Doktora to samotného asi překvapilo a připomnělo mu to nejspíš dětství, neboť si sedl k svému nejmladšímu synovi Newtovi a zkusil si s ním hrát. Nikdy před tím to nedělal, nikdy s dětmi ani nemluvil. Syna vyděsil a ten utekl do zahrady. Během shromažďování materiálu o lidech v blízkosti doktora Hoenikkera, narazil Jonáš na mnohem ničivější objev – tzv. „led typu 9“."

Poznámka

Práce částečně čerpá z: http://ld.johanesville.net/vonnegut, http://cs.wikipedia.org/wiki/Kurt_Vonnegut.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera12154
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse