Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Východní Asie - maturitní otázka 17/27

Východní Asie - maturitní otázka 17/27

Kategorie: Zeměpis

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Maturitní otázka představuje oblast východní Asie. Uvádí její základní údaje, seznamuje s tamními přírodními podmínkami, obyvatelstvem a ekonomikou. Charakterizuje pojem „asijští tygři“, informuje o jejich počátcích a současné podobě. Poté se zaměřuje na popis jednotlivých států, které se na tomto území nacházejí, především si všímá jejich hospodářství či politického režimu. Předchozí maturitní otázku naleznete zde Jižní a Jihovýchodní Asie - maturitní otázka 16/27 a následující zde Severní Amerika - maturitní otázka 18/27.

Obsah

1.
Základní údaje
2.
Přírodní podmínky
3.
Asijští tygři
4.
Obyvatelstvo, ekonomika
5.
Japonsko
6.
Čína
6.1.
Tibet
7.
Korejská republika
8.
Korejská lidově demokratická republika
9.
Taiwan
10.
Mongolsko

Úryvek

" Čína zasahuje do mírného, subtropického, na jihu a na ostrově Hainan do tropického klimatu. Většina obyvatel se soustřeďuje na východě ve Velké čínské nížině, podél dolního toku Huang He a Chang Jiang (zde je velmi významná i úrodná Sečuánská pánev na středním toku řeky). Tibetská náhorní plošina na JZ země má průměrnou výšku 4 000m. V nejlidnatějším státě světa dominuje etnikum Chan (Hna), které tvoří cca 92 % populace, zbytek zahrnuje na 55 národnostních menšin. Čínština má mnoho variant, nejrozšířenější je tzv. mandarinská čínština. Nejpočetnější z nich jsou Ujgurové na SZ země, Tibeťané, Mongolové… Většina Ujgurů vyznává islám, což je ještě více vyděluje z čínské společnosti.
Čína je kolébkou jedné z nejstarších a nejvyspělejších civilizací. Od starověku je velmocí – „Říše středu“. V novověku zaostala, dostala se do vleku silnějších evropských velmocí, které sice Čínu nekolonizovaly, ale zřídily si zde sféry vlivu. V r. 1911 zaniklo císařství a vznikla republika. Po občanské válce se moci v r. 1949 chopili komunisté a k jejich režim zde existuje dodnes. Po období hrozivých hospodářských a politických experimentů, které Čínu spíše oslabily, se na konci 70. let 20. st. vzdali komunisté některých protikapitalistických hesel a při udržení si moci odstartovali tržní hospodářské reformy. Povolili soukromé vlastnictví, začali podporovat podnikání, vytvářeli zvláštní ekonomické zóny pro zahraniční investory. Ti se chopili příležitosti a začali v Číně podnikat. Lákala je jak směšně nízká cena práce, tak obrovský potencionální trh.
Jádrem rozvoje jsou přístavy a zvláštní zóny na pobřeží Číny. Čína je dnes 2. největší ekonomikou světa. Země má velké zásoby černého uhlí, ale nedostatek ropy, kterou musí dovážet. Rychlý rozvoj ekonomiky klade vysoké nároky na energetiku – Čína využívá hlavně tepelných elektráren, ale buduje i jaderné a vodní (gigantický projekt přehrada Tři soutěsky – největší hydroelektrárna světa). Zatím je Čína známá především produkcí levných výrobků (textil, obuv, jízdní kola, hračky, elektronické součástky, spotřební elektronika apod.), ale čím dál více se prosazuje i v náročných oborech (automobily, lodě, elektrotechnika). I některé čínské firmy začínají samy investovat v zahraničí. Není jisté, jak se bude Čína dále vyvíjet. Zatímco všichni ostatní tygři se souběžně s hospodářským rozvojem demokratizovali, v Číně nadále funguje totalitní režim. Navíc se rychle prohlubuje rozdíl mezi přímořskými bohatnoucími a agrárními vnitrozemskými provinciemi. Na venkově stále žijí 2/3 Číňanů, jejichž životní úroveň není příliš dobrá.
Tibet – autonomní oblast Číny; území vysoko v horách ovládané po staletí buddhistickými duchovními – tzv. tibetský buddhismus, neboli lámaismus. V r. 1951 čínská vojska obsadila Tibet a připojila ho k Číně. Po potlačeném povstání v r. 1%959 odešel nejvyšší duchovní – dalajláma – do exilu. ČÍNA Odmítá diskutovat o nezávislosti Tibetu, za 50 let její vlády bylo zničeno mnoho klášterů, především však vláda podporuje přistěhovalectví Číňanů, kteří pomalu získávají většinu

Korejská republika
Korejská republika zabírá jih Korejského poloostrova, Poloostrov byl rozdělen po 2. sv. válce na komunistický sever a prozápadní jih. Korejská válka (1950 – 53) způsobila obrovské ztráty, ale na situaci nic nezměnila. Rozvíjela se podobně jako asijští tygři. Mohla se opřít i o značné zásoby černého uhlí. Dnes je Jižní Korea vyspělou demokratickou zemí. Velký vliv v zemi mají tzv. čeboly – obrovské koncerny, které ovládají průmysl, banky, ale zasahují i do politiky (Samsung, Hyundai, LG). Počítače a příslušenství, LCD televizory a monitory, mikroprocesory, mobilní telefony; produkce oceli, lodí a automobilů."

Poznámka

Klíčové pojmy jsou zvýrazněny tučně.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20450
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse